20 سپتامبر 2019 - 12:45

گردهمایی اقامتگاه های بوم گردی در غیاب رئیس

27 فوریه 2017 - 09:00 dsfr.ir/r59kk

گردهمایی اقامتگاه های بوم گردی در غیاب رئیس
ایسنا
نخستین گردهمایی مدیران اقامتگاه های بوم گردی

نخستین گردهمایی مدیران اقامتگاه های بوم گردی صبح روز یکشنبه با حضور جمع گسترده فعالان بوم گردی در #تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این گردهمایی قرار بود از ساعت 8:30 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آغاز شود، اما در حالی که مدیران اقامتگاه های بوم گردی از نخستین ساعات اعلام شده در این سازمان حضور داشتند، اما همایش به دلیل غیبت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حدود یک و نیم ساعت تأخیر آغاز شد.

مواظب کیفیت باشید

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور با عذرخواهی از بابت این تأخیر به جایگاه سازمان از نظر کمّی و کیفی در فعالیت های بوم گردی و همچنین دستورالعملی که برای این حوزه تعیین شده است، اشاره کرد و گفت: ما خیلی دل مان می خواهد آیین نامه های مربوط به این سازمان از سطوح زیرین کارشناسی مرتبط تنظیم شود، اما به شرطی که دارای جامع نگری باشد و بخش های تئوری و عملی آن به موازات یکدیگر دیده شود و حتی اگر اشکالاتی هم داشته باشد، چراغ راه و دستورالعمل ما قرار گیرد.

وی که بوم گردی را یکی از پروژه های موفق کشور دانست، اظهار کرد: توانمندی هایی در این مسیر احصا شده، علاقه مندی هایی بروز کرده که باید از این طرح به عنوان راه برون رفت برخی مشکلات کشور استفاده شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه تعداد بوم گردی ها در سال 92 نزدیک به 22 واحد بود و اکنون به 500 واحد رسیده است، افزود: بقاع و پایداری این نگاه و همچنین استمراری این فعالیت بسته به حفظ کیفیت اش است. اگر در روز نخست افتتاح یک واحد بوم گردی در نقطه A است و در طول فعالیت ارزش افزوده ایجاد نکند، آن پروژه موفق نخواهد بود. ما امروز دنبال این هستیم که انرژی متمرکز در کل کشور و تجربیات به وجود آمده به جریان قوی و پایدار که دائما با مکانیزم های خودکنترلی و خودتقویتی زنده است، تبدیل شود. چرا که در غیر این صورت تنها به یک موفقیت عددی نائل شده ایم.

وی بیان کرد: موفقیت ما زمانی است که بگوییم تأثیرگذاری جامعه میزبان و اشاعه روش های زندگی ما در گذشته به نحو علمی و موثر اتفاق افتاده و رضایتمندی و توانمندی جامعه میزبان را در پی داشته است، در غیر این صورت باید به دنبال یافتن مشکل و حل آن باشیم.

او تأکید کرد: این تجربه جمعی را اکنون می توان به عنوان یک ارزش و فناوری به جوامع دیگر ارائه کرد. سال گذشته در کتاب سازمان جهانی جهانگردی یکی از بوم گردی های خوزستان معرفی شد. این نشان می دهد ما در این زمینه پیشرفته هستیم و یکپارچه عمل کرده ایم.

رحمانی موحد ادامه داد: تأثیر اقتصادی بوم گردی بیش از سایر بخش های خدماتی زنجیره گردشگری است، برای همین در ستاد اقتصاد مقاومتی مقید شدیم پروژه های مربوط به آن را اولویت دهیم.
معاون گردشگری سپس توصیه هایی را به اقامتگاه های بومی گردی برای حفظ کیفیت ارائه کرد و افزود: به سهم خود در بخش دولتی کاملا آماده ایم به پیشنهادهای سازنده ای که به پایداری این بخش کمک می کند گوش داده و در حد توان کم کنیم.

