گردشگری دریایی؛ فرصت ها و چالش ها

4 مارس 2017 - 13:30 dsfr.ir/2b6ye

گردشگری دریایی؛ فرصت ها و چالش ها
marinetimes.ir
سواحل جنوب ایران

گردشگری دریایی در کشور ما فعال نیست. این عقیده بسیاری از کارشناسان #گردشگری دریایی و #جهانگردی است.

به گزارش روزنامه گسترش تجارت، اگر مدیران و مسئولان در فکر خط قرمزهای گردشگری دریایی هستند با ایجاد پلاژهای ویژه و جداگانه می توان این خط قرمزها را با وجود فعال کردن گردشگری دریایی رعایت کرد. بسیاری بر این عقیده اند که استفاده از کروزها به معنی فعالیت هایی است که با عرف و قوانین ما همخوانی ندارند. در صورتی که به عقیده گروهی دیگر از فعالان گردشگری کروزها می توانند مکانی برای تفریح های مجاز و قابل قبول در کشور باشند و استفاده از کروز به معنای شکستن خط قرمزها نیست، بلکه استفاده از نوعی گردشگری دریایی با رعایت تمام قوانین است. ایجاد یک کروز دریایی در منطقه جنوبی و طراحی سفری چند روزه به منظور بازدید از جاذبه های جنوب کشور مانند نژادها و قومیت های متفاوت، فرهنگ های متنوع و زیبایی های طبیعی شهرها می تواند به اقتصاد منطقه کمک کرده و گردشگران را با زیبایی های جنوب آشنا کند. گردشگری دریایی به طور کلی تنوع و گستردگی بسیاری دارد و ورزش های دریایی نیز می تواند با ایجاد امکانات موردنیاز فعال شود.

تالاب ها، دریاچه ها، رودخانه ها و سواحل دریایی کشور هرکدام ظرفیت های بسیاری دارند که در صورت استفاده از آنها هم گردشگری کشور رشد می کند و هم اقتصاد بومی مناطق مختلف تقویت می شود. رودخانه های خروشان مکانی برای ورزش های رفتینگ هستند، تالاب ها برای قایقرانی و بازدید مناسب هستند و چه بسیار کاربردهایی که سواحل شمال و جنوب کشور دارند و نادیده گرفته شدند. گردشگران خارجی به خوبی می دانند هنگام سفر به ایران باید به فرهنگ و عرف این کشور احترام گذاشته و براساس موازین موجود رفتار کنند. فعال کردن گردشگری دریایی نیز موجب نمی شود قوانین و عرف جامعه نادیده گرفته شوند.

ظرفیت های دیده نشده ساحل جنوب

به جز سواحل شمال کشور، خط ساحلی جنوب کشور نیز ظرفیت های بسیاری در زمینه گردشگری دریایی دارد و اگر به راستی کروزهای دریایی در این منطقه راه اندازی شوند می تواند اقتصاد منطقه را فعال کند.

عرفان فکری، کارشناس جهانگردی گفت: در ایران متاسفانه خدمات حمل و نقل دریایی بسیار ضعیف بوده و گردشگری دریایی نیز با وجود دارا بودن ظرفیت های بسیار هنوز فعال نشده است. وی راهکار فعال کردن و استفاده از ظرفیت های موجود در گردشگری دریایی را راه اندازی سفرهای دریایی بیش از یک روز عنوان کرد و افزود: می توان با استفاده از کروزهای دریایی و ایجاد یک خط مسافری در سواحل جنوب کشور سفر 3 هفته ای دریایی راه اندازی کرده و خط ساحلی جنوب کشور را در 21 روز طی کرد. خط ساحلی جنوب ایران بیش از 2 هزار کیلومتر مساحت دارد. از خرمشهر تا چابهار و گواتر می توان هریک را مقصد گردشگری دریایی کرد. در کروزهای 21 روزه گردشگران در هر شهر از کشتی پیاده شده و از شهرها و بندرهای مسیر بازدید می کنند.

فکری با پیش بینی اینکه سفرهای 3 هفته ای در جنوب کشور با استقبال بسیاری روبه رو می شود، بیان کرد: با ایجاد امکانات موردنیاز در نوار ساحلی و استفاده از کروزهای تفریحی می توان گردشگری دریایی را از این طریق فعال کرد. او افزود: زمانی که این مسیرها طراحی و تعریف شود اقتصاد محلی این منطقه رشد می کند و صنایع دستی، غذا و بازارهای جنوبی نیز با رونق روبه رو می شوند.

