6 دسامبر 2019 - 14:16

لغو تدفین 2 شهید گمنام در حریم پاسارگاد

4 مارس 2017 - 08:30 dsfr.ir/736w7

لغو تدفین 2 شهید گمنام در حریم پاسارگاد
میثم رودکی / دنیای سفر
محوطه جهانی پاسارگاد

به دنبال پیگیری های مقامات سازمان میراث فرهنگی، تدفین شهدای گمنام در حریم درجه دو مجموعه جهانی #پاسارگاد لغو شد.

«آبان پرس» با انتشار این خبر نوشت: مراسم خاک سپاری این دو شهید گمنام روز پنجشنبه 12 اسفند در تپه ای که «بوستان شهدای گمنام» نیز نامیده می شود، برگزار شد؛ جایی که سال 1393 نیز چند شهید گمنام در آنجا به خاک سپرده شده بودند.

شورای شهر و شهرداری شهر پاسارگاد، پیش تر مکانی دیگر را برای تدفین این دو شهید گمنام پیشنهاد داده بودند که در حریم پاسارگاد قرار داشت و مقدمات خاک سپاری در این منطقه را انجام داده بودند اما زهرا احمدی پور رییس سازمان میراث فرهنگی گفته بود: «اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع این اشتباه و بی حرمتی به شهدا انجام شده و در حال پیگیری است.»

به گفته احمدی پور، تلاش بر این است که «شهدا در محلی متناسب دفن شوند نه در محوطه و حریم بناهای تاریخی.»

این تلاش ها روز پنجشنبه به نتیجه رسید و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس تصمیم گرفت تا این شهدا در «بوستان شهدای گمنام» به خاک سپرده شوند. سرهنگ حمیدرضا گرامی که از دی ماه سال جاری به عنوان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس منصوب شده است، در اوایل روی کار آمدن دولت حسن روحانی به عنوان فرماندار شهرستان کازرون در استان فارس منصوب شده بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از آثار باستانی بر جای  مانده از دوران هخامنشی است که در 135 کیلومتری شمال شیراز در منطقه پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال 1383 در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

این نخستین بار نیست که دفن شهدای گمنام در حریم آثار تاریخی خبرساز می شود. پیش از این در سال های گذشته نیز دفن شهدای گمنام در حریم مجموعه تاریخی امیرچخماق یزد و حریم ارگ ساسانی شهرستان انار کرمان بحث برانگیز شده بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1