رحمانی موحد تأکید کرد: بوم گردی ثمره کار مشترک، نگاه یکپارچه و در کنار هم قرار گرفتن بخش دولتی و خصوصی است که بر این باورم باید حفظ شود.

چرا معاون میراث فرهنگی نیست!

در ادامه مراسم، اکبر رضوانیان مدیر یکی از اقامتگاه های بوم گردی که به نمایندگی از جمع سخنرانی کرد با اشاره به حضور نداشتن معاون میراث فرهنگی در چنین مراسمی با وجود ارتباط اقامتگاه های بوم گردی با این حوزه اظهار کرد: صاحبان این اقامتگاه ها در سه حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری فعال هستند. با این حال کمتر شاهدیم که هر سه معاونت ارتباط مطلوبی با این مجموعه ها داشته باشند و از روابط دوسویه نفع ببرند.

وی سپس با اشاره به لباس بومی که از عبای نایین تولید شده بود و به تن داشت، گفت: همه مالکان اقامتگاه های بوم گردی، به نحوی سعی کرده اند از هنرهای دستی منطقه خود در پوشاک و تزیینات منزل استفاده کنند. نمی دانم چه واژه ای به کار ببرم، اما باید بگویم توقع داریم این ارتباط تنگاتنگ با سه معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برقرار شود. مالکان اقامتگاه های میراث فرهنگی و صنایع دستی را احیا می کنند و بیشترین گردشگران خارجی را پذیرا هستند.

این مدیر بوم گردی در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که صندوق کارآفرینی امید در اختیار فعالان این بخش قرار می دهد، گفت: ظرفیتی در این صندوق تعریف شده که با اعتبارات آن همخوانی ندارد. با وجود درک این شرایط، ولی ما هم درد و دل و مشکلات خودمان را داریم.

وی اضافه کرد: بوم گردی ها حرکت ارگانیکی را شکل دادند و ما روزگار سختی را پشت سر گذاشته ایم، چون آن زمان درک درستی از این مفهوم وجود نداشت و ابهامات زیادی مطرح بود. از طرف اتحادیه هتلداران و اداره های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان ها حرف های زیادی به ما زده می شد. ما چالش های بسیاری داشتیم، اما برای نخستین بار شاهد بودیم آیین نامه ای از پایین به بالا شکل گرفت و صاحبان اقامتگاه های بوم گردی آیین نامه ای را نوشتند که به خاطر آن از سازمان نیز سپاسگزاریم.

رضوانیان در ادامه به نام سال 2017 که "گردشگری و توسعه پایدار" است اشاره کرد و گفت: امیدوارم این مفهوم را به معنای واقعی لمس کنیم. ما نباید زباله تولید کنیم، باید با جامعه محلی ارتباط داشته باشیم و صنایع بومی را احیا کنیم. مراقب باشیم از اهداف اولیه فاصله نگیریم و کیفیت را فدا نکنیم. کیفیت ما مرام هایی است که در آیین نامه شکل گرفته است. مطمئنم با این روند، پرچم هویت ملی ایران توسط اقامتگاه های بوم گردی روز به روز بالاتر برده می شود.

پس از این سخنرانی بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی که در این مراسم حاضر بود نسبت به لباس بومی رضوانیان کنجکاوی نشان داد و اطلاعاتی را درباره آن دریافت کرد. این لباس از عبای دست باف نایین تولید شده است.

به روستاها وام می دهیم تا شغل ایجاد کنند

رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری که از نیمه های این گردهمایی به جمع حاضران پیوست در سخنانی اظهار کرد: دو چیز متأسفانه از کشورهای صنعتی الگو گرفته ایم که هردو به به ضرر کشور است، یکی مهمان پذیری است که در کشورهای صنعتی و توسعه یافته به دلیل محدودیت وسعت اتفاق افتاد. ما در مناطقی که شاید چندین برابر یک کشور اروپایی بود با تقلید از آن الگو وسایل تفریحی، پذیرایی و مهمان سرا را ایجاد کردیم، چون تصورمان بر این بود که آن کشورها به ارتفاع رفته اند و ما می خواستیم مکان های تفریحی و جذب گردشگرانمان نیز در ارتفاع باشد.
او در حالی این سخنان را مطرح می کرد که از مازیار آل داوود به عنوان یکی از بنیان گذاران اقامتگاه های بوم گردی در کشور انتقاد کرد و افزود: با وجود کمک هایی که در زمان راه اندازی این اقامتگاه بوم گردی شد، ولی متأسفانه ایشان دیگر ما را فراموش کرد و همه چیز را از یاد برد.

