13 ژوئیه 2024 - 01:32

پیشرفت نسبی در مذاکرات حج ایران و عربستان

2 مارس 2017 - 20:00 dsfr.ir/k93ko

پیشرفت نسبی در مذاکرات حج ایران و عربستان
akairan.com
نمایی از خانه کعبه

مذاکرات حج ایران و عربستان پیشرفت نسبی داشته و اگر در ارتباط با تحقق انتظارهای مورد تاکید، به نتیجه دست پیدا کنیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز می شود.

"سرپرست سازمان حج و زیارت"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، حمید محمدی در توضیح های بیشتر اظهار کرد: با توجه به قطع روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین محرومیت زائران ایرانی از حضور در حج گذشته، طبیعتا ابعاد و موضوعات ویژه ای وجود داشته است که به عنوان انتظارات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی لازم بود در این مذاکرات تصریح و تاکید کنیم، به همین منظور جلسات متعددی بین طرفین در سطح رؤسای هیأت های طرفین به ریاست سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر حج و عمره عربستان و همچنین در سطح کارشناسان برگزار شد.

سرپرست سازمان حج و زیارت ادامه داد: در این جلسات براساس دسته بندی مورد نظر، برخی موضوعات از جمله تحقق و حفظ امنیت، عزت و کرامت زائران، خدمات پزشکی، خدمات کنسولی و دیگر مباحث و موضوعات مورد نظر را مطرح کردیم و به صورت صریح، قاطع و شفاف، انتظارات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران را تبیین و تصریح کردیم. مذاکرات با پیشرفت نسبی همراه بود.

او بیان کرد: در ارتباط با موضوعات مهمی از جمله محاکمه دو پلیس خاطی فرودگاه جده که یکی از انتظارهای جدی و بحق مردم ایران بوده است و پیش از این درباره سرنوشت این دو پلیس ابهام هایی وجود داشت، سعودی ها تصریح کردند که این دو پلیس رسما محاکمه شده اند و اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.

محمدی همچنین گفت: بحث محرومیت از خدمات پزشکی برای حجاج ایرانی و ممنوعیت در این خصوص، بویژه در مشاعر مقدس یکی از مشکلات جدی ما بود که سعودی ها این مسئله را نیز پذیرفتند و این محدودیت و ممنوعیت رفع شد.

رییس هیأت حج جمهوری اسلامی ایران درباره ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی با توجه به فقدان روابط دوجانبه میان دو کشور و فعال نبودن سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده نیز توضیح داد: سعودی ها چارچوب موضوع ارائه خدمات کنسولی با حضور کارشناسان کنسولی ما را پذیرفتند و طبیعتا بر سر راهکارها و ساز و کارهای اجرایی ارائه خدمات کنسولی هنوز در حال مذاکره هستیم.

او حفظ امنیت، عزت، کرامت و حرمت حجاج ایرانی را موضوع محوری جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات دانست و اظهار کرد: بر این اساس، طرف سعودی تاکید کرد که مانع برخوردهایی مغایر تکریم با زائران ایرانی در مبادی ورودی خواهد شد و تدابیر لازم را برای این که این موارد، بویژه در فرودگاه های عربستان مورد توجه قرار گیرد خواهند داشت.

وی ادامه داد: مذاکرات ما با طرف سعودی پیشرفت نسبی داشته و اگر در ارتباط با سایر موارد هم به نتیجه برسیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز خواهد شد و حجاج ما به حج مشرف خواهند شد. بدیهی است تا زمانی که به نتیجه مورد انتظار و مورد نظر جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشور دست یابیم، این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

محمدی درباره تعهدات سعودی در موضوع مسائل مطرح شده در مذاکرات نیز گفت: درباره موضوعاتی که به آن ها اشاره شد، عربستان بعضی از آن ها را صراحتا پذیرفت و درباره تامین برخی دیگر از مطالبات خود، همچنان در حال رایزنی هستیم که همه این موارد در جلسات متعدد تشریح و تبیین و تصریح شده و مصادیق آن مشخص شده است. با توجه به سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران در تحقق حج عزتمندانه، اگر همه موارد یادشده مورد توافق طرفین قرار گیرد، ان شاءالله مسیر بسته شده، بازگشایی خواهد شد و اعزام زائران ایرانی به حجی مبتنی بر امنیت و عزت و کرامت به عنوان واجب شرعی انجام خواهد پذیرفت.

مذاکرات حج ایران و عربستان از یک هفته پیش در جده آغاز شده است و طرفین تا کنون سه دیدار رسمی داشته اند.

1