23 ژوئن 2024 - 00:06

کلاهبرداری در سفرهای نوروزی پایان می یابد؟

22 فوریه 2017 - 09:40 dsfr.ir/ln8m1

کلاهبرداری در سفرهای نوروزی پایان می یابد؟
media.mehrnews.com
دفتر خدمات مسافرتی

تمام مسیرهای خارجی و خدمات وعده داده شده در حال بررسی است و تا کنون در طرح سامان دهی، مجوز 75 دفتر خدمات مسافرتی لغو شده است.

"معاون گردشگری استان تهران"

علی رفیعی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: برنامه ریزی هایی در سطح دستگاه های اجرایی استان برای نظارت بر خدمات گردشگری صورت گرفته که بر آن اساس، نظارت های تلفیقی در بخش های امدادی، اقامتی، خدماتی و بهداشتی انجام می شود. حتی دستورالعمل و آیین نامه ای برای نظارت بر بازارچه های نوروزی ابلاغ شده است. در جلسه ی تعزیرات حکومتی نیز برای نظارت بر تمام بخش های خدماتی در جزیی ترین سطح ممکن، برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: برای تورهای گردشگری نیز از حدود یک هفته قبل، آیین نامه های انضباطی ابلاغ شده که تمام مصادیق الزامی و قابل رعایت برای آژانس های مسافرتی، مسافر و تشکل ها در آن مشخص شده، ضمن آن که نحوه ی برخورد به فراخور تخلف نیز تعیین شده است.

معاون گردشگری استان تهران افزود: از هفته ی آینده تا آغاز تعطیلات نوروزی، به منظور آگاه سازی هموطنانی که قصد سفر دارند، هشدارهای ایمنی داده می شود. از سوی دیگر نیز منشور حقوق مسافران نوروزی امسال ابلاغ خواهد شد. همسو با این اقدامات، نظارت های رندومی نیز صورت می گیرد و ساماندهی هایی که از چندماه پیش آغاز شده بود، قاطع تر پیگیری خواهد شد.

وی با بیان این که خدمات تمام دفاتر مسافرتی و گردشگری که پروازهای فول چارتر و هتل گارانتی در مقاصد داخلی و خارجی دارند، بررسی می شود، گفت: در تهران 1900 دفتر خدمات مسافرتی موجود است که البته همه ی آن ها در حوزه ی گردشگری متمرکز نیستند، اما ما فعالیت همه ی آن هایی را که تور دارند و خدمات سفر می فروشند، رصد می کنیم و از همه تورها اطلاع داریم.

رفیعی درباره ی این که با وجود چنین اقداماتی، بنابراین تخلفاتی که در نوروز هر سال اتفاق می افتد، امسال به حداقل خواهد رسید، اظهار کرد: تا کنون تورهای مقصد ترکیه که از سوی این آژانس ها برای نوروز تنظیم شده، کامل بررسی شده است و نظارت روی تورهای مسیرهای مالزی، دبی، آسیای جنوب شرقی، گرجستان و کشورهای همسایه از جمله ارمنستان نیز ادامه دارد. در این بررسی ها خدمات قابل عرضه، پروازها، گارانتی هتل ها، لیدرهایی که قرار است اعزام شوند و قرارداد آژانس ها با طرف های خارجی و مراکز خدماتی در داخل و خارج از کشور، تماما رصد می شود تا از تخلفات احتمالی پیش گیری شود.

به گفته او، در پروژه ی ساماندهی که از چندماه پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد، مجوز 75 دفتر خدمات مسافرتی تا کنون لغو و 161 آژانس مسافرتی تعلیق شده و 1475 اخطار نیز صادر شده است.

معاون گردشگری استان تهران اظهار کرد: بیشترین تخلفات این آژانس ها مربوط به نداشتن گزارش عملکرد، تغییر محل اقامت مسافران بدون داشتن تاییدیه، نداشتن ضمنات بانکی و تعدد شکایت ها بوده است که البته بررسی این حوزه همچنان ادامه دارد.

وی درباره نظارت بر هتل ها و مراکز پذیرایی و اقامتی بین راهی نیز گفت: هر هفته کمیسیون استانداردسازی هتل ها و مراکز اقامتی تشکیل می شود که هم راستا با آن عاملان تطبیق استاندارد درحال بررسی وضعیت مراکز اقامتی هستند. پیش از نوروز بازدیدهای رنددومی نیز آغاز شده و تا تعطیلات نیز ادامه دارد.

رفیغی افزود: نظارت بر مجتمع های بین راهی استان تهران نیز از 15 روز پیش آغاز شده و مسؤولان ستادهای اجرایی در شهرستان ها موظف شده اند این بازدیدها را مستمر انجام و موارد تخلفی را پیگیری کنند.

1