تمام سخنان محیط زیستی رئیس جمهور در اهواز

23 فوریه 2017 - 21:30 dsfr.ir/7j9ib

تمام سخنان محیط زیستی رئیس جمهور در اهواز
خبرآنلاین
بازدید دکتر روحانی از طرح تثبیت خاک و بیابان زدایی کانون های بحرانی تولید ریزگرد در خوزستان

رییس جمهوری: برای حل مشکلات زیست محیطی و ریزگرد خسته و مایوس نمی شویم؛ برنامه ها و تلاش ها ادامه می باید.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان، با اشاره به اینکه هیچکس نباید بذر یاس و هراس در دل جامعه بپاشد، اظهار داشت: وقتی مردم دچار مشکل می شوند، به جای مچ گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دوران 8 سال دفاع مقدس، سرزمین های مناطق مرزی غرب کشور در اشغال دشمن بود، گفت: در آن دوران همه ملت اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و عشایر در کنار هم در جنگ با دشمن حضور داشتند و مردم در آن دوران همدل شده و در یک صف قرار گرفتند و با اطاعت از فرمان ولایت و استفاده حداکثری از امکانات موجود، توانستیم علیه دشمنان به پیروزی برسیم و اینکه همه قدرت ها از دشمن ما حمایت کرده و پشتیبان آن بودند، هیچ اهمیتی نداشت.

روحانی خاطرنشان کرد: ملت ایران با وحدت، اتحاد، همدلی و یکپارچگی توانست از منافع ملی خود دفاع کند.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه باید همواره متحد و یکپارچه باشیم، چرا که همه ایرانی بوده و زیر یک پرچم قرار داریم، گفت: شک ندارم، روزی که گرد و غبار اهواز را فرا می گیرد، همه ایرانیان نگران هستند و احساس غم و اندوه می کنند همانطور که در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران، تمام ایران ناراحت بود و همه ملت در فضای حقیقی و مجازی همدل شده و برای آتش نشانان احساس غم و اندوه داشتند.

روحانی با اشاره به اینکه هیچ کس نباید در دل مردم بذر یأس و هراس بپاشد، گفت: به هر حال مشکلات و حوادث در کشور ممکن است به هر شکلی بوجود بیاید، اما این مشکل متعلق به همه ملت است و به حول و قوه الهی، قادر خواهیم بود این مشکلات را از پیش پا برداریم و تنها در صورتی موفق خواهیم بود که همه به طور یکپارچه دست به دست هم دهیم.

رییس جمهوری با تقدیر از همه مسئولان، نمایندگان، مردم و کسانی که در این ایام که خوزستان با مشکل گرد و غبار و قطعی آب و برق مواجه بود، کمک کرده و یاری رساندند، گفت: دولت به اقدامات خود برای حل این مشکل ادامه خواهد داد و در این راه هرگز مأیوس و نگران نخواهد بود، هر چند از اینکه مردم در نقطه ای از کشور دچار مشکل می شوند، ناراحت می شویم.

روحانی خاطرنشان کرد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مشکلی جدید نیست و تنها به ایران مربوط نمی شود، بلکه اکثر کشورهای منطقه دچار این مشکل هستند اما در عین حال تلاش ما در دولت بر این مبنا بوده که روزهای پاک و سالم در استان هایی که دچار این مشکل هستند، افزایش یابد و آمار نشان می دهد که در مجموع روزهای سالم نسبت به گذشته افزایش یافته، اما شدت گرد و غبار و ریزگرد در روزهایی که این پدیده به وقوع می پیوندد، زیاد است.

رییس جمهوری افزود: درست است که ریزگردها مشکلاتی را بوجود آورد و حوادثی که به تبع آن در خوزستان اتفاق افتاد سختی ها را افزایش داد، اما از صدا و سیما و رسانه ها می خواهم که مقایسه کنند که آیا مشکل قطعی آب، برق، گرد و خاک و سیل تنها منحصر به ایران است یا در دیگر کشورها نیز وجود دارد.