رضوی سخنانش را با اشاره به اثرات اقامتگاه های بوم گردی ادامه داد و گفت: این خانه های جذاب اثراتی دارند که هیچ یک از آن ساختمان های مرتفع اروپایی ندارند. یکی از این اثرات ساختن پل ارتباطی بین گذشته و آینده است. بوم گردی یعنی به شرایط زیست محیطی نسل های خود برگردیم که این شاخصی جذاب است.

او سپس تأکید کرد: ما در روستاها دنبال این هستیم که صنایع دستی و گردشگری را تقویت کنیم. برای این کار دلیلی علمی و عقلی داریم. کشور ما کم آب است، صنایع دستی و گردشگری کم مصرف ترین صنایع اشتغال آفرین در کشور هستند. از سوی دیگر ما کشوری چندین هزار ساله هستیم که شرایط بومی و محیطی ما به نسبت سایر کشورها قوی تر است و می تواند تولید ثروت کند. بنابراین باید به این دو صنایع بپردازیم.

رضوی همچنین به حمایت های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از روستاهای گردشگری اشاره کرد و افزود: به تمام استان ها 20 میلیارد تومان برای ایجاد شغل های پایدار روستایی با کارمزد هشت درصد اختصاص داده شده که پنج درصد دیگر از این کارمزد را بنیاد مستضعفان و پنج درصد دیگر را دولت پرداخت خواهد کرد.

او توجه به روستاها را از بُعد گردشگری بسیار قابل اهمیت دانست و یادآور شد: عید 94 روستاهای مازندران یک میلیون نفر شب خواب را ثبت کردند. این عدد کمی برای روستاها نیست. صنایع دستی هم همین وضعیت را داشت. ما سعی می کنیم به صنایعی که شغل های پایدار ایجاد می کنند اولویت دهیم و وام پرداخت کنیم.

انگشت اوقاف روی قدیمی ترین بوم گردی

«مازیار آل داوود» یکی از بنیان گزاران اقامت گاه های بوم گردی در پاسخ به انتقادهای رضوی به خودش گفت: 15 سال پیش وقتی با این هیبت به روستای گرمه در اصفهان آمدم، آقای رضوی نماینده این منطقه بود که از ایشان کمک خواستم. شاید در گرفتاری های خودشان فکر کنند به ما کمک کرده اند، ولی کمکی به من نشد. با این حال درِ خانه من همیشه به روی ایشان و همه باز است. برای من همه مهمان هستند و دلم می خواهد از ایشان پذیرایی کنم.

او ادامه داد: ما سفیر امید مردم روستایی هستیم. امیدی که از آن ها فرار کرده است. برای من هیچ چیز بالاتر از این نیست که آن ها از کاری که انجام می دهند خوشحال باشند. حالا بماند که بعضی ها فکر می کنند مازیار در گوشه ای نشسته و پول پارو می کند. ما هفت اتاق وقفی داریم که در زمان تحویل گرفتن ویرانه بود. با خونِ دل آن ها را ساختیم و حالا به همت اوقاف اصفهان می خواهند آن هفت اتاق را از ما بگیرند. با این حال من باز هم همراه شما هستم. برای من فرقی نمی کند، چون همه مدیران اقامتگاه های بوم گردی یک هدف دارند. ما چیزی را زنده کرده ایم که قبلا مُرده بود و خوشحالم که با این کار به جوانان فرصت می دهیم.

