طرح مساله گرد و غبار در سطح بین المللی از سوی ایران

24 فوریه 2017 - 23:20 dsfr.ir/3u56x

طرح مساله گرد و غبار در سطح بین المللی از سوی ایران
مهدی قربانی
شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست

معاون دبیر کل سازمان ملل گفت: ایران توانست پدیده گرد و غبار را در سطح جهانی مطرح و کشورها را نسبت به برطرف کردن آن وارد عمل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اریک سولهام روز جمعه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست افزود: سال گذشته توافقنامه ای برای کاهش توفان های گرد و غبار در سطح جهانی به تصویب رسید که ایران نقش زیادی در آن داشت.

وی اظهار کرد: تاکنون قطعنامه های زیادی در مورد مسائل محیط زیستی تصویب شده که اجرای آن ها باید با بر اساس فعالیت های علمی و دانشگاهی انجام شود تا اجازه ندهیم این مشکلات به ویژه پدیده گرد و غبار مناطق بیشتری را درگیر کند.

رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد تاکید کرد: یکی از اقدامات در این زمینه اصلاح روش های کشاورزی و نحوه آبیاری است.

سولهام همچنین گفت: در ایران گونه های جانوری زیادی در معرض خطر انقراض قرار دارد که برنامه محیط زیست سازمان ملل آماده هر گونه همکاری با این کشور است، در واقع آمادگی داریم تا از ایران و سازمانح حفاظت محیط زیست برای حرکت در این عرصه حمایت کنیم.

وی با طرح این سوال که چگونه می توانیم این مشکلات را در سطح جهانی یا در داخل کشور ها حل کنیم، تصریح کرد: فقط می توان گفت باید از «با هم بودن» بهره ببریم، یعنی بخش دولتی، خصوصی و مردم در کنار هم می توانند این مشکلات را برطرف کنند.

وی با بیان این که مشکلات محیط زیستی جهانی است، گفت: در سال 1970 دانشمندان جهان به این نتیجه رسیدند که لایه ازون در خطر است و در سال 1987 موافقتنامه ای برای برطرف کردن این مشکل امضا شد تا بر اساس آن حداقل یک درصد انتشار گازهای گلخانه ای کاهش یابد و در این راستا بسیاری از اقدامات آن انجام شد.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد به موفقیت ایران در زمینه برجام و اقدامات مفید این کشور در خصوص محیط زیست اشاره و اظهار کرد: از ایران تشکر می کنیم که توانست به این موفقیت برسد. سولهام افزود: شاید اکنون در زمینه محیط زیست بدترین نقطه در تاریخ بشریت باشد که انتظار می رود تمام کشورها برای حل این مشکل در کنار هم بایستند.

وی همچنین گفت: امروزه سن امید به زندگی در دنیا افزایش یافته و به 90 سال رسیده است، ایران بخش مهمی از این افزایش است و پیشرفت های خوبی در زمینه آموزش زنان و کودکان داشته است، بنابراین باید زندگی با کیفیت تر باید در کنار هم به حفظ محیط زیست بپردازیم.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه به اهمیت داشتن اقتصاد سبز اشاره کرد و افزود: اکنون در مقطع تاریخی خاصی قرار داریم، باید انتخاب کنیم پیشرفت را داشته باشیم یا محیط زیست را البته می توان با حفظ محیط زیست هم پیسرفت کنیم و هم به اقتصاد سبز برسیم.

سولهام گفت: در دنیا برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر پیشرفت های خوبی به دست آمده است، یکی از بزرگ ترین نیروگاه برق خورشیدی دنیا در هند واقع شده و به زودی نیروگاه برق خورشیدی دیگر در چین افتتاح می شود که امیدواریم در آینده بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان در ایران راه اندازی شود.

وی تاکید کرد: ایران کشوری است که چالش های محیط زیستی زیادی دارد، بهره وری پایین از انرژی مشکلات زیادی برای این کشور به وجود آورده است، ایران کشوری گرم و خشک است و انتظار می رود که گرم تر و گرم تر و خشک و خشک تر شود بنابراین برای مقابله با این مشکلات نیازمند داشتن سیستم مدیریتی علمی و منظمی است.

سولهام اظهار کرد: با اقداماتی که ایران در زمینه محیط زیست و در سطح جهانی انجام می دهد نشان می دهد که در صدد تغییر است و دکتر روحانی در این زمینه پیام درستی را به جهان فرستاده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1