روحانی ادامه داد: به هر حال ایران جزو 10 کشوری است که بلایای طبیعی در آن زیاد است، اما اگر امسال نسبت به سال های گذشته تعداد روزهای پاک و سالم در مناطق مختلف کشور بهتر باشد، مشخص می شود که ما یک گام به پیش رفته ایم.

رییس جمهوری با اشاره به بازدید از طرح هایی که در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان انجام می شود و نیز تشکیل ستاد مدیریت بحران استان به ریاست معاون اول رییس جمهوری، گفت: باید مشکل را برطرف کرده و پای آن ایستاد؛ ما نه می ترسیم و نه عقب نشینی می کنیم، البته امکانات دولت که متعلق به مردم است، بسیار محدود است، اما بسیار خوشحال کننده است اینکه امروز در اهواز از نزدیک مشاهده کردیم که برق اضطراری در تصفیه خانه راه اندازی شده است و وزیر نیرو قول داد که اگر ریزگرد مشکلی برای برق استان بوجود بیاورد، هیچ مشکلی در تأمین آب ایجاد نخواهد شد.

روحانی با اشاره به بازدید از طرح آماک و اینکه با وعده مسئولین این طرح تا 15 روز آینده در استان خوزستان راه اندازی خواهد شد، گفت: طرح آماک برای حفاظت از محیط زیست بسیار ضروری است چرا که به واسطه آن گازهایی که بیهوده سوخته می شوند، جمع آوری و به صنعت منتقل خواهند شد.

رییس جمهوری اظهار داشت: موضوع ریزگردها، مسأله پیچیده ای است که باید برای رفع آن، تلاش های داخلی و رایزنی های سیاسی انجام شود.

روحانی با اشاره به اینکه باید حق آبه ها را همانند موضوع حق الناس در انتخابات، پرداخت کنیم، گفت: اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت حق خود را از ما می ستاند. باید در چارچوب سنت های الهی حرکت کنیم، چرا که قدم به قدم اشتباهات بشر و اقدامات نادرست منجر به این اتفاقات و مشکلات می شود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه آثار یک تحریم چندساله، چند روزه از بین نخواهد رفت، گفت: باید مسایل و مشکلات را در کنار هم، حل و فصل کنیم.

روحانی با بیان اینکه هر طرح بزرگی که برای تصویب به دولت آمده، شرط اجرای آن حل پیوست زیستی محیطی آن طرح بوده است، گفت: یکی از راه های حفاظت از محیط زیست، موضوع حق آبه ها است و دولت در تمام مذاکرات سیاسی خود همانطور که به دنبال احیای دریاچه ارومیه بوده به دنبال احیای سایر تالاب ها از جمله هامون و جازموریان بوده است.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه ما با ملت ایران نه تعارف داریم و نه حرف دو پهلو می زنیم، گفت: در اولین سفر خود به خوزستان اعلام کردم که استفاده سایر استان ها از آب کارون در حد آب شرب خواهد بود و بر این عهد پایبند هستیم، چرا که ما می خواهیم خوزستان همانند سایر نقاط ایران پیشرفت و توسعه پیدا کند و از سوی دیگر باید نسبت به فداکاری و مجاهدت مردم این استان در دوران دفاع مقدس توجه ویژه داشته باشیم.

روحانی با اشاره به اینکه برای اولین بار طرح زیر کشت بردن 550 هکتار از اراضی استان خوزستان با همت وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه ها در حال انجام است از تلاش های وزیر جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: آقای حجتی یکی از افراد شریف، دلسوز و فداکار دولت یازدهم است و ما باید قدردان تلاش های ایشان به واسطه خودکفایی در تولید گندم و کاهش واردات مواد غذایی از 8 میلیون تن به 3 میلیون تن باشیم.

رییس جمهوری افزود: مباحث جناحی و حزب سیاسی در زمانی که مشکلی برای یک استان و منطقه ای بوجود می آید جایی ندارد، بلکه در آن هنگام همه باید دست به دست هم داده و به جای مچ گیری به صحنه آمده، دست یکدیگر را بگیریم و به هم کمک کنیم.

