21 فوریه 2024 - 16:14
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تشریح کرد

چالش اصلی عدم سرمایه گذاری خارجی در هتل سازی ایران

20 اوت 2017 - 20:00 dsfr.ir/t96du

چالش اصلی عدم سرمایه گذاری خارجی در هتل سازی ایران
saliansafar.com
هتل ایران کیش

فعالان #اقتصادی معتقدند همچنان چالش های قابل ملاحظه ای سد راه جذب #سرمایه های خارجی به #گردشگری و #هتلداری می شود.

در شرایطی که برجام باعث باز شدن درهای ایران شد و بسیاری از سرمایه گذاران را در حوزه های مختلف به ایران کشاند، اما دستکم در عرصه گردشگری هنوز اقدامات چشمگیری صورت نگرفته است. فعالان اقتصادی معتقدند همچنان چالش های قابل ملاحظه ای سد راه جذب سرمایه های خارجی به گردشگری و هتلداری می شود.

یک عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران در این باره معتقد است برخی سرمایه گذاران خارجی از ورود به بازار ایران برای سرمایه گذاری می ترسند؛ چراکه تضمینی برای گارانتی سرمایه آنها نیست.

به گزارش سایت خبری اتاق تهران، علیرضا خائف با یادآوری اینکه زمین در تهران گران است، تصریح کرده است: «در ایران قیمت زمین بیشتر از هتل ارزش دارد؛ به طوری که دیگر توجیه اقتصادی ندارد.» به اعتقاد وی، دولت باید زمین های مجانی در اختیار سرمایه گذارها قرار دهد تا آنها هتل بسازند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر اینکه در سطح تهران، حدود 400 تا 500 هتل کم داریم و کسی هم گویا حاضر نیست در این حوزه سرمایه گذاری کند، یادآور شده است: «اصولا چون در برنامه دولت ها و شهرداری نبوده، هیچ وقت گفته نشده که در کدام منطقه چه امکاناتی نیاز است تا براساس آن اقدام شود. دلیلش هم این است که در ایران برنامه ریزی شهری وجود ندارد؛ مشخص نیست که در کدام منطقه، بیمارستان نیاز است یا در کدام منطقه هتل باید ساخت.»

خائف خاطرنشان کرده است: «همه سازه ها در تهران همین طور بدون برنامه ساخته شده و چون برنامه ریزی شهری وجود نداشته، تهران مانند قارچ توسعه یافته است.»

به گفته وی، اگر کسی بخواهد در تهران هتل بسازد، جایی وجود ندارد و حتی اگر هم وجود داشته باشد، تنها قیمت 10 هزار متر زمین چیزی حدود 100 میلیارد تومان می شود. این فعال اقتصادی با طرح این سوال که کدام سرمایه گذار خارجی حاضر است این میزان هزینه را تنها برای زمین بپردازد، تصریح کرده است: «برای سرمایه گذار توجیه ندارد 100 میلیارد تومان تنها برای خرید زمین هزینه کند. از این رو می توان گفت به دلیل ناهماهنگی دولت و شهرداری، هیچ سرمایه گذار خارجی و ایرانی حاضر نیست در این عرصه وارد شود.»

خائف البته با تاکید بر اینکه اکثر شهرهایی که کمبود هتل دارند با این مساله مواجهند، ادامه داده است: «در هیچ کدام از دیگر شهرها هم هتل سازی توجیه اقتصادی ندارد. شاید نسبت به تهران توجیه پذیرتر باشد، اما مشکلات وجود دارد. از طرفی هم سرمایه گذار می خواهد در تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز و شهرهای توریستی تر هتل سازی کند تا برگشت پولش سریع تر رخ دهد.» او معتقد است سرمایه گذار می خواهد پولش در حداکثر زمان ممکن، مثلا 20 ساله برگردد، اما با وضع تهران، پول او 100 ساله هم بر نمی گردد.

1