مشکلات گردشگری در قزوین؛

تعطیلی بناهای تاریخی قزوین در طول سال

20 ژانویه 2022 - 11:00 dsfr.ir/y729p

تعطیلی بناهای تاریخی قزوین در طول سال
علیرضا عبا
مسجد النبی قزوین

یک فعال حوزه #گردشگری گفت: گردشگر هنگام ورود به #قزوین سردرگم می شود چراکه مسیر گردشگری تعریف نشده است، از طرفی اگر گردشگر در طول سال وارد قزوین شود نمی تواند از آثار تاریخی بازدید کند چراکه همه بناهای تاریخی تعطیل هستند مگر اینکه در ایام نوروز یا ایام خاصی سازمان های متولی آثار تاریخی را بازگشایی کنند اما باید توجه داشت که گردشگران خارجی در عید نوروز کمتر به ایران سفر می کنند.

به گزارش «دنیای سفر» وحید نصرت آقایی در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: در حوزه گردشگری باید ظرفیت قزوین را واقع بینانه ببینیم، برخی از افراد ظرفیت گردشگری قزوین را بی نهایت و سرآمد در ایران تعریف می کنند که این واقعیت نیست و تا زمانی که واقع بینانه نگاه نکنیم نمی توانیم نسخه ای برای آن بپیچیم.

وی افزود: قزوین در حوزه گردشگری به صورت عام ظرفیت دارد برای مثال در حوزه طبیعت گردی، گردشگری تاریخی، فرهنگی، مذهبی و گردشگری غذا ظرفیت خوبی دارد اما هرکدام را باید با شهرهای اطراف قزوین و استان های هم جوار مقایسه کنیم و درنهایت سرمایه گذاری در حوزه ای صورت بگیرد که در آن بخش از توان بالایی برخوردار هستیم.

این فعال گردشگری بیان کرد: طبیعت گردی قزوین پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری گردشگری دارد، الموت نگین سبز استان است که در گردشگری داخلی و خارجی جای کار دارد اما در همه این سال ها علی رغم تلاشی که صورت گرفته هدفی برآورده نشده است؛ در حال حاضر دریاچه اوان به عنوان جاذبه اصلی در الموت تکلیفش نامشخص است، سال های زیادی در مورد آن جلسات مختلفی برگزار و سرمایه گذار مشخص شد اما درنهایت اتفاق خاصی نیفتاد.

وی تأکید کرد: اگر قزوین بخواهد در حوزه گردشگری به صورت تخصصی وارد شود باید امکان بازید از سایت های گردشگری را ایجاد کند، لازم است بررسی شود که چند سایت گردشگری در قزوین داریم که گردشگر با ورود به شهر قزوین بتواند از این سایت ها بازدید کند.

نصرت آقایی اظهار کرد: گردشگر دنبال آثار تاریخی شاخص و برجسته است که کمتر دیده باشد، در قزوین به شکل ویژه به آثار شاخص تاریخی توجه نشده است برای مثال برخی از خانه های تاریخی قزوین قابلیت بازدید ندارند، برخی واگذارشده و برخی از خانه ها نیز مالکیت خصوصی دارند که امکان بازدید وجود ندارد.

وی تصریح کرد: گردشگر هنگام ورود به قزوین سردرگم می شود چراکه مسیر گردشگری تعریف نشده است، از طرفی اگر گردشگر در طول سال وارد قزوین شود نمی تواند از آثار تاریخی بازدید کند چراکه همه بناهای تاریخی تعطیل هستند مگر اینکه در ایام نوروز یا ایام خاصی سازمان های متولی آثار تاریخی را بازگشایی کنند اما باید توجه داشت که گردشگران خارجی در عید نوروز کمتر به ایران سفر می کنند و در طول سال برای گردشگری وارد ایران می شوند که در این مواقع بسیاری از بناهای قزوین قابلیت بازدید ندارد بنابراین تورهای گردشگری قزوین را از مقاصد گردشگری حذف می کنند.

این فعال گردشگری افزود: صرفاً برخی از تورهای گردشگری از طریق روابط رسمی و غیررسمی در ایام عادی اجازه ورود پیدا می کنند و گاهی نیز در موارد غیررسمی پولی به سرایدار بنای تاریخی می دهند تا از محل بازدید داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: این تفاوت ما را با استان های پیشرو در حوزه گردشگری مشخص می کند، برخی معتقد هستند که قزوین به دلیل واقع شدن بین تهران و شمال کشور به عنوان ۲ مقصد مهم گردشگری، مغفول واقع شده و استقبال از آن کم است، اما همین نقطه قوت است و ما باید جذابیت ایجاد کنیم تا گردشگر قزوین را نه تنها به عنوان مسیر عبوری بلکه به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کند.

نصرت آقایی بیان کرد: از اسفند ۹۸ با شیوع کرونا به صورت خیلی ناگهانی صنعت گردشگری ایران همانند سایر نقاط جهان به رکورد رفت، قبل از آن هم مسائلی مثل تحریم ها و افزایش قیمت ناگهانی دلار بر صنعت گردشگری تأثیر گذاشته بود و صنعت گردشگری در وضعیت نیمه جان قرار داشت؛ سال ۹۸ گردشگری ایران به ویژه در قزوین به کما رفت و فعالان حوزه گردشگری ۲ سال سختی را داشتند به طوری که برخی از هتل ها و آژانس های مسافرتی تعطیل شدند.

وی اظهار کرد: ما از مدیرکل میراث فرهنگی به عنوان مسئول ارشد این حوزه انتظار داریم که نقش تسهیلگری را در ارتباطات بین مؤسسات گردشگری، گردشگران و ارگان های دولتی ایجاد کند، هرچه روابط دوستانه باشد تسهیلات گردشگری نیز راحت تر است، در حال حاضر مشکلات ما با دستگاه های خدمت رسان زیاد است.

این فعال گردشگری تأکید کرد: در اسفند ۹۸ همه تأسیسات گردشگری به مدت ۳ ماه به طور کامل تعطیل شدند در این میان شهرداری پسماند می گیرد و می گوید تصویب شورای شهر است، تشکل ها نیز عملاً نمی توانند در برابر این تصمیمات مقاومت کنند همچنین مالیات هایی که در این مدت از مؤسسات گردشگری گرفته می شود فشار زیادی را به مؤسسات گردشگری وارد کرده است در این میان انتظار ما از مدیرکل این است که حامی باشد.

وی یادآور شد: در فصول گرم برق را قطع می کنند اگر ما در خانه باشیم مشکلی ندارد اما اگر در هتل برق یا آب قطع شود گردشگر دچار مشکل می شود، باید استثنائاتی در نظر گرفته شود چراکه اعتبار استان و هتل زیرسوال می رود.

نصرت آقایی تأکید کرد: با توجه به اینکه هنر خوشنویسی ثبت جهانی شده و قزوین پایلوت آن است می توان از این ظرفیت برای مطرح شدن اسم قزوین و حضور مهمانان و گردشگران استفاده کرد، جذب مهمان و بسترسازی برای حضور مهمان باید موردتوجه قرار گیرد. حضور گردشگر و رضایت آن کار کاملاً تیمی است؛ وقتی مهمانی به قزوین می آید بخشی از زمانش را در هتل می گذراند اما بخشی دیگر را در شهر است بنابراین نیاز است که مردم، رانندگان تاکسی، فروشندگان مغازه و فروشگاه ها آمادگی میزبانی از گردشگر را داشته باشند.

1