روحانی اظهار امیدواری کرد مشکلاتی که برای استان خوزستان در پدیده ریزگردها بوجود آمده، نقطه عطفی برای تصمیمات مهم و برداشتن گام های بلند در کشور باشد. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید از همه فرصت ها و امکانات برای مقابله با پدیده ریزگردها، استفاده کنیم و در این راستا بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

روحانی خطاب به مردم خوزستان، گفت: دولت در کنار شماست و از همه توان خود برای رفع مشکلات این استان استفاده خواهد کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه مسأله آب و فاضلاب یکی از موضوعات بسیار مهم استان خوزستان است که در دولت دنبال می شود و باید اقدام فوری در این راستا انجام دهیم، گفت: این اقدام فوری از طریق بودجه های معمول امکان پذیر نیست و به عنوان هدیه این سفر به مردم خوزستان، قول می دهیم که یا از طریق صندوق توسعه ملی و یا از طریق فاینانس این موضوع را حل و فصل کنیم.

روحانی در ابتدای سخنان خود نیز با ابراز خرسندی از اینکه امروز میهمان مردم شریف و وفادار استان مرزدار کشور بوده، گفت: ایام آغازین اسفند یادآور افتخارآفرینی رزمندگان اسلام در عملیات خیبر در منطقه هورالعظیم است. رییس جمهوری افزود: هور یکی از نعمت های بزرگ خدا به ماست که باید از آن به خوبی حراست و حفاظت کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

 • رشیدی 24 فوریه 2017 - 13:58

  لَفاظی زیبایی بود جناب رئیس جمهور!
  در مقابل این فرمایش شما که فرمودید :
  "روحانی با اشاره به اینکه باید حق آبه ها را همانند موضوع حق الناس در انتخابات، پرداخت کنیم، گفت: اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت حق خود را از ما می ستاند. باید در چارچوب سنت های الهی حرکت کنیم، چرا که قدم به قدم اشتباهات بشر و اقدامات نادرست منجر به این اتفاقات و مشکلات می شود."!!!
  عرض میکنم: ابتدا شما بفرمایی چه کسی با طبیعت جنگیده؟؟ مردم مظلوم و کشاورزان و ماهیگیران خوزستانی یــــا مسئولین و دولت مردان ایرانی؟!!!
  آیا این سیاست دولت ها نبوده برای استخراج هر چه بیشتر منابع نفتی و گازی خوزستان ، دست به خشکاندن تالاب های خوزستان کردند؟؟ مسئولیت این امر بعهده ی کیست؟؟؟
  مردم خوزستان را مذمت کردید در حالیکه شما شایسته تر به این سرزنش و مذمت بودید!

 • رشیدی 24 فوریه 2017 - 19:18

  از دنیای سفر به خاطر امانتداری در انتشار کامنت ها و احترام به مخاطب تشکر میکنم.
  حقیقتا این سخنرانی آقای رئیس جمهور پر از نکته بود که از نگاه منتقدین و حتی شهروند عادی خوزستانی دور نخواهد بود.
  بنده شخصیت و منتقد سیاسی نیستم و یک شهروند خوزستانیم که در متن معضل ریزگرد و گردو خاک قرار دارم وبه اندازه وسع وقتم هربار بخشی از پاسخی رو که در جواب فرمایشات دکتر روحانی دارم برای شما مینویسم . به این امید که شما بعنوان یک رسانه ی تاثیرگذار رسالتتون رو در مقابل هم وطن مظلوم خوزستانی تون ادا کنید.اما جواب یه نکته از فرمایشات رئیس جمهور محترم:
  ” بله، در اینکه ایران جزو 10 کشوری است که بلایای طبیعی در آن زیاد است، حرفی نیست اما باید دید مشکل ریزگرد که مردم خوزستان با آن سالهاست دست و پنجه نرم میکنند جزء بلایای طبیعی حساب میشود یانه!!!
  دیگر اینکه مشکل ریزگرد در خوزستان آیا بعلت اتخاذ سیاستهای غلط در انتقال آب کارون و خشکاندن عامدانه ی تالابهای خوزستان، برای دست یافتن به ذخایر نفتی بیشتر نیست؟!!!
  لطفا به شعور ملت فهیم و شهروند خوزستانی توهین نکنید!!!

