شناسایی 80 اثر تاریخی از دوران پارینه سنگی در شهرستان مهران

27 فوریه 2016 - 12:50 dsfr.ir/wf62y

شناسایی 80 اثر تاریخی از دوران پارینه سنگی در شهرستان مهران
نسیم آنلاین
باستان شناسان مشغول حفاری در "تپه دشت"

کاوش های باستان شناسی شمال شهر مهران شناسایی 80 اثر تاریخی از دوران پارینه سنگی تا دوره اسلامی را به همراه داشت که اجرای سد «کنجانچم» باعث تخریب برخی از آثار دوره پارینه سنگی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی؛ سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر افزود: با توجه به چشم انداز طبیعی منطقه شمال شهر مهران که کوهستانی و تپه ماهوری و دارای دره ها و دشت های کوچک میانکوهی است، بررسی منطقه به صورت پیمایشی صورت گرفت.

نعمت الله سرافی با اشاره به اینکه منطقه مورد بررسی شامل بخش هایی از دشت امیرآباد و درک بان است، افزود: در بررسی های باستان شناسی 80 اثر شامل محوطه هایی با ساختار معماری عشایری، اشکفت، قلعه و محوطه های باز پارینه سنگی مورد شناسایی قرار گرفت که آثار شناسایی شده متعلق به دوران پارینه سنگی، نوسنگی، مس سنگی، دوران تاریخی و اسلامی است.

به گفته سرافی، عملیات اجرای سد «کنجانچم» موجب تخریب برخی از محوطه های پارینه سنگی منطقه در محدوده ساختگاه سد شده است.

سد «کنجانچم» که در شمال شهر مهران و در سمت راست جاده ایلام - مهران قرار دارد، از نوع سد خاکی با هسته رُسی است. هدف از ساخت سد کنترل و تنظیم آب های انتقال یافته از حوزه «سیروان» به استان ایلام و تامین بخشی از نیازهای کشاورزی، صنعت و شرب شهر مهران است.

این در حالیست که بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم همه ی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند؛ قبل از اجرای طرح های عمرانی گسترده و درمرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان یابی طرح های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1