کمک سازمان ملل به ایران برای حل مشکل ریزگردها

27 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/mo2ta

کمک سازمان ملل به ایران برای حل مشکل ریزگردها
فرارو
گرد و غبار شدید در خوزستان

سفر اخیر رئیس جمهور و اعضای دولت به خوزستان به منظور مشاهده مستقیم مشکلات زیست محیطی خوزستان با حاشیه های بسیار مواجه شد.

سفر اخیر رئیس جمهور و اعضای دولت به خوزستان به منظور مشاهده مستقیم مشکلات زیست محیطی خوزستان و چگونگی مقابله با ریزگردها در این استان، با حاشیه های بسیار مواجه شد و یک نماینده خوزستان در مجلس، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را در حضور رئیس جمهور دروغگو خواند.

همین دیروز اما حسن روحانی، رئیس جمهور در سخنانی در شورای ملی سلامت تاکید کرد، مسئله ریزگردها و محیط زیست در خوزستان باید حل و فصل شود. معاون سازمان ملل نیز اعلام کرد که برای حل مشکلات زیست محیطی به کمک ایران می شتابد.

رئیس جمهور اما نپرداختن حقابه ها، عمل نکردن به وظایف قانونی و قطع آب تالاب ها و استفاده نادرست از محیط زیست را عامل مشکلات زیست محیطی در کشور می داند. او اعلام کرد که دولت تلاش های زیادی برای احیای محیط زیست و تالاب های کشور داشته و اگر همین تلاش ها در احیای دریاچه ارومیه نبود، با به وجود آمدن طوفان نمک، 14 استان کشور درگیر می شدند. رئیس جمهور همچنین در خصوص مسائل زیست محیطی خوزستان نیز گفت: دولت نسبت به احیای تالاب هورالعظیم تصمیم جدی دارد و تاکنون 70 درصد این تالاب آبگیری و 30 درصد دیگر نیز آبگیری می شود.

به گفته رئیس جمهور، سالانه یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آب در سال های 93 و 94 به تالاب هورالعظیم وارد شد و امسال نیز یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب به این تالاب ریخته شد. روحانی با تأکید بر اینکه دولت از سال 93 کارگروه مقابله با ریزگردها در منطقه را تشکیل داد از این اظهارنظر که چرا دولت امروز که خاک در خوزستان به راه افتاده به فکر منطقه افتاده است، انتقاد کرد.

مسائل زیست محیطی در خوزستان و دیگر نقاط کشور تبدیل به چالش اصلی دولت در پاسخگویی به افکار عمومی شده است. منتقدان بر این اعتقادند که مسائل مطرح شده در موضوع بهبود وضعیت زیست محیطی خوزستان و دیگر نقاط کشور شعار تبلیغاتی است و موافقان تلاش دارند موضوعات زیست محیطی را به بیرون از مرزها مرتبط بدانند و اعلام کنند دولت تلاش هایی برای حل معضلات انجام داده است.

اریک سولهام، معاون دبیرکل سازمان ملل و رئیس برنامه محیط زیست ملل متحد دیروز در نشست خبری اعلام کرد که سازمان ملل متحد آماده همکاری با ایران در مقابله با مشکلات زیست محیطی است. او مهم ترین چالش های گسترده زیست محیطی ایران را هجوم ریزگردها، انقراض گونه های حیات وحش و بحران آب اعلام کرد و گفت: ایران اراده راسخ برای حل آنها دارد.

سولهام با اشاره به پیگیری وضعیت مردم خوزستان به هنگام هجوم ریزگردها به این استان از طریق رسانه ها اعلام کرد: مسئله خوزستان اکنون در جهان مطرح شده و راهکارهایی نیز ارائه شده است. او با بیان اینکه مدیریت تالاب ها و منابع آبی و درختکاری می تواند به حل مشکلات گردوغبار کمک کرد، افزود: بخشی از غبار از کشورهای همسایه ایران به خوزستان وارد می شود.

سولهام گفت: مراکز طوفان گردوغبار در خارج از ایران در دست داعش است و این گروه حتی از محیط زیست نیز برای جنگ استفاده می کند. به گفته او، سازمان ملل برای حل مشکل گردوغبار به ایران کمک کرده و توجه جامعه جهانی را به این مسئله زیاد می کند.

پاسخ توییتری معاون دبیر کل سازمان ملل به مردم اهواز

سولهام دیروز در هشتگ توییتری خوزستانی ها با عنوان please visit ahwaz# (لطفا از اهواز دیدن کنید) خطاب به مردم خوزستان نوشت: مقامات سازمان ملل و دولت ایران توافق کرده اند هر آنچه در توان شان است، استفاده کنند تا مشکل ریزگردها بزودی حل شود. او همچنین در پیام خود به مردم خوزستان نوشت: می دانم می خواهید بدانید برای جلوگیری از وقوع طوفان ریزگردها چه کارهایی می توان انجام داد. 2 پیشنهاد دارم؛ نخست آنکه ایران تالاب ها را بهتر از قبل مدیریت کند و دیگر آنکه درختکاری بیشتر انجام شود و مدیریت بهتر روی آب صورت بگیرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1