 • رشیدی 24 فوریه 2017 - 20:27

  مَثل معروفی هست که میگه " تو اول برادری تو ثابت کن، بعد ادعای ارث و میراث کن"!
  اگر فاجعه ی خوزستان، یک بلای طبیعی بود باز ممکن بود ما بپذیریم که همه ی اینها معلول معصیتکار بودن خوزستانیهاست اما جناب روحانی ، آخه پیش قاضی و ملق بازی؟!
  من یه طلبه ام در روایات اومده که وقتی معصیت زیاد بشه بلایای طبیعی زیاد میشه در حالیکه معضل خوزستان منشأ عمده اش طبیعی نیست! ریزگردها در خوزستان بخاطر انتقال بیش از حد قانونی و مجاز آب کارون و خشک کردن عامدانه ی تالابهای هورالعظیم و شادگان و ... برای استخراج هرچه بیشترِ نفت و گاز اتفاق افتاده!!!
  حرف ما هم پیش ارج و قربی نداشته باشه حرف مسئولین نظام که دیگه باید حجت باشه! حضرتعالی رو ارجاع میدم به افشاگریهای آیت الله دکتر محسن حیدری امام جمعه اهواز و نماینده ی خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و همینطور نماینده های محترم مجلس شورای اسلامی آقای همایون یوسفی و دکتر علی ساری که از قضا ایشون اصلاح طلب و هم مسلک فکری شما هستند.

 • صالحی 25 فوریه 2017 - 05:53

  جناب رییس جمهور
  1.دوباره مقایسه ی مع الفارق ؟؟؟؟؟؟؟
  2.عزت وآبرو دست خداست لازم نیست در این شرایط اضطراری به دنبال هیچ چیز به جز حل بحران باشید. الان برای خوزستانی ها اگر صحبتی هم لازم باشد توضیح لازم است نه توجیه
  عذرخواهی وجبران سریع و مسئولیت پذیری و حل سریع تر بحران لازم است نه توهین کردن و متهم کردن بی جهت مردم شریف وفهیم خوزستان به جنگیدن با طبیعت
  باید روشن وصریح عرض میکردید علت های واقعی و حقیقی تقصیر وبی تدبیری خود و وقوع این بحران را
  می فرمایید من شهروند اصفهانی برای مردم خوزستان چه کاری بکنم.میخواهید دست به دست هم بدهیم و بسیج شویم چیکار کنیم؟؟ یکی از علل خالی و خشک کردن تالابها و... است برای تامین بودجه های دولت شما هنوز صحبت از صدور میکنید؟؟؟؟؟به نظر من دیگه یک قطره آب هم فعلا از خوزستان نباید گذاشت بیرون بره و تازه آب رسانی و جبران لازمه.البته به نحوی که باعث تشدید این معضل و یا ایجاد معضل در شهر های دیگه نشه
  لطفا الان به جای بشکه های نفتی که از برکت خاک خوزستان عزیز برداشت و فروخته شد وباعث و علت اساسی این معضل شد
  حتی اگر لازم است آب خریداری کرده و اوضاع خوزستان را به حالت اولش برگردانید.

 • رشیدی 25 فوریه 2017 - 13:48

  اصفهان همیشه به مردم مومنش معروف بوده
  ممنون هم وطن اصفهانی از فهم وانصاف و جوانمردی و همدلی شما.
  عاقبت به خیر باشید

