29 فوریه 2020 - 13:31

همکاری محیط زیستی ضرورت امنیتی است

24 فوریه 2017 - 23:00 dsfr.ir/b52k4

همکاری محیط زیستی ضرورت امنیتی است
مهدی قربانی
وزیر امور خارجه در نمایشگاه بین المللی محیط زیست

وزیر امور خارجه گفت: در منطقه شاهد سیاست های غلطی بوده ایم که منجر به بیابانی شدن، بحران گرد و غبار و کم آبی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، محمدجواد ظریف روز جمعه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست افزود: همه همسایگان جمهوری اسلامی را دعوت می کنم یک برنامه مشترک برای مقابله با خطراتی که از گذشته توسط رژیم های ظالم در منطقه به خصوص صدام و برخی گروهای افراطی به ویژه داعش بر سر محیط زیست منطقه آورده اند یک همکاری جدی و اطمینان بخش و ضروری را برای آینده شروع کنند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران دست همکاری را به سمت همه همسایگان دراز می کند تا در یک برنامه مشترک بتوانیم آینده بهتری را برای فرزندان این منطقه فراهم کنیم و با خطراتی که نسل کنونی و آینده باید با آن مواجه می شوند، مقابله کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: این اقدام نه تنها یک ضرورت محیط زیستی است بلکه یک ضرورت سیاسی و امنیتی است و امیدوارم رهبران کشورها بتوانند از این آزمون تاریخی سربلند بیرون آیند. ظریف همچنین گفت: یکی از حوزه هایی که می تواند زمینه اعتماد سازی منطقه ای را فراهم کند و همه کشورهای منطقه بدون توجه به سیاست هایشان به آن نیاز دارند همکاری در حوزه محیط زیست است.

وی تصریح کرد: هیچ موضوعی به اندازه محیط زیست در این ادراک مشترک نقش محوری نداشته و در هیچ موضوعی به اندازه محیط زیست شاهد همکاری، هم فکری و تشریک مساعی حامعه بین المللی در حوزه محیط زیست نیستیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: به جد امیدوارم درکی را که امروز در سطح بین المللی در محیط زیست داریم، یعنی فهمیده ایم در زمینه محیط زیست در یک کشتی نشسته ایم و در این کشتی یا همگان به ساحل سلامت می رسیم یا همگان در یک محیط آلوده و غیر قابل حیات زندگی را بدرود خواهیم گفت، امیدوارم که این چالش مشترک را در همه حوزه ها از اقتصاد و فقرزدایی تا امنیت و تلاش جمعی برای مبارزه با افراط و تروریسم هم شاهد باشیم.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست تصریح کرد: اولین نمایشگاه را خانم دکتر ابتکار در دولت آقای اصلاحات برگزار کردند. وی ادامه داد: ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز هم در مردادماه 96 به ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود و ما از تلاش های ایشان سپاسگزاری می کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین از جامعه مدنی و هنرمندان عزیز که موضوع محیط زیست را به عنوان یک خواست و ضرورت عمومی در محیط فرهنگی و عمومی ایران نهادینه کردند، سپاسگزاری کرد و گفت: امیدوارم این تلاش با همین علاقه و همیت شور ادامه داشته باشد. وی یادآور شد: نمایشگاه امروز بیش از هر چیز نشان دهنده همکاری بین همه بخش های ذی نفع است که برای رسیدن به محیط زیست سالم نیاز به همکاری آنها هستیم.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور وزیر امور خارجه، معاون حقوقی رییس جمهوری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل (یونپ) امروز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.

در این مراسم گالتی وزیر محیط زیست ایتالیا، یوخن فلاس بارت قائم مقام وزیر محیط زیست آلمان، مدیرکل محیط زیست اتحادیه اروپا، جمعی از هنرمندان، تعدادی از مسئولان دستگاههای اجرایی، مدیران و صاحبان صنایع، شرکت ها، تعدادی از تشکل های محیط زیستی و برخی سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم تهران نیز حضور دارند.

این نمایشگاه با شعار «اقتصاد سبز، اقتصاد مقاومتی» با حضور 300 شرکت داخلی و 20 شرکت خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ و اتریش به مدت 4 روز و از تاریخ امروز ششم اسفندماه تا دوشنبه هفته جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا است.

در این نمایشگاه آخرین دستاوردها در عرصه حفاظت محیط زیست، تامین، تجهیز و نصب تجهیزات زیست محیطی، انرژی های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه سازی مصرف انرژی، پایش آلودگی هوا، آب و پساب و تجهیزات آزمایشگاه های معتمد داخلی و خارجی ارائه شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 18 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1