16 آوریل 2024 - 14:55

غار "کرفتو" پاکسازی می شود

26 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/1455f

غار "کرفتو" پاکسازی می شود
علی علیپور
اطراف غار کرفتو

همیاران طبیعت و فعالان اجتماعی استان #کردستان روز 13 اسفند به پاکسازی و آماده سازی #غار #کرفتو در #دیواندره اقدام می کنند.

مسئول اطلاع رسانی این حرکت مردمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در این باره اظهار کرد: برای چهارمین سال پیاپی از که همیاران طبیعت و توریسم در روز 13 اسفند به پاکسازی غار کرفتو می پردازند.

هیوا محمدپور افزود: تجمع اولیه این برنامه ساعت 9 صبح روز 13 اسفند در جلو پارک ملت شهر دیواندره خواهد بود.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم که با حضور اقشار مختلف در سال های اخیر صورت گرفته است، حفظ آثار فرهنگی و تاریخی و احترام به طبیعت است و امسال با شعار "حفظ کرفتو حفظ اصالت است" مردم به پاکسازی این اثر ماندگار خواهند پرداخت. این حرکت خودجوش مردمی در فضای مناسب دولت تدبیر و امید و حمایت های مسئولان می تواند ثبت جهانی این اثر را قوت بخشد و خواسته تک تک شهرستان دیواندره و استان کردستان را محقق کند.

وی تصریح کرد: هر سال اقشار مختلف جامعه خودجوش در پاکسازی غار کرفتو شرکت کرده اند و امسال هم کاروان های مختلفی از عکاسان، بازاریان، مسئولان، دانشجویان و بانوان اعلام آمادگی برای حضور در این مراسم کرده اند.

مسئول اطلاع رسانی پاکسازی غار کرفتو گفت: برگزاری این مراسم علاوه بر بازتاب رسانه ای آن باعث شده است بازدید غار کرفتو هر سال بیشتر شود. تمام اقشار جامعه می توانند جهت حمایت از غار کرفتو در این گردهمایی حضور یابند و در حد امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند در حالی که در نبود وسیله شخصی چند دستگاه مینی بوس هم آماده انتقال دوستداران میراث فرهنگی و طبیعت به غار کرفتو است.

محمدپور خاطرنشان کرد: سال های گذشته هم برای در اواسط اسفند حرکتی مردمی برای پاکسازی و آماده سازی غار کرفتو با هدف استقبال از مهمانان نوروزی و با شعارهای «پیش به سوی جهانی شدن غار کرفتو»، «غار کرفتو در راه جهانی شدن» و «غار کرفتو هویت تاریخی کردستان» برگزار شده است.

غار کرفتو در 67 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در بخش کرفتو واقع شده و با شماره ثبت 330 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

1