ساخت موزه تخصصی پاسارگاد با همکاری بانک پاسارگاد

2 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/2r3p9

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: عملیات ساخت موزه پاسارگاد با پیگیری ها و رهنمودهای ویژه دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و همکاری بانک پاسارگاد به مرحله اجرا رسیده است.

مصیب امیری با بیان اینکه بانک پاسارگاد ساخت و تأمین اعتبارات مورد نیاز موزه تخصصی پاسارگاد را متقبل شده است افزود: با توجه به اینکه عملیات اجرایی ساخت موزه پاسارگاد آغاز شده پیش بینی می شود این موزه تخصصی تا 2 سال دیگر به بهره برداری برسد.

امیری افزود: موزه تخصصی پاساگاد در فضایی به مساحت 43 هزار و 654 متر مربع در حال ساخت است که در سفر هیات دولت به فارس مبلغ پیشنهادی 5 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ساختمان موزه پاسارگاد ارائه شد. اجرایی شدن عملیات ساخت موزه پاسارگاد و سایر موزه های استان که در سفر هیات دولت به فارس مورد تاکید قرار گرفت با پیگیری ها و رهنمودهای ویژه سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه هم اکنون شاهد شروع مجدد ساخت و تکمیل موزه پاسارگاد در این استان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد: از سال 1390 تا کنون بیش از 43 میلیارد و 224 میلیون ریال اعتبار در این موزه هزینه شده است. مساحت ساختمان موزه 4 هزار و 250 متر مربع است که شامل 5 گالری، گنجینه، مرکز انتشارات و پژوهشکده، فضاهای خدمات موزه ای و ... است.

وی با بیان اینکه طراحی اولیه و عملیات ساخت این موزه به قبل از انقلاب بر می گردد گفت: از سرگیری عملیات اجرایی موزه پاسارگاد عملا از سال 87 آغاز شد که با رویکرد جدید و اضافه شدن وسعت ساختمان همراه بود به طوری که ساختمان قدیمی موزه که هزار و 700 متر مربع وسعت داشت در حال حاضر به 4 هزار و 250 متر مربع افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: موزه پاسارگاد، 2 طبقه طراحی شده که دارای 1 طبقه زیرزمین و طبقه همکف است و شکل ظاهری ساختمان با توجه به در نظر گرفتن حریم مجموعه جهانی پاسارگاد در زیر خاک مدفون است و پس از تکمیل، گردشگران این موزه را به صورت یک تپه خاکی می‌بینند که این اقدام در جهت حفظ حریم مجموعه جهانی پاسارگاد است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1