کودکان در کارگاه "آمبولانس کتاب"

18 اوت 2015 - 09:00 dsfr.ir/cy95w

کودکان در کارگاه" آمبولانس کتاب" که با هدف آموزش، نگهداری، حفاظت و نحوه مرمت آسیب های سطحی کتاب طراحی و برگزار شد آموختند که چگونه از کتاب های خود مراقبت کنند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری لیلا کفاش زاده مدیر دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیروز "دوشنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد که  این کارگاه با استفاده از انجام بازی و ایجاد نشاط به کودکان آموخت که چرا باید کتاب را دوست داشت و به آن احترام گذاشت. در این کارگاه کودکان دریافتند چه مراحلی برای ساخت یک کتاب طی شده و چه کسانی دست اندرکار تهیه آن هستند.

به گفته کفاش زاده در کارگاه یاد شده، ابتدا از کودکان سوال شد که چه وقت نیاز به آمبولانس حس می شود، سپس نام بیماری های اورژانسی نظیر ناراحتی قلبی، سکته، تنگی نفس و ... به عنوان نمونه عنوان شد.

وی با بیان اینکه در این کارگاه به کودکان آموخته شد که کتاب ها از نظر سنی و بیماری مثل آدم ها هستند تصریح کرد: مثلا یک کتاب 10 صفحه ای که جلد مقوایی دارد یک نوزاداست که هنوز یاد نگرفته به تنهایی بنشیند و برای نشستن نیاز به بالشت و یا آغوش بزرگتر ها دارد. همچنین یک کتاب جوان کتابی است که جلد گالینگور دارد و تازه چاپ شده و پاره هم نیست و می تواند به تنهایی بایستد و حسابی قوی است. کتاب های پیر هم کتاب هایی هستند که کمر درد و پا درد دارند و جلدهایشان کنده شده و یا ورق هایشان پاره شده و نای ایستادن ندارند.

به گفته کفاش زاده در این کارگاه کودکان آموختند بیماری کتاب ها هم مثل آدم ها می تواند مسری باشد و نباید کتاب های بیمار را در کنار کتاب های سالم قرار داد. پس از بیان این  مقدمه ها از کودکان سوال شد که چرا باید به کتاب ها احترام گذاشت و با آنها بد رفتاری نکرد. وی ارایه مطالب علمی، افزایش دانش، زحمت زیاد چاپ و ... را از دلایل اهمیت کتاب عنوان کرد که در کارگاه آمبولانس کتاب آموزش داده شد.

به گفته کفاش زاده در ادامه این کارگاه به کودکان گفته شد که برای تهیه یک کتاب به یک نویسنده نیاز است که باید در یک خانواده متولد شده درس بخواند و حرفه نویسندگی را در گرایش های مختلف انتخاب کند. در ادامه کارگاه  کودکان دریافتند که طراحی روی جلد، عکاسی، گرافیک، مجوز چاپ، چاپخانه، صحافی، بسته بندی، توزیع و فروش کتاب از مراحل بعدی تهیه یک کتاب بوده و هر بخش نیازمند فعالیت یک متخصص است.

کفاش زاده با بیان اینکه در کارگاه آمبولانس کتاب از کودکان پرسیده شد که چگونه از کتاب های خود نگهداری می کنند تصریح کرد: در ادامه با ارایه راهکارهایی به کودکان آموزش داده شد که کتاب ها مانند انسان ها نیازمند مراقبت هستند و هر یک ویژگی خود را دارند که باید برای مراقبت هر چه بهتر آنها را در نظر بگیرید. به گفته او، در ادامه کودکان با نحوه مرمت سطحی یک کتاب با بهره گیری از یک ورقه کاغذ تمیز و چسب صحافی آشنا شدند و آموختند که پارگی کتاب ها نیز مانند زخم های روی پوست است که نیاز به پانسمان دارند.

مدیر دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه از دیگر آسیب های جدی کتاب حمله آفت ها، موریانه ها و باکتری ها به آن است خاطرنشان کرد که در این قسمت با یک بازی جذاب، کودکان متوجه چگونگی تعذیه این موجودات میکروسکوپی از کتاب و نحوه مبازره با آنها شدند.

کفاش زاده خاطرنشان کرد که در پایان کارگاه آمبولانس کتاب به کودکان یادآور شدیم که اگر در گنجینه خانوادگی شان کتاب های قدیمی و باارزشی دارند آنها را هوادهی و غبارروبی کرده و در میحط های بسته و نمناک قرار ندهند و اگر امکان مرمت آن را ندارند، کتاب ها را در کاغذهای تمیز و نو بپیچند و نگهداری کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1