23 ژوئن 2024 - 00:22

نسخه هوشمند جهانی برای مقاصد سفر

24 فوریه 2017 - 17:30 dsfr.ir/ah26p

نسخه هوشمند جهانی برای مقاصد سفر
15below.com
گسترش چشمگیر کاربرد اینترنت و گوشی های هوشمند در دنیا

پیشرفت گردشگری و گسترش چشمگیر کاربرد #اینترنت و #گوشی های هوشمند در دنیا، مفاهیم جدیدی را در حوزه #سفر و #گردشگری به وجود آورده اند.

با پیشرفت گردشگری در سطح جهان و گسترش چشمگیر کاربرد اینترنت و گوشی های هوشمند در دنیا، مفاهیم جدیدی در حوزه سفر و گردشگری به وجود آمده و این حوزه را نیازمند مسائل جدیدی کرده است که ناشی از افزایش نیاز به در دسترس بودن است. همان طور که از بررسی روندهای جهانی و گسترش تقاضای سفر به مقاصد عمده گردشگری مشخص است، گردشگران امروزی در جست و جوی مفاهیم تازه و نوینی هستند که با زندگی امروزی آنان سازگاری داشته باشد و علاوه بر آن بتوانند از ویژگی های طبیعی، زیست محیطی و اجتماعی و فرهنگی این مقاصد نیز به اندازه کافی بهره مند شوند.

در همین حال، عدم درک صحیح از مقاصد گردشگری و ناکارآمدی آن با برخی نیازهای رو به رشد امروزی، موجب شده که مقاصد نتوانند به طور کارآمد و کامل با توسعه صنایع جهانی و گسترش اینترنت همگام شوند. با این حال، به نظر می رسد در چند سال اخیر این شکاف در صنعت گردشگری به خوبی شناسایی شده و تلاش هایی در رفع ایرادهای آن صورت گرفته است. در این راستا سازمان جهانی گردشگری به متنوع سازی و توسعه محصولات این صنعت در کنار بازاریابی و ارتقای برنامه ریزی برای توریسم، توجه به ایجاد ارزش افزوده و توسعه اقتصادی محلی، تقویت مشارکت عمومی - خصوصی نهادهای مختلف، برنامه ریزی فیزیکی، توسعه استراتژیک و ارائه طرح های برتر در زمینه سیاست گردشگری مقاصد مختلف پرداخته است. تازه ترین تلاش ها در این راستا را می توان برگزاری کنفرانس جهانی در زمینه مقاصد هوشمند دانست که طی هفته جاری در اسپانیا برگزار شد و برای پر کردن خلأ موجود در زمینه صنعت گردشگری گامی جدی برداشت.

گام نخست در تبیین مقاصد هوشمند

نخستین کنفرانس جهانی سازمان جهانی گردشگری در مورد مقاصد هوشمند درحالی برگزار شد که اهداف مختلفی را در خصوص بهبود نوآوری در صنعت گردشگری دنبال می کرد. این کنفرانس که در تاریخ پانزدهم تا هفدهم فوریه سال 2017 در شهر مورسیای اسپانیا برگزار شده بود، بر جنبه های نوینی از حوزه سفر و گردشگری تاکید می کرد. از جمله نکات جالبی که در این سمینار وجود داشت، این بود که این بحث ها در سطوح بالایی با گردآوری وزرای گردشگری از سراسر جهان و بحث در مورد چگونگی ساخت مقاصد هوشمند انجام می شد. در جریان این کنفرانس 4 میزگرد در دو روز برگزار شدند که 3 میزگرد در این نشست در روز نخست انجام شد و یک میزگرد نیز در روز دوم صورت گرفت. در نخستین روز، میزگرد اول مربوط به اولویت های سیستم گردشگری هوشمند و کارآیی ناشی از دانش، پرداختن به چالش های مربوط به در دسترس بودن مقاصد، فرهنگ نوآوری و در نهایت پایداری محیط زیست به عنوان مدلی برای تغییر بود.

دومین میزگرد نیز به مسائلی نظیر گردشگری دیجیتالی نوین، دسترس پذیر بودن دیجیتالی مقاصد، چالش رویارویی مقاصد با بحث نوآوری و نقش کلان داده ها و استفاده از هوش های مصنوعی و رایانه ای در این تجارت می پرداخت. سومین میزگرد موازی که روز نخست در این کنفرانس برگزار شد، چالش متصل شدن به اینترنت اشیا را بررسی می کرد و از سوی دیگر به مقوله مدیریت تاثیر گردشگری بر جمعیت های محلی می پرداخت و در نهایت شرکت ها و مدل های جدیدی را که در این کار موثر بودند، مورد واکاوی قرار می داد. تمام این نشست ها که در روز 16 فوریه برگزار شد، بر مدیریت میراث فرهنگی به عنوان یک ارزش گردشگری تاکید می کردند.

در روز هفدهم فوریه 2017 نیز چهارمین میزگرد پیرامون نقش کارآفرینان، چشم اندازها و فرصت های جدید گردشگری به عنوان یکی از عوامل اصلی و مهم شرکت کننده در توسعه اقتصادی ملی و منطقه ای، بررسی گردشگری در جریان اقتصادی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، کارآیی انرژی و دستیابی به گردشگری پایدار و همچنین برخی موارد دیگر، برگزار شد.