آل داوود بیان کرد: این نهضت پیش از آنکه به اقتصاد گردشگری کمک کند، به شهرها کمک می کند. به جوانانی که آواره این شهرها شده اند و باعث می شود آن ها به روستاهای پدری شان برگردند. ما باید دست به دست هم دهیم تا این نهضت گسترده با انرژی خودمان بدون وابستگی به هیچ کجایی حفظ شود.

او با نقد بی توجهی هایی که به دانش مدیران اقامتگاه های بوم گردی می شود، اظهار کرد: همین چند وقت پیش از مشهد تماسی گرفتند که اطلاع دهند استادی از فرانسه آمده و قرار است کارگاه چگونگی پذیرایی از گردشگران را برگزار کند. آیا واقعا آن ها باید به ما آموزش دهند یا ما باید تجربیات مان را به آن ها انتقال دهیم.

این مدیر بوم گردی سپس به تهدیدی که برخی از بنگاه های تجاری متوجه گردشگری کرده اند اشاره کرد و افزود: حدود 20 بنگاه پنج خانه بوم گردی را اجاره می کنند در حالی که می توانند انرژی شان را جای دیگری صرف کنند. آن ها هتل ها را چارتر می کنند در حالی که نمی توانند با مسافر پر کنند. چرا این انرژی ها که گردشگری را تهدید می کند درست مصرف نمی شود.

نوروزگاه در بوم گردی

سمیع الله حسینی مکارم، رئیس شورای سیاست گذاری برنامه های نوروزی با اعلام آمادگی برای ایجاد نوروزگاه ها در اقامتگاه های بوم گردی پیشنهاد داد: می توان آیین نامه نوروز را با مشارکت معاونت گردشگری با ارزیابی اقامتگاه های بوم گردی و با هدف تشویق و حتی اهدای جایزه به آن ها اجرا کرد.

وی پرونده نوروز را یکی از مهم ترین پرونده های ثبت شده در یونسکو دانست و افزود: همه جهان نوروز را با ایران می شناسند. خوشبختانه در طول تاریخ علیرغم آسیب های زیادی که به کشور وارد شده اما مردم ایران این آیین را به نحو مطلوب اجرا و به نسل های بعدی منتقل کرده اند.

او تأکید کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به لحاظ قانونی موظف است از مواریث خود حمایت و حفاظت کند که نوروز نیز از آن جمله است.

وی یادآور شد: احصای آیین هایی که در طول نوروز اجرا می شود می تواند جاذبه جدی را برای گردشگری ایجاد کند. به همین دلیل نوروزگاه هایی که در سال گذشته در 12 استان ایجاد شد امسال به 31 استان می رسد. ضمن آنکه پیشنهاد می شود در اقامتگاه های بوم گردی نوروزگاه ایجاد شود.

معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروزگاه ها از لحاظ اقتصادی و امنیتی و سیاسی می توانند مفید باشند آن هم در سال هایی که داعش بدترین جنایت ها را به بشر تحمیل کرده نوروز می تواند عاملی برای ایجاد و پایداری صلح و دوستی باشد.

وی بیان کرد: کارکردهای امنیتی نوروز نه تنها در داخل کشور بلکه بین ملت های درگیر می تواند ایجاد شود چرا که در حال حاضر 12 کشور در پرونده جهانی نوروز همراه هستند و شش کشور دیگر نیز تقاضا داده اند. با این شرایط نوروز می تواند عاملی برای دیپلماسی فرهنگی نیز باشد.

این گردهمایی با تجلیل از «مازیار آل داوود»، مدیر اقامتگاه آتشونی در روستای گرمه، کیارش اقتصادی از جمله بنیان گذاران و حامیان بوم گردی و اکبر رضوانیان، مدیرخانه نقلی و دوست در کاشان به عنوان بنیان گزاران اقامتگاه های بوم گردی ادامه پیدا کرد.

همچنین در این مراسم دیگر مدیران بوم گردی ها ضمن به اشتراک گذاشتن تجربیات خود قرار است در جریان بسته آموزشی مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی قرار گیرند و با برگزاری انتخابات، انجمن حرفه ای اقامتگاه گردشگری بوم گردی کشور تشکیل شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1