22 ژوئن 2024 - 22:48

هتل هایی که با روبات اداره می شوند

26 فوریه 2017 - 14:00 dsfr.ir/zi5m7

نمایی از سنگاپور

روبات ها علاوه بر کاربردهای قدیمی مانند آتش نشان و زنده یاب و ... به هتل ها نیز وارد شده و استفاده از آن روز به روز صورت های جدیدی پیدا می کند.

با پیشرفت تکنولوژی و کاربردهای آن در زندگی روزمره، دنیای جدید هر روز شاهد ابداعی نوین و کارآیی جدیدی برای افزایش آسایش ظاهری افراد است. آنچه امروز می خواهیم از آن سخن بگوییم، تکنولوژی جذابی است که مدت زمان زیادی نیست که در هتل کاربرد یافته اند و برخی هتل ها از آن استفاده می کنند.

روبات ها چندی است علاوه بر کاربردهای قدیمی مانند آتش نشان و زنده یاب و ... به هتل ها نیز وارد شده و استفاده از آن روز به روز صورت های جدیدی پیدا می کند. در یکی از هتل های سنگاپور از روبات برای ارائه سرویس هایی به میهمانان در اتاق هایشان استفاده می کند. این روبات که AURA نام دارد به این منظور ساخته شد که کوتاهی نیروی انسانی را در هتل جبران کند. یکی از گلایه های همیشگی مدیران هتل ها کمبود توان نیروی انسانی در ارائه خدمات مناسب مهمانپذیری به میهمانان هتل است. AURA می تواند بطری های آب، حوله و دستمال تمیز و بسته بندی شده، لوازم بهداشتی مربوط به سرویس های بهداشتی و برخی وعده های غذایی را به میهمانان در اتاق هایشان تحویل دهد. این روبات هویت و شخصیت خود را دارد و میهمانان می توانند با این روبات به راحتی و در زمانی که سرویس مورد نظر را به ایشان تحویل می دهد، تعامل داشته باشند.

کارکنان هتل می توانند موارد مورد نیاز و سفارش شده از سوی میهمان را در کلاهک این روبات جاسازی کنند و به او بگویند که به کجا باید برود و بعد از اینکه به درستی سرویس ها و موارد مورد نظر تحویل میهمان شد، روبات به ایستگاه اصلی خود برمی گردد و در پشت صحنه منتظر سفارش بعدی می ماند. AURA می تواند از پله ها بالا برود، راه خود را در سراسر هتل مسیریابی کند و زمانی که به اتاق هتل رسید می تواند به صورت خودکار پیامی را برای میهمان آن اتاق روی گوشی تلفن همراه او ارسال کند و منتظر پاسخ او باقی بماند.

روبات ها روز به روز جای بیشتری پیدا می کنند و در کنار همه سوالاتی که در ذهن ایجاد می کنند، اما این سوال نهایی شاید شکل بگیرد که آیا افراد حاضرند در هتلی اقامت کنند که روبات ها آن را اداره می کنند؟

1