 • رشیدی 25 فوریه 2017 - 06:05

  دکتر روحانی در اهواز : پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مشکلی جدید نیست و تنها به ایران مربوط نمی شود، بلکه اکثر کشورهای منطقه دچار این مشکل هستند!!!
  جناب دکتر روحانی ! " البَلیّه إذا عَمّت، طابَت" ؟!!!
  گیرم که تمام دنیا گرفتار پدیده ی گرد و خاک باشند شاید مسئولین سایر دنیا دوست دارند مردمشان را زنده به گور کنند شما هم باید خوزستان را زنده به گور کنید؟!
  اینکه دردی فراگیر شود از شدت درد که کاسته نمیشود!
  آیا شما دولتمردان ایرانی به سهم خودتان نباید در برابر ملت رنج کشیده تان احساس مسئولیت کنید و دلسوز باشید؟!
  شما به وظیفه و تکلیف خودتان عمل کنید جناب رئیس جمهور!
  اگر قرار باشد نگاهها به کشورهای منطقه باشد و ما را با آنها مقایسه کنید پس باید در اینصورت مثل کشورهای منطقه که جنگ زده نیستند و بخشی از پول نفت را خرج مردمشان میکنند بخشی از پول نفت خوزستان را به مردم نجیب خوزستان بدهید!
  اگر قرار است خوزستان را با کشورهای منطقه مقایسه کنید، در رفاه و شغل و درآمد هم، خوزستان را با کشورهای هم سطحش مقایسه کنید! آیا زندگی خوزستانیها مانند زندگی کویتی هاست؟؟ یا مثل مردم دبی و ابوظبی و یا عربستان؟!
  به مردم مظلوم خوزستان در مقایسه با سایرکشورهای هم سطح منطقه از سهم نفت و گاز و آب و رفاه و تکریم و پدیده ی گرد وغبار، فقط گرد و غبار آن هم ، بیش از حد مجاز داده شده!!!

  ضمن اینکه اگر پدیده ی گرد و غبار و ریزگردها، مشکل جدیدی نیست، پس چرا دولت مردان و مسئولین محترم تا به حال در حل آن ، آنطور که باید و شاید نکوشیده اند؟! این فرمایش شما پیش از آنکه عملکرد شما را در رسیدگی به مشکل مردم شریف خوزستان تایید و توجیه کند اسباب تخطئه ی شما و دولتمردان جمهوری اسلامی را فراهم میکند که با وجود علم به مشکلات مردم خوزستان، نسبت به خوزستان بی توجه و بی تفاوت بوده و تا وقتی خوزستان یکپارچه خشم و هیاهو نشده بود شما همچنان به کار انتقال غیر قانونی آب کارون و خشک کردن تالابها ادامه میدادید!!!

 • shamisa 25 فوریه 2017 - 06:57

  جناب رئیس جمهور!
  شما «به هیچ وجه» حق ندارید این جمله را بیان کنید که: «وقتی مردم دچار مشکل می شوند، به جای مچ گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.؛ چرا که در زمان بروز مشکلات از جمله مشکل ریزگردها، دست مردم خصوصا مردم غیور و قانع خوزستان را نگرفتید، و حتی در این استان حضور نیافتید مگر زمانی که شخص مقام معظم رهبری مدظله العالی تذکر جدی به مسئولان را علنی کردند.
  ما در دولت شما به قدری که سخنان به ظاهر زیبا (البته با مفاهیمی پست) شنیده ایم، اقدام نیکو ندیده ایم؛ گرچه سخنان زیبا هم انگشت شمار بوده اند!

 • اردبیلی 25 فوریه 2017 - 07:31

  برایم جالب است که در زنگ حساب و عمل هم بعضیها فقط انشا می خوانند....

 • رحیمی 25 فوریه 2017 - 07:39

  "رییس جمهوری با اشاره به اینکه آثار یک تحریم چندساله، چند روزه از بین نخواهد رفت، گفت: باید مسایل و مشکلات را در کنار هم، حل و فصل کنیم."
  جناب رییس جمهور شعور مردم را مسخره گرفته اند که اینگونه لفاظی می فرمایند.مگر تحریمی برداشته شده تا اثر اون چند روز از بین بره!
  خدا عقل درست و حسابی به این قماش عنایت فرماید.

 • حدیثا 25 فوریه 2017 - 14:33

  جناب رئیس جمهور
  دیگر زمانی برای سخن گفتن نمانده، نشان بدهید تا به حال چه کرده اید؟؟؟؟

 • رسائی 26 فوریه 2017 - 01:05

  وسیعلم الذین ظلموا ایَّ منقلبِِ ینقلبون

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1