معاون میراث فرهنگی

تدفین شهدا در حریم 2 پاسارگاد منع قانونی ندارد

4 مارس 2017 - 13:00 dsfr.ir/sw0i4

تدفین شهدا در حریم 2 پاسارگاد منع قانونی ندارد
میثم رودکی / دنیای سفر
محوطه جهانی پاسارگاد

محمدحسن طالبیان گفت: خاکسپاری شهدا در حریم درجه 2 #پاسارگاد محدودیت قانونی ندارد و خطری برای خارج شدن از ثبت جهانی این محوطه وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، نخست اعلام شد تدفین شهدای گمنام در حریم درجه 2 مجموعه جهانی پاسارگاد لغو شده و دو شهید گمنام در کنار آرامگاه سایر شهدای گمنام در تپه موسوم به «نورالشهدا» در نزدیکی شهر "سعادت شهر" مرکز شهرستان پاسارگاد به خاک سپرده شدند، اما در کمتر از 24 ساعت مسئولان میراث فرهنگی اعلام کردند دو شهید گمنام در حریم درجه دو محوطه جهانی پاسارگاد به خاک سپرده شدند، حریمی که هیچ مشکلی برای بحث ثبت جهانی پاسارگاد به وجود نمی آورد.

حتی در صحبتی جدید مسئولان میراثی قول داده اند اگر از این به بعد مکان یابی دفن شهدا به درستی و در نقاط مناسبی انجام شود، امکان ثبت معنوی این مکان ها در فهرست آثار ملی وجود دارد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه می گوید: در صورتی که مکان های خاکسپاری شهدا در مکان های درستی جانمایی شود، می توانیم آن مکان ها را در فهرست میراث معنوی به ثبت برسانیم. این فهرست اگر در لیست آثار میراث انقلاب اسلامی قرار گیرد، بسیار اهمیت دارد.

وی بیان می کند: هرجا که پیکر شهدا قرار گیرد، به آن جا اعتبار می دهد و می تواند یک شاخص معرفی شود، به اندازه ای که توانسته ایم برخی از یادمان ها و مکان های مربوط به شهدا را در فهرست آثار معنوی ثبت کنیم.

به گفته وی، دقت در انتخاب مکان و همراهی ویژه از سوی مسئولان مرتبط می تواند کمک کند، جایی که شهدای گمنام دفن می شوند در فهرست آثار ملی به ثبت برسند.

دفن شهدا در حریم درجه 2 پاسارگاد منع قانونی ندارد

او در ادامه بر این نکته نیز تاکید می کند: دفن شهدا در حریم درجه 2 محوطه پاسارگاد منع قانونی ندارد و نگرانی برای بحث ثبت جهانی این محوطه ی تاریخی نداریم. وی ادامه می دهد: نخست قرار بود تعدادی از شهدا در عرصه و حریم درجه یک محوطه ی جهانی پاسارگاد به خاک سپرده شوند، اما پس از صحبت ها و پیگیری های انجام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار شد این اقدام در حریم درجه 2 پاسارگاد انجام شود.

طالبیان با تاکید بر این که به خاک سپردن شهدا در حریم درجه 2 پاسارگاد محدودیت قانونی ندارد، می افزاید: بنابراین مسئولان محلی موقعیت حریم درجه 2 را برای این کار مشخص کردند، چون براساس ضوابط در این شرایط خطر برای (خارج شدن از) ثبت جهانی این محوطه وجود ندارد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیان می کند: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و حوزه معاونت میراث فرهنگی پیگیری هایی را برای پیدا کردن بهترین راه برای دفن شهدا در سطح های بالاتری در دست کار دارند.

طالبیان هم چنین درباره ی قدم بعدی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای دفن شهدا در محوطه های تاریخی اظهار کرد: در طول هفته گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با نامه نگاری های متعدد به ستاد کل نیروهای مسلح و استانداری های استان ها، دفن شهدا در مکان های تاریخی را بررسی کرد و این مکاتبات هنوز ادامه دارند تا به نتیجه روشنی برسیم.

اقدامات لازم برای پیشگیری از بی احترامی به شهدا پیگیری می شود

به گزارش ایسنا، این در حالی است که زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در واکنش به این قضیه در توئیتر خود درباره ی «دفن شهدا در حریم پاسارگاد» نوشت: «به شکل ویژه این موضوع در حال پیگیری است و مکاتبات گسترده ای در این باره انجام شده است. شهدا در قلب ملت ایران جای دارند و محل دفن آن ها محل رجوع خیل گسترده مردم خواهد بود.»

او در پاسخ خود درباره ی انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا نیز اظهار اعلام کرده بود: «انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا در درجه اول بی احترامی به خود شهدا است. مگر قرار است شهدا به واسطه رجوع مردم به پاسارگاد محل زیارت مردم شوند؟ اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع این اشتباه و بی حرمتی به شهدا انجام شده و در حال پیگیری است.»

از سوی دیگر مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس درباره ی دفن دو شهید در نزدیکی پاسارگاد گفته است: «پیش از این درخواست هایی مبنی بر تدفین شهدای گمنام در محوطه تاریخی پاسارگاد وجود داشت، اما با رایزنی های انجام شده از سوی سازمان در تهران و ارائه توضیحات و توجیهات پیرامون محدودیت های موجود، مکانی جدیدی در محدوده حریم درجه دو محوطه در نظر گرفته شد.»

وی با بیان اینکه پیشنهاد قبلی در محدوده درب ورودی بود، گفت: «در واقع سه شهید دوران دفاع مقدس برای تشییع و خاکسپاری به شهرستان پاسارگاد منتقل شده بودند که پیکرهای مطهر 2 شهید برای تدفین به روستای پاسارگاد انتقال یافت.»

او با بیان این که محوطه اختصاص یافته به این امر، در فاصله حدود 2 کیلومتری محوطه جهانی پاسارگاد و نزدیک به روستای پاسارگاد است بیان کرد:«محل تعیین شده برای تدفین و ایجاد المان شهدای گمنام در محدوده حریم درجه دو محوطه تاریخی است و براساس قوانین میراث جهانی، ساخت المان یا ساختمان به ارتفاع حداکثر 4.5 متر ممنوعیت و محدودیت قانونی نداشته و ندارد.»

دیدگاه ها

 • علی هژبری 11 مارس 2017 - 03:32

  با سلام و احترام فراوان
  همیشه و در همه حال شهدا برای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند و نامداران تاریخ ایران در مقام شهید هم در ادبیات میهن و هم با ساختن یادمان های تاریخی برای ایشان، ارج نهاده و در زندگی مردم همواره پایدار مانده اند. یکی از این بزرگان کورش یا بنا بر نظراتی همان ذوالقرنین است که همچنان نامش همچون دژی استوار باعث پیوند و اتحاد ملی ما ایرانیان است. برای حفظ حرمت این شهید بزرگ تاریخ ایران زمین برای بقایای آثار برجای مانده از ایشان "حریم" تعریف کرده‌اند. بنابراین حریم او را پاسداری کنیم و با دفن بزرگان دیگر از تاریخ معاصر ایران باعث نشویم حریم هر دو بزرگواران شکسته شود.
  با این وصف با ایجاد متعلقات معماری مجزا و مستقل برای شهدا گمنام کاری کنیم تا آیندگان بزرگی این شهدا گمنام را همچو ما محترم شمرند.

  با کمال احترام و امتنان
  علی هژبری
  دانشجوی باستان‌شناسی

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1