سازه معماری از دوره تاریخی در تاکستان کشف شد

20 سپتامبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/f35hx

سازه معماری از دوره تاریخی در تاکستان کشف شد
پژوهشگاه میراث فرهنگی
کاوش باستان شناسی

دو فصل کاوش باستان شناختی در محوطه تات 2 علاوه بر سازه های معماری به کشف تکه سفال های شاخص، عطردان شیشه ای و ظرف خمره ای شکل با علامت و خط پهلوی ساسانی و... منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد بهرام زاده سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 تاکستان استان قزوین با اعلام این خبر گفت: در فصل اول کاوش تات 2 در اراضی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان که در سال 1393 صورت گرفت، سازه معماری بی نظیری از دوره تاریخی به دست آمد.

او افزود: این مجموعه از فضاهای حوض مانند با اندود گچی، آبراهه هایی که حوضچه های کوچک را به حوض عمیق در مرکز مرتبط می ساخت تشکیل شده است.

این باستان شناس با بیان اینکه در فصل اول هیأت کاوش با پلان منظمی از دیوارهای خشتی با اندودی از گچ مواجه شد اظهار داشت: باستان شناسان با مطالعه بیشتر به کارکرد محوطه به عنوان محوطه کارگاهی با نام چَرخُشت دست یافتند.

او با اشاره به اهمیت سازه به دست آمده از نظر قدمت و کاربری تصریح کرد: با پیگیری های پژوهشکده باستان شناسی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، حمایت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و ریاست وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان در سال 1395 فصل دوم کاوش باستان شناختی دراین محوطه با فاصله زمانی 2 سال شروع شد.

وی گفت: در فصل دوم ابعاد ترانشه ای که در فصل اول ایجاد شده بود (4.5×4.5 متر) به 10×10 متر گسترش داده شد که بر اساس گسترش معماری و پیگردی آثار معماری بدست آمده، مرحله به مرحله صورت گرفت.

به گفته بهرام زاده، در این مرحله از پیگردی و کاوش محوطه تات 2، ادامه دیوارک های خشتی که چارچوب حوضچه های کوچک را تشکیل می دهند شناسایی شد، علاوه بر این با تکمیل فضاهای شناسایی شده در فصل اول دیوارهای خشتی اصلی بنا نیز به دست آمد. ورودی فضا در ضلع جنوب شرقی به عرض 1.5 متر با درگاهی 1 متری قرار گرفته که با ورود به بنا، مستقیما وارد فضای اصلی و مرکزی می شویم این فضا به شکل مستطیل بوده و حوض اصلی مدور به عمق 195 سانتی متر در مرکز آن قرار دارد.

وی با اشاره به وجود دو حوضچه مستطیل شکل در شمال و غرب بنا و جداشده با دیوارک های خشتی از حوض مرکزی افزود: این حوضچه ها به واسطه آبراهه هایی به عرض 10 سانتیمتر به حوض مرکزی متصل می شوند.

سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 گفت: در گوشه جنوب غربی بنا نیز حوضچه کوچکی تعبیه شده که بیضی شکل است، عمق این حوضچه 70 سانتی متر بوده و حوضچه مستطیل شکل غربی بنا با آبراهه به این حوضچه کوچک متصل می شود.

بهرام زاده افزود: در حوضچه مستطیل شکل شمالی بنا در دو کنج مخالف آثار حرارت به شکل خاکستر و دودزدگی بر روی اندود گچی دیده می شود که ممکن است این آثار حرارت مربوط به زمان استفاده بنا بوده باشد و یا پس از دست رفتن کاربری و عمر مفید بنا شکل گرفته باشد.

به گفته این باستان شناس، تمامی سطوح داخلی بنا دارای اندود گچی هستند که در زمان حیات و بهره وری فضای کارگاهی درون حوضچه ها چندین بار اندود و بازسازی و مرمت شده اند بطوریکه این مرمت در حوض مرکزی بیشتر از 8 لایه اندود قابل مشاهده است.

او یافته های دو فصل کاوش باستان شناختی تات 2 را شامل تکه سفال های شاخص دوره تاریخی، یک ظرف به شکل خمره کوچک با علامت و خط پهلوی ساسانی و همچنین عطردان شیشه ای شاخص دوره تاریخی اعلام کرد.

سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 در خصوص کاربری پیشنهادی فضاهای به دست آمده با توجه به وجود حوضچه ها، آبراهه ها و قرارگیری آثار در بافت منطقه تاکستان که کشت انگور از قدیم در آن صورت می گرفته است گفت: می توان این سازه معماری را به عنوان کارگاه تهیه آب انگور و فرآورده های انگور (چرخشت) معرفی کرد.

سرپرست هیأت کاوش در محوطه تات 2 افزود: با شناسایی آثار معماری به دست آمده از کاوش فصل دوم پس از ثبت و ضبط، حفاظت و مرمت های اولیه در محوطه انجام گرفت.

بهرام زاده تصریح کرد: ساماندهی پوشش این محوطه نیازمند همکاری مسئولین دانشگاهی و شهری تاکستان است تا در اثر فرسایش محیطی از بین نرود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1