تلاش ها برای گشودن فصلی تازه

سازمان جهانی گردشگری، اسپانیا و جامعه خودمختار منطقه مورسیا، در سازماندهی نخستین کنفرانس بین المللی سازمان جهانی گردشگری در زمینه مقاصد هوشمند شرکت کردند تا این نوع گردشگری را سازماندهی و حرکتی رو به جلو برای آنها ایجاد کنند که در قرن بیست و یکم بتواند به عنوان دستاوردی نوین مورد توجه قرار گیرد و مبتنی بر افزایش نوآوری فناوری، پایداری و دسترس پذیری قرار دارد.

همه این ها درحالی است که در سال های اخیر از نوآوری و نقشی که تکنولوژی در پیشرفت تغییرات در نحوه سفر و گردشگری کرده است و تا چه حد آن را تحت تاثیر قرار داده، آگاه شده ایم. در عصر دیجیتال، گردشگران انتظار دریافت خدماتی ویژه شخص خود را دارند. آنان نیاز دارند همیشه آنلاین و متصل به اینترنت باشند و نیاز به تجربه هایی جدید و شگفت در آن ها وجود دارد. این گردشگران از مقاصدی بازدید می کنند که بتواند به آنها چیزی نوین و مجزا از چیزهایی که دیگران عرضه می کنند، ارائه دهد؛ ضمن اینکه با محیط زیست فرهنگی- اجتماعی و طبیعی در تعامل باشد.

این امر به این معنا است که مدیریت مقاصد و شرکت های فعال در حوزه گردشگری نیز باید به تدریج متکامل شوند تا نیازمندی های این نوع گردشگران جدید را در هر مرحله ای از سفرشان به خوبی ارضا کنند. مقاصدی که بتوانند این تغییرات نوآوری را انجام دهند و سیستم های جدیدی را پیاده سازی کنند که به استفاده از تحلیل منابع اطلاعاتی چندگانه سهولت می بخشد (مانند کلان داده ها و هوش تجاری)، قادر خواهند بود کارآتر و رقابتی تر شوند و متعاقب آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. یک پیشرفت کامل این است که الگوهای قدیمی مجددا تکرار نشود و استفاده از روش های نو در مقاصد مورد توجه قرار گیرد. هدف نهایی نیز این است که مقصد مورد نظر در بلندمدت پایدار بوده و از نظر اقتصادی - اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی نیز به ثبات برسد. در عصر نوین ارتباطات و اطلاعات، پیشرفت های جدیدی هر روزه در سراسر جهان به وجود می آیند که لازم است این الگوهای جدید عمیقا مورد بررسی قرار گیرند.

با این هدف، مقامات دولتی که توسط سازمان جهانی گردشگری گرد هم آمده اند، در کنار بخش خصوصی، جامعه مدنی و فعالان محلی مراکز تکنولوژی و دانشگاه ها از سراسر دنیا در کنفرانس مذکور سعی کردند مدل گردشگری نوینی ایجاد کنند و آن را برای قرن بیست و یکم تکمیل کنند. در همین حال، نهادی با نام سگیتور که راه را در تعریف و پیشرفت یک نوع نگاه نوین در مقاصد هوشمند سفر در سراسر دنیا هموار کرده، مسوول بخش های فنی این کنفرانس محسوب می شد. این کنگره شامل یک بخش آکادمیک نیز بود که تقاضای نوشتن مقالات دانشگاهی و موارد مشابه دیگری برای کارآفرینان یا شرکت های فعال در نوآوری محصولات و خدماتی از این دست را فراهم می کرد؛ امری که موجب پیوند خوردن دانشگاه و صنعت می شد.

شرکت های مقاصد هوشمند سفر

در این میان، «گو سیتی کارت» که از دست اندرکاران مقاصد هوشمند است، جذابیت های فراوانی برای بیشینه کردن لذت، پس انداز و صرفه جویی و نیز آسایش بازدید از محل ها در کنار گزینه های مربوط به خرید انعطاف پذیر برای هر نوع مسافری را فراهم می آورد. فروشگاه های خرده فروشی و اینترنت در دسترس، گشتن در گذرگاه ها و مسیرها و اجازه گرفتن برای ورود به بیش از 400 جاذبه گردشگری در میان مقاصد گردشگری محبوبی در شهرهایی همانند بوستون، شیکاگو، لاس وگاس، لندن، لس آنجلس، میامی، نیویورک، اورلاندو، سن آنتونیو، سن دیه گو و واشنگتن دی سی از جمله خدماتی هستند که از سوی آن فراهم شده است.

این شرکت روی محبوب ترین جاذبه های گردشگری مانند باغ وحش سن دیه گو، ساختمان امپایر استیت، ایستگاه فضایی کندی و صدها جاذبه دیگر کار کرده است. تمام این سفرها به نوعی شخصی سازی شده و توجه به فرد را در مقاصد لحاظ کرده اند. علاوه بر این، از نوآوری های فناوری در حوزه سفر و گردشگری استفاده می کنند. علاوه بر این، این شرکت برای مصرف کنندگان تا ۵5درصد قیمت بلیت های خرید انفرادی تخفیف قائل می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1