15 اکتبر 2019 - 07:29
عضو انجمن نخبگان علمی آلمان هشدار داد:

کویری شدن مازندران از سمت گلستان آغاز شده است

1 مارس 2017 - 09:00 dsfr.ir/ka764

کویری شدن مازندران از سمت گلستان آغاز شده است
لاله خواجویی
قطع درختان جنگل گلستان

کویر از سوی #گرگان پیش روی کرده و این زنگ خطر برای #مازندران است چرا که ساحل شرقی مازندران کویری شده است.

"عضو انجمن نخبگان علمی آلمان"

به گزارش ایسنا، پرفسور عطاءالله قبادیان در نشست هم اندیشی تشکل های زیست محیطی با اشاره به این که مازندران، گلستان و گیلان باید در راستای یکدیگر فعالیت کنند، از کانون های بحرانی به عنوان سیاه چاله های مرگبار زیست محیطی نام برد و تصریح کرد: این کانون های بحران به شدت در حال تخریب هستند.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان با بیان این که سیاه چاله های زیست محیطی موجب شکل گیری کویرهای بزرگ و کوچک هستند، خاطرنشان کرد: استان خوزستان که در گذشته وضعیت بسیار مطلوبی داشت امروز، شرایط بسیار نامطلوبی پیدا کرده است و استان مازندران نیز با این بحران رو به رو می شود.

قبادیان با ابراز تاسف از برخی فعالیت های تهاجمی که در حال نهادینه شدن است، گفت: کشور گرفتار یک فرهنگ تهاجمی شده است به طوری که برخی از طرح های گردشگری یک فاجعه زیست محیطی محسوب می شود.

عضو انجمن نخبگان علمی آلمان یکی از کانون های بحرانی را خشک شدن سفره های آب زیرزمینی، برکه های آبی و دریاچه ها دانست و افزود: حفر چاه های عمیق، سفره های زیر زمینی را به نابودی می کشاند و با از بین رفتن دریاچه باید منتظر یک فاجعه جبران ناپذیر بود.

وی، خشک شدن سفره های آب زیرزمینی را یکی دیگر از بحران های پیش رو عنوان و خاطر نشان کرد: خشک شدن سفره های آب زیرزمینی به معنای نابودی است در حالی که قنات ها به افزایش بیلان آبی کمک می کند.

قبادیان با پیشنهاد ایجاد بنیاد ملی نخبگان برای نجات منابع طبیعی و جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی گفت: در کنار آمایش سرزمینی، باید مشکلات نیز برطرف شود و ورود سمن ها و مشارکت نهادهایی مانند شهرداری ها، شوراها و نمایندگان مردم برای مقابله با بحران های پیش رو ضروری است.

وی، پیشنهاد تشکیل صندوق حمایتی مالی را برای حمایت از محیط زیست بسیار مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: لازم است درصدی از منابع طبیعی زیرزمینی به منابع طبیعی زیستی اختصاص یابد که مرتبط با حیات و زیست مردم و کشور است. همچنین کمک خیران، موقوفه ها و همچنین تخصیص درصدی از درآمدهای نفتی و منابع زیرزمینی برای حفظ منابع روی زمین و محیط زیستی بسیار مفید است.

عضو هیئت علمی دانشگاه وین بابیان این که تلاش یک ملت برای حراست از بستر حیات و هستی میزانی برای اعتبار و استواری آن جامعه در جهان است، افزود: ملتی که منابع طبیعی زیستی و بستر حیات را نابود کند با دست خود مرگ و نیستی اش را فراهم می کند و ایران اکنون گرفتار آن شده است و این یک نظر سیاسی نیست.

قبادیان خاطرنشان کرد: در میان دو کویر آسیایی یک گنجینه تاریخی و گران بها به نام جنگل هیرکانی وجود دارد و با وجود ثروتمند بودن کشور، نتوانستیم آن را حفظ کنیم.

وی از حرکت بسیار مناسب بانوان با عنوان سمن های زیست محیطی که در سطح شهر آغاز به کار کرد و موجب فرهنگ سازی در این زمینه شد، تشکر کرد و افزود: برای تصمیم گیری در مقابله با کانون های بحرانی گسترده که به شدت در حال تخریب و نابودی است باید همکاری کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه وین با تاکید بر این که کویر بزرگ صحرای ایران توران گنجینه تاریخی و به صورت ژنتیکی و اکوسیستمی است، گفت: برخی نقاط کشور بر روی کمربند خشک قرار دارند و اقدامی برای احیای آن نمی توان انجام داد اما غده های سرطانی در حال گسترش هستند و مازندران نیازمند توجه حمایت ملی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1