16 اکتبر 2019 - 02:50

اثرات سیاست تبعیض آمیز برای ورود اتباع خارجی به آمریکا

4 مارس 2017 - 15:30 dsfr.ir/x52kn

اثرات سیاست تبعیض آمیز برای ورود اتباع خارجی به آمریکا
cnbc.com
دونالد ترامپ نامزد منتخب حزب جمهوری خواه برای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

بی بی سی اثر سیاست های تبعیض آمیز #آمریکا برای ورود اتباع خارجی به این کشور را مورد بررسی قرار داده است.

در سال جاری میلادی چهره گردشگری آمریکا تغییرات نسبتا زیادی را تجربه کرده است و انتظار می رود در آینده نیز با نوساناتی همراه باشد. ماجرا از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز شد. وی که در جریان انتخابات نوامبر سال 2016 و پیش از آن مخالفت خود با ورود مسلمانان به ایالات متحده و برخی مواضع دیگر را اعلام کرده بود، پس از در دست گرفتن قدرت و از ابتدای سال جدید میلادی اقداماتی در راستای تحقق بخشیدن به این کار را در دستور کار خود قرار داد. در پی این اقدامات، ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور با اکثریت مسلمان شامل لیبی، سوریه، یمن، سومالی، عراق، سودان و ایران در دستور کار کاخ سفید قرار گرفت. این اقدام هرچند از ابتدا با مخالفت گروه های حقوق بشری، نهادهای مدنی و بسیاری از اقشار مردم و مهاجران و نیز جامعه جهانی همراه و در نهایت نیز با حکم قضایی لغو شد، اما به گردشگری ایالات متحده آمریکا از دو جهت آسیب زد؛ یکی از جهت اعتباری و دیگری از نظر منع قانونی ورود به این کشور. اکنون دونالد ترامپ همچنان بر این رویکرد خود پافشاری می کند و هنوز هم به دنبال طرح دیگری برای این کار است. به رغم آنکه موفق شدن وی در این کار با دشواری های فراوان روبه رو است، اما بخش توریسم ایالات متحده از تصمیمات ترامپ متضرر شده است.

بی بی سی در گزارشی به این آسیب گردشگری از جانب ترامپ پرداخته و زوایای آن را مورد بررسی قرار داده است.

ترس از یک سیاست

در این گزارش با اشاره به هشدار متخصصان سفر نسبت به الفاظ مورد استفاده دونالد ترامپ حتی پیش از برگزاری انتخابات در ماه نوامبر و تاکید آنان بر احتمال نزول بخش گردشگری، از این رویداد به عنوان «رکود ترامپی» یاد می کند. این گزارش در ادامه تصریح می کند: «دولت ترامپ در نخستین ماه جای گرفتن در دفترش، ممنوعیت سفر را برای هفت کشور دارای اکثریت مسلمان وضع و عوامل حفاظت مرزی و گمرکی ایالات متحده را تقویت کرد تا قوانین مهاجرتی را به طور قاطعانه تری در بنادر ورودی این کشور به اجرا درآورد.» بی بی سی به ماجرای یکی از اساتید دانشگاه دورهام انگلستان به نام استیفن مامفورد نیز می پردازد که به رغم دریافت بورس تحقیقاتی و توانایی سفر به ایالات متحده، به دلیل شنیدن اخباری پیرامون ممنوعیت سفر مسلمانان و محدودیت هایی مانند در اختیار گذاشتن رمزهای عبور رسانه های اجتماعی تلفن های همراه، تصمیم دشواری گرفته و تمام سفرهای برنامه ریزی شده خود به ایالات متحده را لغو کرده است. به گزارش بی بی سی، این استاد دانشگاه تنها نیست و هزاران استاد دانشگاه در سراسر جهان قول داده اند به ایالات متحده سفر نکنند.

در ادامه این گزارش قید شده است: «فهرست فزاینده ای از مدارس کانادایی که روزگاری سفرهای عادی و رایجی به آمریکا داشتند و به دلایل مختلفی مانند ورزش، موسیقی و سایر رویدادهای آموزشی از مرز می گذشتند، در حال لغو کردن سفرهای خود هستند زیرا از این می ترسند که دانش آموزان متولد کشورهای خارجی این مدارس از نظر قانونی دچار مشکلات خاصی شوند.» طبق آنچه بی بی سی نوشته، در فیلادلفیا حداقل یک کنفرانس بزرگ به ارزش تخمینی 7 میلیون دلار برای درآمد شهر، به دلیل مقررات جدید آمریکا لغو شده و هیات گردشگری نیویورک اخیرا پروژه پیش از انتخابات خود را مبنی بر اینکه این شهر افزایش 400 هزار نفری شمار گردشگران بین المللی را در سال 2017 تجربه خواهد کرد، دیگر چندان درست نمی دانند. این هیات اکنون پیش بینی می کند شمار گردشگران خارجی بازدیدکننده از شهر نیویورک نسبت به سال 2016 با کاهش 300 هزار نفری مواجه شود. بی بی سی با ذکر چنین مواردی تصریح می کند: «اتفاقاتی مانند این ماجرا، بدترین ترس های تحلیلگران صنعت سفر بود که هفته ها پیش از آنکه آمریکا وارد رکود گردشگری ترامپ شود، نسبت به آن هشدار داده بودند.»

