18 اکتبر 2019 - 09:52

مرمت عروسکی با یک قرن عمر

10 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/pj83k

کارشناسان پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برای انجام اقدامات حفاظتی و مرمتی از عروسک های با ارزش از جمله عروسک 100 ساله موزه عروسک و اسباب بازی کاشان اعلام آمادگی کردند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، فاطمه علی میرزایی کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی امروز "دوشنبه" با بیان این مطلب تصریح کرد، که اغلب آثار موجود در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان به دلیل منحصر به فرد بودن نیازمند رسیدگی سریع هستند. موزه عروسک و اسباب بازی کاشان که چندی است توسط بخش خصوصی راه اندازی شده، آثار ارزشمندی را درخود جای داده که قدیمی ترین آنها مربوط به یکصد سال پیش است.

علی میرزایی با اشاره به اینکه بیشتر این آثار از نظر نیازهای حفاظتی و مرمتی اولویت درجه یک دارند خاطرنشان ساخت که این عروسک ها از چوب، پاپیه ماشه و پارچه تشکیل شده اند. 65 عروسک از سراسر ایران در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان وجود دارد که 50 عدد از آنها به نمایش گذاشته شده اند.

کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی گفت: عروسک های موجود در این موزه در درجه اول نیاز به پایدارسازی شرایط محیط نگهداری و در مرحله بعد انجام اقدامات مرمتی دارند که این اقدامات نیازمند بررسی، مطالعات فنی و آسیب شناسی این آثار است. در صورت تمایل صاحبان موزه و تأمین شرایط مالی، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می تواند کار حفاظت و مرمت اشیای این موزه را انجام دهد.

برسابه سالک آزاد کارشناس بخش چوب و فاطمه علی میرزایی کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اعضای تیم کارشناسی اعزامی به موزه عروسک و اسباب بازی کاشان بودند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1