1 مارس 2024 - 12:25

نقش موسیقی در صنعت هتلداری

22 اوت 2017 - 10:00 dsfr.ir/ra1z2

نقش موسیقی در صنعت هتلداری
ghasrtalaee.com
گروه موسیقی در حال اجرای مراسم در هتل قصر طلایی مشهد

توجه به #موسیقی در بخش های مختلف #هتل ها و واحدهای اقامتی دیگر یک ضرورت به شمار می رود.

از دیرباز موسیقی در فرهنگ اقوام مختلف حضور داشته و مورد توجه بوده است. موسیقی نیازی فیزیولوژیک، احساسی، ذهنی و فرهنگی است؛ همچنین از منظر اجتماعی نیز قابل توجه است. اهمیت آن نیز تا جایی است که در چند دهه اخیر به صورت علمی مورد توجه قرار گرفته و حتی در حوزه های مختلف همچون گردشگری نیز نفوذ پیدا کرده است.

تاثیر موسیقی در گردشگری کشورهای مختلف یکسان نیست؛ موسیقی گاه به عنوان یک اصل مطرح شده و بهانه توسعه گردشگری در یک منطقه می شود؛ در این رابطه می توان به مقاصد گردشگری شناخته شده موسیقی در دنیا چون اتریش، برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی موسیقی در کشورهای مختلف و یا ایجاد هتل های موسیقی در برخی از کشورهای جهان طی چند سال اخیر اشاره کرد و گاه در حاشیه گردشگری و در جهت تکمیل خدمات قرار می گیرد که در این رابطه نیز می توان اجرای موسیقی در سایت های گردشگری و یا تاسیسات خدمات رسان چون واحدهای اقامتی و پذیرایی را مورد اشاره قرار داد؛ چراکه در دنیای معاصر و در بازار رقابتی سختی که برای جذب و حفظ مشتری وجود دارد، علاوه بر خدمات رسانی کیفی و کمی با توجه به استانداردهای تعریف شده برای هر اقامتگاه، ایجاد محیط آرام و مخاطب پسند از نظر روانشناسی نیز یک شرط مهم به شمار می رود.

هتل ها نمونه ای مثال زدنی در این رابطه هستند که توجه به موسیقی در بخش های مختلف این واحدهای اقامتی یک ضرورت به شمار می رود. موسیقی تم های مختلفی از جمله آرام بخش، فرح بخش، حزین، هیجانی، نیروبخش و ... را در بر می گیرد و با توجه به اینکه میهمانان یک هتل گروه های مختلف سنی از کودک تا کهنسال را شامل می شوند که روحیات و علایق هر یک از این افراد نیز با توجه به سن و جنسیت آنها با هم متفاوت و از سویی حالات روحی، جسمی و ریتم بدن انسان با توجه به ساعات مختلف روز نیز متغیر است، بنابراین انتخاب تم های مناسب موسیقی در بخش های مختلف یک هتل باید کاملا آگاهانه و علمی باشد و در این رابطه نیازسنجی های لازم صورت پذیرد تا بتواند نیازهای میهمانان را تامین کند.

در هتل ها و متناسب با فضاهای مختلف تعریف شده، امکان استفاده از موسیقی به دو صورت اجرای زنده و غیر زنده وجود دارد و از این رو فضا به دو نوع فضای مناسب برای اجرا و فضای مناسب برای پخش تقسیم می شود. فضای مناسب برای اجرا شامل رستوران و رستوران سنتی، کافی شاپ و لابی هتل است که با توجه به اوقات مختلف روز تم موسیقایی خاص خود را می طلبد و در سالن های آرایشی بهداشتی، سالن های ورزشی و اسپا نیز می توان از پخش موسیقی مناسب با کارکرد فضا بهره برد.

به عنوان نکته پایانی، موضوعی که در این میان حائز اهمیت می نماید اینکه علاوه بر تامین نیاز روانی و حسی میهمانان از طریق موسیقی، نیاز پرسنل هتل و انگیزه بخشی به آنان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. پژوهش های بسیاری نشان داده است که استفاده از موسیقی مناسب در محیط های کاری همچون یک هتل موجب می شود تا دوره های ملامت و خستگی در کار کاهش پیدا کرده و ایجاد حس انگیزه در روحیه افراد تقویت و بر عملکرد آنان افزوده شود، به ویژه در بخش هایی چون آشپزخانه و لاندری که کارکنان این بخش ها به دلیل دمای بالای هوا، نسبت به سایر بخش های یک هتل شرایط سخت تری را دارند. از این رو پخش موسیقی ملایم می تواند شرایط جوی را تغییر داده و با ایجاد آرامش میان کارکنان خلاقیت و بهره وری آنان را افزایش دهد؛ این همان موضوعی است که از سوی مدیران هتل ها باید مورد توجه قرار گیرد.

1