15 اکتبر 2019 - 06:57

توسعه گردشگری منوط به ایجاد هتل های مناسب است

28 فوریه 2017 - 10:30 dsfr.ir/rc7b6

توسعه گردشگری منوط به ایجاد هتل های مناسب است
hegta.ir
دکتر ابراهیم بای سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

بازار #گردشگری کنونی در #ایران سنتی، محدود و پراکنده است که باید زمینه #توسعه مقاصد گردشگری در 31 استان کشور گسترش یابد.

مدیرعامل هگتا گفت: تا زمانی که هتل های مناسب 4 و 5 ستاره به تعداد مورد نیاز ساخته نشود امکان توسعه گردشگری بطور وسیع و ساماندهی تورهای انبوه ومنظم وجود ندارد و بازارهای ما در محدویت و پراکندگی باقی خواهد ماند.

دکتر ابراهیم بای سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گقتگوی اختصاصی با مقیم، گفت: مجموعه هگتا با توجه به دارا بودن امکانات اقامتی مثل گروه هتل های هما و شرکت مسافری ریلی رجا، بزرگ ترین هلدینگ گردشگری کشور به شمار می آید و ما در این مجموعه به دنبال هم افزایی در حوزه گردشگری هستیم تا به افزایش درآمد ومنزلت تامین اجتماعی کمک کنیم.

این متن حاصل گفت و گوی مقیم با مدیرعامل هگتا است که به شرح ذیل می آید:

  • لطفا درباره فعالیت های هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی بفرمایید.

شرکت هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین شرکت فعال در حوزه گردشگری ایران شامل 7 شرکت زیر مجموعه است ، که گروه هتل های هما یکی از آنهااست. این شرکت دارای 5هتل 5 ستاره، و حدود 1000 اتاق و سوئیت است. شرکت بین المللی خدمات مسافرت هوائی و جهانگردی تامین، شرکت حمل و نقل ریلی مسافری رجاء بزرگترین شرکت حمل و نقل ریلی کشور، شرکت مجتمع های توریستی و رفاهی آبادگران شامل 2000 واحد توریستی در سراسر کشور، شرکت دهکده ساحلی بندر انزلی، شرکت سرمایه گذاری ایرانگـردی و جهانگـردی با 64 هتل دو وسه ستاره در سراسر کشور و شرکت رفاه گستر تامین اجتماعی که دارای 376 واحد اقامتی جزء زیر مجموعه این هلدینگ محسوب می شوند. ما در این مجموعه به دنبال هم افزایی در گردشگری هستیم تا به افزایش درآمد تامین اجتماعی کمک کنیم.

  • اساسا برنامه های هگتا جهت کمک به توسعه صنعت گردشگری چست؟

هدف اصلی ما ایجاد تحول و گسترش بازار گردشگری ایران است. بازار گردشگری کنونی در ایران سنتی،محدود و پراکنده است. هکتا در مطالعات خود به این نتیجه رسیده که باید زمینه توسعه مقاصد گردشگری در 31 استان کشور گسترش یابد. فرایند سنتی تقاضا محوری در گردشگری باید عوض شود و به سمت عرضه محوری حرکت کند تا امکان ساماندهی تورهای منظم وهمچنین بازاریابی و تبلیغات فراهم شود. برای این منظور باید به توسعه اقامتگاهای مناسب پرداخته شود واز شیوه های بازاریابی جدید استفاده شود. در شرایط کنونی که بازار تقاضا محور ومحدوداست بازاریابی و تبلیغات وسیع ومنظم امکان پذیر نیست. به دلیل عدم وجود اقامتگاه مناسب این امکان وجود ندارد که به طور مثال سامان دهی تور متوالی ومنظم برای شهرهای مشهد، شیراز و اصفهان که هر کدام مقصد گردشگری ممتاز ودارای امتیاز از نظر جاذبه های خاص هستند تبلیغ کنید. علاوه براین عرضه کالای گردش در کشور پایدار نیست ومساله اصلی فقدان اقامتگاه های استاندارد بین المللی است. به عبارت دیگر تا زمانی که هتل های مناسب 4 و 5 ستاره به تعداد مورد نیاز ساخته نشود امکان گردشگری به طور وسیع وبرگزاری تورهای کلان و متداوم هم وجود ندارد و بازارهای ما در پراکندگی باقی خواهد ماند.

با توجه به تقاضا محور بودن گردشگری کنونی هگتا به جهت تغییر این وضعیت طرح "صد هتل صد کسب و کار" را پیشنهاد داد که این پیشنهاد در همایش بین المللی "سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی "مطرح شد. این همایش با حضور فعالان عرصه گردشگری، هلدینگ های بزرگ ساختمانی بین المللی، بانک ها و مؤسسات مالی، هتل سازان و سرمایه گذاران عرصه ساخت و ساز داخل و خارج کشور برگزار شد ودکتراسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور، دکتر آخوندی وزیر مسکن، راه و شهرسازی، دکترسیف رئیس کل بانک مرکزی، دکترخزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی و مسعود سلطانی فر؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از جمله مقاماتی بودند که در این همایش حاضر شدند.

