10 ژوئن 2024 - 15:05

ساخت موزه تخصصی پاسارگاد با همکاری بانک پاسارگاد

2 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/2r3p9

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: عملیات ساخت موزه پاسارگاد با پیگیری ها و رهنمودهای ویژه دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و همکاری بانک پاسارگاد به مرحله اجرا رسیده است.

به گزارش «دنیای سفر» مصیب امیری با بیان اینکه بانک پاسارگاد ساخت و تأمین اعتبارات مورد نیاز موزه تخصصی پاسارگاد را متقبل شده است افزود: با توجه به اینکه عملیات اجرایی ساخت موزه پاسارگاد آغاز شده پیش بینی می شود این موزه تخصصی تا 2 سال دیگر به بهره برداری برسد.

امیری افزود: موزه تخصصی پاسارگاد در فضایی به مساحت 43 هزار و 654 متر مربع در حال ساخت است که در سفر هیات دولت به فارس مبلغ پیشنهادی 5 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ساختمان موزه پاسارگاد ارائه شد. اجرایی شدن عملیات ساخت موزه پاسارگاد و سایر موزه های استان که در سفر هیات دولت به فارس مورد تاکید قرار گرفت با پیگیری ها و رهنمودهای ویژه سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون شاهد شروع مجدد ساخت و تکمیل موزه پاسارگاد در این استان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: از سال 1390 تا کنون بیش از 43 میلیارد و 224 میلیون ریال اعتبار در این موزه هزینه شده است. مساحت ساختمان موزه 4 هزار و 250 متر مربع است که شامل 5 گالری، گنجینه، مرکز انتشارات و پژوهشکده، فضاهای خدمات موزه ای و ... است.

وی با بیان اینکه طراحی اولیه و عملیات ساخت این موزه به قبل از انقلاب بر می گردد گفت: از سرگیری عملیات اجرایی موزه پاسارگاد عملا از سال 87 آغاز شد که با رویکرد جدید و اضافه شدن وسعت ساختمان همراه بود به طوری که ساختمان قدیمی موزه که هزار و 700 متر مربع وسعت داشت در حال حاضر به 4 هزار و 250 متر مربع افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: موزه پاسارگاد، 2 طبقه طراحی شده که دارای 1 طبقه زیرزمین و طبقه همکف است و شکل ظاهری ساختمان با توجه به در نظر گرفتن حریم مجموعه جهانی پاسارگاد در زیر خاک مدفون است و پس از تکمیل، گردشگران این موزه را به صورت یک تپه خاکی می‌بینند که این اقدام در جهت حفظ حریم مجموعه جهانی پاسارگاد است.

1