این کارشناس جهانگردی بیان کرد: 2 هزار کیلومتر نوارساحلی جنوب ایران از تنوع فرهنگی بالایی برخوردار است. چند اقلیم مختلف در این مسیر وجود دارد و قومیت های مختلفی در این خط ساحلی زندگی می کنند. از اروند رود تا بوشهر، عسلویه و چابهار چند نوع نژاد و قومیت متفاوت داریم. می توان در جنوب کشور 3 مسیر گردشگری دریایی طراحی کرد. او با اشاره به اینکه نیازی به عبور از خط قرمزها برای فعال سازی گردشگری دریایی نیست، گفت: افرادی که به ایران سفر می کنند به خوبی می دانند چه خط قرمزهایی در کشور وجود دارد و استفاده از خدمات گردشگری دریایی از سوی آنها به معنای رعایت نکردن فرهنگ و عرف و قوانین جامعه نیست.

این کارشناس جهانگردی با بیان اینکه امکان فعال کردن برخی ورزش های دریایی نیز در کشور وجود دارد، اظهار کرد: در کل منطقه و کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها یک منطقه قابلیت موج سواری دارد که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. در ایران انجمن موج سواری داریم و بسیاری از ورزشکاران بومی این استان نیز آموزش دیده و موج سواری را به خوبی فرا گرفته اند. او افزود: اکنون در استان سیستان و بلوچستان یک گروه 15 نفری خدمات گردشگری دریایی و موج سواری ارائه می دهند و امکان موج سواری در این منطقه برای آقایان وجود دارد. اگر مکان های ویژه برای خانم ها ایجاد شود آنها نیز می توانند موج سواری کنند.

تغییر متولی گردشگری دریایی

نبود یک سازمان اصلی به عنوان متولی از سوی کارشناسان مکل اصلی گردشگری دریایی عنوان شده در حالی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی اصلی در تمام زمینه های گردشگری است به عقیده برخی کارشناسان، گردشگری دریایی نیاز به متولیان دیگری دارد. حمید سلیمانی مقام، کارشناس گردشگری دریایی گفت: حدود 2 هزار و 500 کیلومتر مرز دریایی در کشور داریم که با احتساب سواحل و جزیره ها به بیش از 5 هزار کیلومتر می رسد. گردشگری دریایی تنها دریا را شامل نمی شود، بلکه تالاب ها، مرداب ها، استخرهای طبیعی، سدها و رودخانه ها همگی بخش هایی از گردشگری دریایی هستند.

او افزود: با احتساب تالاب ها، مرداب ها، رودخانه ها و سدها حدود 10 هزار کیلومتر فضا برای فعالیت در حوزه گردشگری دریایی در کشور داریم. بیشترین حجم سفرهای داخلی به شمال کشور و قسمت های دریایی و ساحلی کشور انجام می شوند. با افزودن بنادر جنوبی می توان دریافت که حجم عظیمی از سفرهای داخلی مردم کشور به استان های ساحلی انجام می شوند. این کارشناس گردشگری دریایی علت مشکلات و نبود خدمات رسانی و امکانات مطلوب در گردشگری دریایی را نبود متولی مناسب عنوان کرده و گفت: متاسفانه گردشگری هیچ متولی و صاحبی ندارد و هیچ سازمانی به طور متمرکز در این حوزه فعالیت نمی کند. بسیاری از سازمان های دولتی کشور در حوزه گردشگری دریایی مسئولیت هایی برعهده دارند، اما هیچ یک متولی اصلی آن نیستند. او افزود: اگر سرمایه گذاری قصد سرمایه گذاری در گردشگری دریایی را داشته باشد باید از انبوهی از سازمان های مختلف مجوز دریافت کند که مدت های طولانی زمان نیاز دارد و بسیار کار مشکلی است.

سلیمانی مقام با اعتقاد بر اینکه نبود قوانین لازم از دیگر مشکلات گردشگری دریایی است، اظهار کرد: گردشگری دریایی هیچ تعریف مشخصی در کشور ندارد و طبیعی است که استراتژی، هدف و برنامه مشخصی نیز نداشته باشد. سرمایه گذاری در گردشگری دریایی توجیه اقتصادی ندارد و مجوز گرفتن از چندین سازمان نیز کار بسیار مشکلی است، بنابراین سرمایه گذاران دردسرهای دریافت مجوز را به خود تحمیل نمی کنند.

سخن پایانی

گردشگری دریایی در شمال و جنوب کشور دارای ظرفیت های بسیاری است و در صورت توجه می تواند سود کلانی برای سرمایه گذاران و جامعه بومی داشته و میراث فرهنگی ملموس و ناملموس قومیت ها و نژادهای مختلف بنادر و شهرهای ساحلی کشور را حفظ کند.

1