کاهش رزروها

طبق این گزارش، سایت رزرو آنلاین «کایاک» گزارش کرده است که جست وجوهای مقاصد ایالات متحده از سوی شهروندان بریتانیایی کاهش شدیدی داشته و قیمت هتل در شهرهایی مانند سانفرانسیسکو، نیویورک و لاس وگاس بین 32 تا 39 درصد کاهش را تجربه کرده است. از سوی دیگر، «هوپر» که یک سایت سفر معتبر دیگر است، اطلاعاتی را منتشر کرده که به موجب آن تعداد جست وجوها برای پرواز به ایالات متحده در سراسر جهان به طور متوسط در حدود 22 درصد کاهش داشته است. با این همه و برخلاف این موارد، سایت آژانس مسافرتی آنلاین «تریپستا» گزارش کرده است که پروازهای یک طرفه از بریتانیا به ایالات متحده در ماه های ژانویه و فوریه سال 2017 افزایش داشته است اما گمانه زنی های آن بر این اساس است که دلیل این اتفاق می تواند «بازگشت اتباع غیرآمریکایی که نگران محدودیت های سفرهای بین المللی هستند، باشد.» انجمن سفرهای تجاری جهانی نیز برآورد کرده در مدت هفته ای که ممنوعیت سفر ترامپ موثر بود، ایالات متحده آمریکا دچار زیانی در حدود 185 میلیون دلار معادل 150 میلیون یورو از نظر رزروهای سفر شده است. اما با تمام این گفته ها، رئیس جمهور ترامپ مقصر تمام این اتفاقات نیست.

مقصر ترامپ نیست!

آدام ساکس، رئیس شرکت اقتصاد گردشگری، کند شدن علاقه به گردشگری را در نتیجه «به تعویق افتادن سفرها» می داند و به بی بی سی می گوید: «اقتصاد جهانی ضعیف، دلار قدرتمند و کاهش محبوبیت ایالات متحده در چشم جامعه بین المللی، از عمده عواملی هستند که سفرها به آمریکا را کاهش داده است.» سفرهای بین المللی در سال 2016 در مقایسه با سال 2015 تقریبا 0.9 درصد کاهش یافت. سفر به ایالات متحده از کانادا نیز در دسامبر 2017 با کاهش 1.4 درصدی در قیاس با سال گذشته روبه رو شد. با این حال، سال 2016 سومین سال متوالی بود که کانادایی های کمتری به ایالات متحده سفر می کردند و در واقع روند ورود آنان به این کشور کاهشی بود. وی ادامه می دهد: «انتظار داریم سال 2017 در هر موردی کاهش معتدلی داشته باشیم. اما این اتفاق نمی توانست در زمانی بدتر از این روی دهد.»

به عقیده ساکس، ایالات متحده مقصدی گران است، اقتصاد جهانی وضعیت چندان مساعدی ندارد و اکنون نیز این اتفاقات افتاده و به همین دلیل است که اثرات آن تا این اندازه قابل توجه شده است. شرکت وی پیش بینی می کند تا سال آینده کاهشی معادل 6.3 میلیون نفر از گردشگران اتفاق بیفتد که معادل با از دست رفتن 10.8 میلیارد دلار درآمد است. ساکس این میزان را زیان های «وارد شده از سوی ترامپ» می داند. طبق گزارش مذکور، هنری هارتولت، یک تحلیلگر از گروه تحقیقاتی اتمسفر نیز معتقد است صنعت گردشگری ایالات متحده احتمالا از اثرات فوری ناشی از ممنوعیت سفر اعلام شده ضربه خواهد خورد. به هر صورت، افراد فعال در صنعت گردشگری با اشتیاق منتظرند زبان قوه مجریه جدید عوض شود. هارتولت یادآور می شود: «مجهولات بسیاری وجود دارد؛ صنعت سفر که تقریبا یک صنعت صلاحدیدی محسوب می شود، از نااطمینانی متنفر است.»

وی به پیمایشی اشاره می کند که از سوی شرکتش هفته ها پیش از این فرمان اجرایی انجام گرفته بود و نشان می داد که در 15 کشور جهان، حدود 20 درصد از مخاطبان اظهار کرده بودند در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تا حدودی یا به شدت غیرممکن بود که به ایالات متحده سفر کنند یا در واقع سفر برنامه ریزی شده خود را لغو کرده بودند. وی ادامه می دهد: «این حقیقت که در 15 کشور این میزان از افراد سفرهای خود را لغو کرده یا دیدگاهی تا این حد نامساعد نسبت به ایالات متحده داشتند، برای من به عنوان یک تحلیلگر هشداردهنده بود. رویدادهایی که در طول انتخابات ریاست جمهوری به وقوع پیوست، اثر بسیار بدی بر وجهه ایالات متحده در ذهن بسیاری از مردم گذاشت.» حالا ترامپ برخلاف آنچه درباره اشتغالزایی قول داده بود، دارد باعث بیکار شدن بخشی از شاغلان صنعت گردشگری این کشور می شود و تحلیلگران در انتظارند تا ببینند پیش بینی هایشان تا کجا محقق خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1