دکتر مظفر بختیار، ایران شناس برجسته درگذشت

17 اوت 2015 - 09:30 dsfr.ir/ec0ws

دکتر مظفر بختیار، ایران شناس، فارسی پژوه، مترجم و استاد دانشگاه تهران، در 72 سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، دکتر مظفر بختیار استاد دانشگاه تهران و استاد ممتاز دانشگاه پکن، عصر روز جمعه 23 مرداد در تهران درگذشت و روز شنبه با حضور اعضای خانواده و جمعی از نزدیکان، در مقبره خانوادگی شماره 957 (واقع در جنب قطعه هنرمندان) بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

یک عضو خانواده دکتر بختیار گفت: "بنا بر وصیت و خواست ایشان، هیچ مراسمی برگزار نمی شود".

در معرفی مظفر بختیار عنوان شده است: دکتر مظفر بختیار از ایران شناسان، فارسی پژوهان، نسخه شناسان و مترجمان برجسته ایران متولد 1322 در چهارمحال و بختیاری بود. پدربزرگ وی فتحعلی خان سردار معظم بختیاری از سران میهن پرست و فرهنگ دوست بختیاری بود که علی اکبر دهخدا در دوران جنگ جهانی اول طی 2 سال و نیم اقامت در منزل وی موسوم به "قلعه دزک" در 32 کیلومتری شهرکرد، بخش عمده کار فیش برداری و تألیف کتاب امثال و حکم و لغت نامه را در آن جا انجام داد.

دکتر مظفر بختیار پس از اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عضویت هیأت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران درآمد و پس از سال ها تدریس و تحقیق موفق به کسب رتبه استادی شد. او از متخصصان و پژوهشگران برجسته چین شناسی و فرهنگ های شرق دور بود و دانشگاه پکن در سال 1375 به مناسبت آثار و تحقیقات او در زمینه چین شناسی، عنوان "استاد ممتاز دانشگاه پکن" و منشور ویژه آن دانشگاه را به او اعطا کرد. وی چندین سال از طرف دانشگاه تهران در دانشگاه پکن پایتخت چین و دانشگاه هانکوک سئول پایتخت کره جنوبی به تدریس و تحقیق اشتغال داشت.

برخی از آثار تألیفی وی عبارت اند از: نی نامه، فرقه های صوفیه در چین، فرهنگ چینی به فارسی (به ویراستاری وی)، کتاب ایران، شکوه ایران، علف (ترجمه)، آداب فتوت (ترجمه)، مجموعه آثار رضا عباسی و حیاة الطغرایی (به عربی). از او مقالات علمی و پژوهشی زیادی در نشریات داخل و خارج از کشور به چاپ رسیده است.

بخش عمده کارنامه دکتر مظفر بختیار، تربیت چند نسل از پژوهشگران رشته زبان و ادبیات فارسی است؛ به نحوی که شاگردان وی هم اکنون استادان نام آشنای رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های ایران و جهان به شمار می روند. دکتر مظفر بختیار تا سال 1388 با رتبه علمی استاد تمام به تدریس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران می پرداخت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1