21 فوریه 2024 - 15:54

چرا تعطیلات دو روزه بر طرح های دیگر ارجح است؟

21 فوریه 2017 - 14:30 dsfr.ir/at5p6

چرا تعطیلات دو روزه بر طرح های دیگر ارجح است؟
تین نیوز
ترافیک جاده های شمالی کشور در ایام تعطیلات

بسیاری بر این باورند که تعداد روزهای تعطیل در #ایران زیاد است؛ باوری غلط که تاکنون مانع دو روزه شدن #تعطیلات هفتگی شده است.

در حالی که کلیات طرح اصلاح قانون تعطیلات رسمی در کشور ابتدای هفته گذشته در بهارستان رد شد، روز یکشنبه هفته جاری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب تعطیلات زمستانی مدارس در دولت خبر داد؛ تعطیلاتی که به باور کارشناسان مسکنی برای یک درد مزمن به شمار می رود. معصومه ابتکار درباره روند تصویب این طرح در دولت توضیح داد: «با حضور گروه های مختلف، کار کارشناسی روی این موضوع صورت گرفت تا بتوانیم تعطیلات آموزش و پرورش را در طول سال توزیع کنیم. وزارتخانه آموزش و پرورش نیز بر این موضوع تاکید دارد. علاوه بر این رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز از این موضوع استقبال می کند چون از نظر ایشان در صورت توزیع تعطیلات در طول سال ایرانی ها فرصت بیشتری برای گردشگری و بازدید از میراث فرهنگی کشور دارند.» وی گفت که این لایحه تقدیم مجلس و طی آن خواسته شده تا اختیار تعطیلات مدارس به دولت داده شود.

به اعتقاد معاون رئیس جمهوری، اگر تعطیلات زمستانی داشته باشیم، فشار آلودگی در دی ماه در کلان شهرها کاسته می شود. این درحالی است که نتایج بررسی ها و پژوهش های صورت گرفته، چیزی به جز این باور رئیس سازمان محیط زیست را نشان می دهد. در همین حال و ابتدای هفته جاری نیز دیگر معاون رئیس جمهوری از تلاش سه جانبه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش در زمینه بازگشت طرح ساماندهی تعطیلات به مجلس به «دنیای اقتصاد» خبر داده بود. زهرا احمدی پور از مکاتباتی سخن گفته بود که طی یک ماه اخیر با دولت داشته و در آن بحث های زیست محیطی، توزیع سفر و استفاده از ظرفیت های اقتصادی در طول سال، در کنار کاهش وقفه های تحصیلی را از جمله مزایای ساماندهی تعطیلات عنوان کرده است. به اعتقاد رئیس سازمان میراث فرهنگی، اگر تعطیلات ساماندهی پیدا کند قاعدتا از بار ترافیکی شهر تهران کاسته خواهد شد و این خود یک قدم موثر برای کمک به پایتخت است.

همچنین در صورت اجرای این طرح، مردم می توانند برای سفرهای خود برنامه ریزی داشته باشند و از ظرفیت های هتل ها در جریان سفرهای توزیع شده استفاده کنند. وی البته طولانی بودن تابستان را موجب ایجاد وقفه ای طولانی در آموزش عنوان کرده بود که با ساماندهی تعطیلات مرتفع خواهد شد. احمدی پور البته بر نقش بخش خصوصی نیز تاکید و ابراز امیدواری کرده بود که این طرح سال آینده جواب گیرد. به نظر می رسد این اتفاقات و اظهارات پیرو تصویب پیشنهاد اصلاح تقویم آموزشی کشور در اواخر آبان ماه در دولت باشد؛ طرحی که به واسطه آن لایحه لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهرماه هر سال با درخواست قید دو فوریت برای طرح در مجلس تصویب و مقرر شد وزارت آموزش و پرورش طرح تقویم جدید تقویم آموزشی کشور را پس از تایید کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهرها برای تصویب نهایی به هیات وزیران ارائه کند.

بی اثر در توزیع سفر

اما آیا تعطیلات زمستانی و طرح هایی از این دست که تاکنون در دولت مطرح شده، گرهی از اوضاع محیط زیست، آموزش و پرورش، اقتصاد و گردشگری کشور باز خواهد کرد؟ کارشناسان گردشگری از منظر خود این موضوع را رد می کنند. به باور آنها، به رغم آنکه برخی مسوولان گردشگری از تعطیلات زمستانی به عنوان عاملی برای توزیع زمانی سفر یاد می کنند اما این امر نه تنها به توزیع سفر کمک نخواهد کرد، بلکه چالش های جدیدی را برای مقاصد سفر به ویژه مقاصد سنتی به وجود می آورد. براساس این تحلیل، تعطیلی دوهفته ای یا 10 روزه مدارس در زمستان به شکل گیری سفر منجر نخواهد شد؛ چراکه مراکز اداری همچنان باز هستند و والدینی که فرزندان دانش آموز دارند فرصتی برای سفر نخواهند داشت. از سوی دیگر، حتی با درنظر گرفتن اینکه این والدین بتوانند مرخصی بگیرند و به سفر بروند، جاده های برون شهری زیر بار ترافیک های سنگین خواهد رفت و باز هم هدفی که گردشگری از تعطیلات زمستانی در نظر دارد، محقق نمی شود.