در همین حال کشورهای فرانسه، آلمان، اسپانیا، کره جنوبی، هلند، ایتالیا، ترکیه، امارات متحده عربی، چین، آفریقای جنوبی، کرواسی، سنگاپور، تایلند و جمهوری آذربایجان میهمانان خارجی این همایش که در مجموع 64 نفر از 18 کشور دنیا و 32 شرکت مهم هتل سازی بودند دراین همایش حضور داشتند.همچنین درهمایش مذکورطرح صد هتل صد کسب و کار معرفی شد ، کتاب این طرح که مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و بین المللی قرار گرفت و بعد از همایش هگتابا استقبال وسیع سرمایه گذاران روبرو شد. درواقع می توان گفت این اولین طرح گردشگری ایران است که دارای بیانیه ومانیفست اساسی است که در 40 ماده مشخص ومعین معرفی شده است. ضمنا باید درنظر گرفت که هریک از چهل ماده مندرج در این طرح دارای مطالعات علمی وکارشناسی معین که مبتنی بر اخرین دست آوردهای فنی داخلی و جهانی هستند.

ازدیگر سو ما بازارهای منطقه مانند امارات متحده عربی، ترکیه، قطر، جنوب شرق آسیا، چین، اروپا و آمریکالی لاتین و شمالی را مطالعه کردیم و بعد از آن این طرح را ارائه کردیم.البته از سال 1382 که برنامه ملی توسعه گردشگری توسط لودیک ریدر دانشمند آلمانی و تیم کارشناسی که تحت حمایت سازمان جهانی گردشگری UNWTO بودند تا به حال هر چه مطالعه در زمینه هتل داری انجام شده چه در بخش خصوصی و دولتی نتیجه گیری و خلاصه آن جمع آوری شده و در قالب یک طرح مبتنی بر اقدام و عمل با راهبرد مشخص در طرح صد هتل صد کسب و کار ارائه شده است که در این طرح به طور دقیق با هدف آمایش سرزمینی 100 هتل در 31 استان و براساس ایجاد توسعه مقاصد، آمایش سرزمین، توسعه صادرات وتوسعه منابع ارزی با 174 پروژه وآدرس مشخص و متراژ واقعی معرفی شده است.

  • برای اطلاع رسانی و بازاریابی چه برنامه هایی در دست دارید؟

به اعتقاد ما در شرایط کنونی تبلیغات وسیع وبازاریابی گسترده مثمر ثمر نیست. وقتی ما فضای کافی و مناسب برای اقامت گردشگران به صورت انبوه نداریم در شرایطی که 70 درصد از تورهای اروپایی برای مقصد اصفهان برگشت می خورد و رد می شود و همچنین با توجه به اینکه امکان ساماندهی واجرای تور انبوه برای شهرهای یزد قم و کاشان وجود ندارد می توان گفت که گردشگری وسیع نداریم و به همان میزان نیز تبلیغات هم نباید بطور وسیع انجام شود. زیرا که گردشگری ما تقاضا محور است نه عرضه محور. ازطرفی گردشگری در صف و ستاد به مرحله ای نرسیده که مثل کشور ترکیه یا امارات عرضه محور باشد و ما باید تلاش کنیم به این سمت برویم.

البته برای تبلیغات طرح های دیگری را داریم که در خارج از مجموعه هگتا انجام می شود مانند طرح راهنمای سفر (iran travel advaizor) این مجموعه با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آماده شده توسط مجموعه دیگری که با نظر بیش از 18 دستگاه مرتبط با حوزه گردشگری فراهم شده است اطلاعات معین و مشخصی که مجموعه هایی مانند گمرک، وزارت خارجه، جوامع هتلداری، حمل و نقل، رستوران داران وهمچنین فناوری اطلاعات در قالب این بسته تعریف می شود و در حال حاضر سایت آن فعال شده و اطلاعات به صورت جامع ترازآنچه در دفترچه آمده بارگذاری می گردد. این کار با همکاری سازمان میراث فرهنگی و معاونت کنسولی وزارت امور خارجه انجام شده که زمان رونمای از آن جناب دکتر قشقاوی معاونت کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه هم حضور داشتند.

  • به منظور استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای کمک به صنعت گردشگری برنامه ای دارید؟

ایرانیان خارج از کشور سرمایه ای گرانقدرهستند آنها با فرهنگ زبان و اداب و رسوم کشورهایی که در آن مقیم هستند آشنا بوده و می توانند مقاصد مختلف و استان های مختلف را به خوبی معرفی کنند به طور مثال کسی که همدانی هست می تواند مقصد گردشگری را برای دوستان خود همدان معرفی کند. این ظرفیت بسیار بالایی است ولی این امر بیشتر به ایران و بستن تور و به سلایق افرادی که علاقه مند هستند بستگی دارد و افرادی که توانایی دارند می توانند در ارتباط با آژانس های مسافرتی فعالیت کنند اما از آنجا که گردشگری برخلاف ظاهر آن امری پیچیده و فنی است ما نیازمند به این هستیم که علاقمندان آموزش لازم داشته باشند. بهترین کار برای کمک گرفتن از ایرانیان خارج ازکشور این است که در فضای مجازی و واقعی با آنها درارتباط باشیم و حساسیت برای توسعه صنعت گردشگری را ایجاد کنیم.

برخی افراد هستند که در مراکز علمی اشتغال دارند و برخی افراد احتیاج دارند از طریق فضای مجازی وبرقراری ارتباط با پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور که در این حوزه فعال است به آنها اطلاع رسانی کنیم و دیگران هم می توانند این شرایط را فراهم کنند چرا که در فضای مجازی بازخورد مشخص است. البته این ظرفیت در کشورهایی که کمتر مبدا گردشگری برای ایران بوده اند بهتر جواب می دهد مانند: کشورهایی همچون اسپانیا، چین، جنوب شرقی آسیا وآمریکالاتین را می توان به عنوان مبدإ برای ساماندهی وبستن تورها بسمت ایران استفاده کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1