معاون حقوقی رییس جمهور:

7 لایحه محیط زیستی به مجلس تقدیم شده است

24 فوریه 2017 - 22:50 dsfr.ir/4n0ef

7 لایحه محیط زیستی به مجلس تقدیم شده است
مهدی قربانی
معاون حقوقی رییس جمهوری در افتتاحیه نمایشگاه بین المللی محیط زیست

تاکنون 7 لایحه در حوزه مسایل محیط زیست تقدیم #مجلس شده که سه لایحه آن مربوط به موافقتنامه های بین المللی است.

"معاون حقوقی رییس جمهور"

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری روز جمعه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با تاکید بر این که کارنامه دولت یازدهم در حوزه محیط زیست درخشان است، افزود: رییس جمهوری حقوقدان شما اولین مصوبه که در اولین جلسه دولت یازدهم به تصویب رساند مربوط به احیای دریاچه ارومیه بود که خوشبختانه امروز این دریاچه احیا شده و مسیر پایداری آن را با همکاری مخیط زیست پیگیری می کنیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه امیدواریم محلس بررسی 7 لایحه را در اولویت قرار دهند و این لوایح را در ماه های آینده تصویب کنند، موضوع این لوایح را حفاظت از خاک، حفاظت از منابع طبیعی، احیای تالاب های کشور و ارزیابی زیست محیطی عنوان کرد.

انصاری همچنین گفت: لایحه حمایت از محیط بانان و لایحه حقوق حیوانات نیز از لوایحی هستند که در دستور کار دولت قرار دارد.

لازمه پیشرفت در محیط زیست تصویب این لوایح است

انصاری یادآور شد: ما جزو کشورهای در حال توسعه هستیم و توسعه همه جانبه کشور بویژه در حوزه اقتصادی را تجربه می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازگاری و تعامل میان توسعه و سیاست محیط زیستی برقرار نشود سیاست ها حتما دور زده می شوند.

معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین گفت: نباید سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی احساس کنند محیط زیست برای آنان مانع است.

انصاری از همه فعالان حوزه محیط زیست خواست در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که برای آن ستادی تشکیل شده و وظیفه وضع، اصلاح و رفع قوانین مزاحم را بر عهده دارد، خلاها و تعارضات قانونی را بررسی و نظرات خود را کنند.

وی ادامه داد: مساله محیط زیست امروز مساله اول دنیا و امروز دغدغه کسانی است که می خواهند در این جهان سالم تر و راحت تر زندگی کنند.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: برای ما باعت افتخار است که در دورانی که اساسا محیط زیست دغدغه جهانی نبوده و پیش بینی بحران هم برای محیط زیست نمی شد 1400 سال پیش در قرآن کریم دهها آیه در حوزه مسایل محیط زیست و تعامل انسان و طبیعت آمده است.

انصاری یادآور شد: چندین سوره به نام عوامل کلیدی و موثر طبیعی یا اجزای ان نامگذاری شده است و خداوند متعال به جان اشیا و مواهب طبیعی سوگند خورده است. در زمینه جرم انگاری برهم زنندگان تعادل در محیط زیست به عنوان افساد فی الارض و سنگین ترین مجازاتی است که برای تخریب کنندگان زمین زیستگاه زمین معرفی کرده است، فقه اسلام و شیعه مفتخر است به احکام بسیار دقیق و منطبق با آخرین یافته های حقوق بین الملل محیط زیست حتی در زمان جنو ارایه کرده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری یادآور شد: حضرت امیر المومنین (ع) در دوران خود آن را تبیین فرمودند اگر قرآن نهج البلاغه و فقه شیعه را کتاب محیط زیست بنامیم اغراق نکرده ایم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1