2 مارس 2021 - 06:57

مستندنگاری بیش از 10 اثر تاریخی «نوش آباد»

3 می 2017 - 16:10 dsfr.ir/2g0s9

مستندنگاری بیش از 10 اثر تاریخی «نوش آباد»
محمد علوی نوش آبادی
برج عشق آباد نوش آباد

مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد از اتمام مرمت و بازسازی بنای حوضخانه مسجد جامع نوش آباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی کاشان، زهرا ساروخانی با تاکید بر اینکه بنای حوضخانه مسجد جامع که در زیر حیاط امامزاده اسحاق قرار داشت در حدود 40 سال پیش با نخاله های ساختمانی و خاک پر شده بود، اظهار کرد: این حوضخانه در سال 1393 با همکاری و مساعدت هیات امنای امامزاده و مسجد جامع از محل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی کشور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان خاکبرداری و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

وی خاک برداری، پایه چینی، احداث طاق مرکزی فضا، نماچینی آجری، سیم گل و کف سازی را از مهم ترین اقدامات مرمتی این پروژه برشمرد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد در ادامه از مستند نگاری بیش از 10 اثر ارزشمند موجود در شهر تاریخی نوش آباد خبر داد و ادامه داد: در این میان پرونده ثبتی تعداد 5 اثر برج جلوخان، برج عشق آباد، کوره پز خانه، مسجد حاج سید حسین و آب انبار مسجد جامع نوش آباد تهیه و تکمیل و جهت ثبت در فهرست آثار ملی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ارسال شده است.

ساروخانی افزود: پرونده چهار اثر برج غیاث آباد، حوضخانه مسجد موسی بن جعفر، مسجد جامع و خانه شافعی نیز مراحل پایانی خود را جهت ارسال به اداره کل استان برای ثبت در فهرست آثار ملی طی می کند. قدمت تاریخی این آثار از دوره صفوی تا پایان دوره قاجار و اوایل پهلوی است.

وی اظهار امیدواری کرد با اتمام عملیات مرمتی این حوضخانه که دارای قدمت قاجاری است، این محل به مرکز احیای صنایع دستی نوش آباد تغییر کاربری دهد.

1