23 ژوئن 2024 - 07:34
در مراسمی با حضور معاون میراث فرهنگی در کشور ایتالیا انجام شد:

استرداد حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام به ایران

1 اوت 2015 - 10:10 dsfr.ir/kf38u

حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در جهت اجرای کنوانسیون «یونیدروا» در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه از سوی کشور ایتالیا در اختیار سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم قرار گرفت، شهریور سال جاری (ماه سپتامبر) به کشور باز می گردد.

جمهوری اسلامی ایران به موفقیت جدید بین المللی در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه که بطور غیرقانونی از کشور خارج شده بودند دست یافت و برخی از آثار متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در سال های گذشته از کشور خارج و در ایتالیا توسط پلیس میراث فرهنگی شناسایی و توقیف شده بودند، در مراسمی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، پائولا پیاچنتینی مسوول دفتر توقیف اموال فرهنگی مسروقه موزه ملی هنرهای شرقی شهر رم در محل این موزه به نماینده سفارت کشورمان تحویل داده شد.

بر اساس این گزارش، پس از سال ها پیگیری مستمر حقوقی سازمان میراث فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و در نهایت پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر شهر میلان، این اموال به کشورمان بازگردانده شدند.

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران در این باره گفت: امروز برای نخستین بار در جهان کنوانسیون استرداد اموال فرهنگی موسوم به «یونیدورا» به اجرا گذاشته شد و نخستین محموله قاچاقی که از ایران خارج شده بود، در حال استرداد به کشورمان است تا به موزه ملی ایران تحویل داده شود.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهت اجرای این کنوانسیون موفقیت جدیدی را در عرصه بین المللی بدست آورده است، افزود: پس از مدت ها تلاش و با همت سفارت ایران در ایتالیا، پلیس میراث فرهنگی ایتالیا و مجموعه حقوقی سازمان میراث فرهنگی ایران، سرانجام فعالیت های حقوقی به نتیجه رسید و برخی از اشیای مربوط به قبل و بعد از اسلام، که برخی از آنها منحصر به فرد است و از نظر فرهنگی از ارزش بسیاری برخوردار است از سوی پلیس اموال فرهنگی ایتالیا تحویل سفارت ایران داده شد.

طالبیان گفت: در ماه سپتامبر (شهریور) نیز در مراسم رسمی که با حضور مقام های عالی رتبه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار خواهد شد، این اشیا به کشورمان استرداد می شوند.

1