1 مارس 2024 - 12:07
مدیر اداره میراث فرهنگی استان یزد:

جداره سازی میدان امیر چخماق به حفظ هویت فرهنگی یزد کمک می کند

17 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/tm6lf

پروژه جداره سازی میدان امیر چخماق یزد چندی است که تبدیل به یکی از حاشیه های پر سر و صدای استان یزد شده است. برخی از کارشناسان در حالی به جداره سازی میدان امیر چخماق اعتراض دارند که بسیاری از کارشناسان ارشد میراث فرهنگی مرمت این جداره ها را ضروری می دانند.

به گزارش دنیای سفر؛ سال ها از پروژه احیاء میدان تاریخی امیر چخماق یزد می گذرد. پروژه ای که حسینیه تا حسینیه نام گرفته و قرار است مرمت حسینیه شاه طهماسب، جداره سازی خیابان قیام و مجموعه امیر چخماق را انجام دهد. اما این پروژه بزرگ که مجری آن شهرداری یزد و ناظر عالی آن اداره میراث فرهنگی این استان است با ادعاها و مخالفت هایی مواجه شده است.

چنانچه برخی منتقدان در حالی به جداره سازی میدان امیر چخماق اعتراض می کنند که به گفته آن ها جداره هایی که شهرداری در حال مرمت آن هاست هیچگاه در میدان امیر چخماق یزد وجود نداشته است. هر چند که تصاویری که از 100 گذشته منتشر شده این ادعا را رد می کند اما همین مخالفت ها بود که چندی پیش سبب استعفای رئیس دانشکده معماری دانشگاه یزد شد.

با این وجود، سید محمد بهشتی و مسئولان اداره میراث فرهنگی استان یزد نظر متفاوتی را اعلام می کنند. بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس کمیته ملی ایکوم ایران در حالی مدافع این طرح است و  به جداره سازی میدان امیرچخماق نگاهی مثبت دارد که به گفته او، هر اتفاقی که برای احیای میدان تاریخی امیر چخماق در شهر یزد صورت بگیرد، خوب است هرچند باید مسائل حفاظتی هم رعایت شود.

"محمدمهدی شرافت" مدیر ادراه میراث فرهنگی استان یزد نیز در گفت و گویی که با دنیای سفر داشت از این طرح پشتیبانی کرد و گفت: در پروژه حسینیه تا حسینیه که شامل مرمت حسینیه شاه طهماسب، جداره سازی خیابان قیام و جداره سازی مجموعه امیر چخماق می شود مورد حمایت مدیران استانی است.

او گفت: مخالفت هایی مبنی بر اینکه جداره سازی نباید در میدان امیر چخماق انجام بگیرد بارها از سوی برخی افراد از جمله مدیریت دانشگاه هنر و معماری مطرح شده که البته در شورای فنی و شورای عالی معماری و شهرسازی مورد موافقت قرار نگرفت.

آنطور که مدیر اداره میراث فرهنگی استان یزد می گوید، در رابطه با جداره های میدان امیر چخماق که 2 بخش آن سال ها نیمه کاره رها شده بود هیچ مرمتی از سوی مشاور سابق صورت نگرفته بود. در حال حاضر مرمت این جداره ها به مشاور جدید سپرده شده و قرار است این پروژه با نظارت میراث فرهنگی توسط شهرداری یزد انجام بگیرد.

او همچنین به مشارکت دستگاه های شهری در  احیاء بافت تاریخی یزد اشاره کرد و گفت: در طرح های مرمتی بافت تاریخی یزد بسیاری از نهادهای شهری از جمله شهرداری، شورای شهر و شرکت عمران و به سازی استان یزد مشارکت جدی داشته اند. این همکاری ها نشان از آن دارد که بافت یزد در حال احیاء شدن است.

او همچنین تاکید کرد: در طرح های بزرگ همیشه حاشیه هایی مطرح می شود اما برای احیاء بافت تاریخی یزد باید از حاشیه ها دوری کرد و با پیگیری مباحث تخصصی به موضوعات اصلی پرداخت. چراکه این طرح نمادی از زنده سازی بافت تاریخی است و محور امیر چخماق-بعثت از لحاظ فرهنگی، شهری، مذهبی و اقتصادی به عنوان محور اصلی شهر یزد به ‌شمار می‌رود و نقش موثری در توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگران دارد.

دیدگاه ها

  • صادق 18 اوت 2015 - 23:00

    به جيب و نام آقايون بيشتر كمك مبكنه تا حفظ هويت آنهم از جنس فرهنگى!

1