فکر چاره برای رودخانه دز بعد از مرگ 2 گردشگر

22 ژوئیه 2017 - 15:30 dsfr.ir/op225

فکر چاره برای رودخانه دز بعد از مرگ 2 گردشگر
کجارو
دره کول خرسان دزفول

در پی حادثه غرق شدن 2 گردشگر در رودخانه "دز"، نقاط حادثه خیز این منطقه شناسایی می شود.

به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه (29 تیرماه) یک گروه 19 نفره که بدون تجهیزات ایمنی و هدایت راهنمای حرفه ای به منطقه "کول خرسان" در دزفول رفته بودند، گرفتار گرداب آبی شدند که در پی آن دو نفر جان باختند. از بین این جمع جست و جوها برای پیدا کردن سه تن دیگر همچنان ادامه دارد.

به گفته معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری دزفول، یکی از گردشگران نجات یافته گفته که سه گردشگر مفقودی را در آن منطقه زنده دیده است.

اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان اعلام کرده که این گروه بدون داشتن مجوز و رعایت اصول ایمنی وارد رودخانه دز و گرداب کول خرسان شده اند.

در اطلاعیه ای هم که این اداره روز جمعه (30 تیرماه) صادر کرده، نوشته شده: "اخباری مبنی بر سفر حادثه دیدگان در قالب تورهای گردشگری با مجوز اداره کل میراث فرهنگی منتشر شد. برای روشن شدن موضوع لازم به ذکر است که این مطلب صحت نداشته و پیش از این توسط اداره ی میراث فرهنگی، به ایستگاه های قایق رانی مستقر در رودخانه دز تاکید جدی صورت گرفته که به هیچ وجه بدون مجوز و نامه، هیچ توری را همراهی نکنند. بنابراین آنچه از شواهد پیداست این است که سفر این افراد در قالب تورهای دارای مجوز نبوده و با کرایه ی قایق های شخصی اقدام به سفر کرده اند و هیچ کدام از دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز بند ب در استان نقشی در این زمینه نداشته اند.

بار دیگر ضمن ابراز تأسف و همدردی از حادثه ی رخ داده، خواهشمندیم، توصیه های صورت گرفته را مورد توجه جدی قرار دهند تا در آینده هرگز شاهد حوادثی چنین دردآور نباشیم."

حجت الله آریایی - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری دزفول - نیز با تایید اینکه آن گروه فاقد هر گونه مجوز بوده و بدون داشتن تجهیزات وارد رودخانه دز شده، به ایسنا، گفت: در یک سال گذشته که ریاست این اداره را در دزفول بر عهده گرفته ام، حدود 19 نامه برای آژانس های گردشگری، هلال احمر، هیات کوهنوردی و ارگان های مختلف فرستاده ام تا از برگزاری تورهای غیر مجاز مخصوصا در مناطق حادثه خیز جلوگیری کنند، اما متاسفانه همچنان شاهد اجرای این تورهای بدون مجوز هستیم.

وی درباره ایمن سازی رودخانه دز با توجه به حوادثی که در آن رخ می دهد، اظهار کرد: در این منطقه سه سکوی قایقرانی وجود دارد که مسؤولان آنها مجاب شده اند هیچ مسافر و توری را بدون جلیقه نجات و مجوز سوار نکنند، اما متاسفانه در منطقه قایق شخصی زیاد است و معمولا از آنها استفاده می شود؛ کاری که آن گروه 19 نفره انجام داد.

آریایی افزود: تبلیغات زیادی برای منطقه "کول خرسان" می شود و کلیپ های زیادی ساخته شده که جوان ها را به ماجراجویی در این منطقه خطرناک دعوت می کنند. با آنکه ما درخواست کرده ایم جلوی تورهای غیرمجاز گرفته شود، اما این تبلیغات هر روز به تعدادشان اضافه می کند.

وی درباره ی اقدام اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان و شهرستان دزفول برای ایمن سازی رودخانه دز اظهار کرد: این توان و امکان در منطقه وجود ندارد، چرا که طول رودخانه یک یا دو متر نیست. از دریاچه دز تقریبا 60 کیلومتر مسافت این رودخانه است که نمی توانیم برای هر نقطه از آن نگهبان بگذاریم، به هر حال هر کاری هم بخواهیم انجام دهیم به بودجه نیاز داریم.

آریایی ادامه داد: رودخانه دز بیمه ندارد و از وحشی ترین رودخانه های منطقه است و با وجود آنکه بارها آن را به عنوان منطقه حادثه خیز معرفی کرده ایم، ولی باز شاهدیم عده ای بدون گذراندن دوره آموزشی وارد این منطقه می شوند. "کول خرسان" حتی به ندرت برای آموزش استفاده می شود و فقط غواص ها آن هم با تجهیزات کامل امکان حضور در آن منطقه را دارند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری دزفول گفت: تعداد مراجعان این رودخانه دست کم 100 هزار نفر است که 99 درصد آنها آخر هفته برای گردش به این رودخانه می آیند. ما هر چقدر هم سخت گیری کنیم، نمی توانیم برای این این تعداد نگهبان بگذاریم.

آریایی درباره تمهیداتی که بعد از حادثه دز انجام خواهد شد توضیح داد: قرار شده با همکاری آتش نشانی و هیأت کوهنوری دزفول، برای شناساسی نقاط حادثه خیز رودخانه اقدام و تابلوهایی در آن نقاط نصب شود.

در فیلم هایی که از محل حادثه منتشر شده، میزان خطرناکی آن مشخص است، راهنماهای اکوتوریسم نیز معتقدند این بخش از رودخانه دز که حادثه اخیر در آن واقع شده، مستلزم همراهی راهنمای متخصص در این زمینه است و ورود با تیوب - اقدامی که این گردشگران انجام داده اند - مخاطره انگیز است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1