علاوه بر این، این گونه تعطیلات مقطعی به زودی تبدیل به چالشی همچون تعطیلات نوروز خواهند شد که مقاصد گردشگری را با هجوم حجم بالایی از گردشگران مواجه می کند و این درحالی است که زیرساخت ها برای پذیرایی از این میزان از گردشگران در بسیاری از شهرها فراهم نیست؛ امری که بر زندگی ساکنان مقاصد گردشگری اثر خواهد گذاشت و موجب نارضایتی آنها خواهد شد. در همین حال اما، تعطیلات دو روزه آخر هفته به دلیل توزیع متوازنی که در تمام ایام سال دارند، فرصتی دائمی در اختیار مردم می گذارند که برنامه ریزی های بهتری برای سفرهای خود داشته باشند و حتی تعداد سفرهای خود را در طول سال افزایش دهند.

مسکنی برای آلودگی هوا

تحقق نیافتن توزیع سفر، تنها یکی از مثال های نقضی است که بر بی اثر بودن تعطیلات زمستانی صحه می گذارد. این طرح در مقوله محیط زیست نیز شکست سنگینی خواهد خورد؛ تا جایی که کارشناسان محیط زیست می گویند چنین تعطیلات مقطعی تنها شبیه یک مسکن برای درد مزمن آلودگی هوا در کلان شهرها است. به باور آنها، گرچه ممکن است در دو هفته یا 10 روزی که مدارس در زمستان تعطیل هستند، بار ترافیکی شهرها اندکی به صورت موقت کاهش پیدا کند اما راه حل مناسبی برای کاهش آلودگی هوا نیست؛ چه اینکه همچنان حجم عظیمی از کارمندان و صاحبان مشاغل در طول روز با وسایل نقلیه خود در شهر جابه جا می شوند و تردد آنها به این صورت، آلودگی هوا و آلودگی صوتی را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر پیشنهاد دهندگان این طرح، این امر را از نظر پنهان داشته اند که تعطیلی مدارس نمی تواند به خانه نشینی افراد منجر شود و از سوی دیگر، تضمینی برای خروج آنها از شهر نیست؛ دو موضوعی که به تردد کمتر شهروندان در شهر می انجامد و به تبع آن از آلودگی خواهد کاست. این در حالی است که به اعتقاد این کارشناسان، تعریف تعطیلات دو روزه آخرهفته می تواند دست کم در پایان هر هفته از حجم ترافیک شهری و آلودگی هوا بکاهد؛ امری که مقطعی نیست و در تمام فصول سال نیز به آن نیاز است. آنها یادآور می شوند با اوضاعی که کلان شهرهایی همچون تهران به لحاظ آلودگی هوا دارند، بعید نیست به جز ایام تعطیلات زمستانی مسوولان مجبور شوند باز هم مدارس را تعطیل کنند و این یعنی هدف از ایجاد چنین تعطیلاتی محقق نشده است.

یک باور غلط!

اما بسیاری بر این باورند که تعداد روزهای تعطیل در ایران زیاد است؛ باوری غلط که تاکنون مانع دو روزه شدن تعطیلات هفتگی شده. این در حالی است که طبق پژوهش های صورت گرفته، در صورت افزایش تعطیلات پایان هفته کشورمان به دو روز، تعداد روزهای تعطیل با احتساب تداخل بین تعطیلات به 125 روز خواهد رسید و این رقم معادل تعداد تعطیلات در کشورهایی مانند ژاپن و برزیل است. حالا تعریف تعطیلات زمستانی می تواند این باور غلط «تعطیلات زیاد در ایران» را تثبیت کند و مانعی دیگر برای توزیع متوازن تعطیلات در تمام ایام سال باشد؛ این مساله تازه فارغ از آن است که چنین تعطیلاتی کارآیی لازم و مدنظر مسوولان را ندارد. دولت باید در نظر بگیرد چنان که می خواهد با یک تیر چند نشان بزند، راهش تصویب تعطیلات زمستانی نیست و این طرح به زودی دردهای جدیدی به دردهای کنونی خواهد افزود؛ گرچه شاید بتواند در برخی موارد مکملی بر طرح اصلی ساماندهی تعطیلات باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1