23 ژوئن 2024 - 00:30
در مراسم روز جهانی راهنمایان گردشگری مطرح شد

از همراهی وزارت اطلاعات تا برخوردهای سلیقه ای پلیس با گردشگران

21 فوریه 2017 - 09:00 dsfr.ir/k40o9

از همراهی وزارت اطلاعات تا برخوردهای سلیقه ای پلیس با گردشگران
میثم رودکی / دنیای سفر
بازدید گردشگران خارجی از موزه ایران باستان

دهمین گردهمایی #راهنمایان #گردشگری که از سوی جامعه راهنمایان #ایرانگردی و #جهانگردی ترتیب داده شده بود در #موزه دوران اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری که از سوی جامعه راهنمایان ایران گردی و جهان گردی در موزه دوران اسلامی ترتیب داده شده بود، با برگزاری نشست تخصصی به منظور برقراری ارتباط با تشکل های خصوصی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیروی انتظامی و سایر دستگاه های دخیل در این حوزه همراه بود.

راهنمای گردشگری یک فضیلت است

مرتضی رحمانی موحد در این مراسم گفت: راهنما یک فضیلت و جایگاه ارزشمندی در سبد گردشگری و زنجیره خدمات گردشگری است که با نگاه اخلاقی به نام امانت داری در بستر توسعه صنعت گردشگری تأثیرگذار است.

وی ضمن تبریک روز جهانی راهنمایان گردشگری اظهار کرد: ما در بستر گردشگری نیازمند تعدادی بیشتر و با کیفیت متفاوت تر از این نوع برنامه ریزی ها هستیم تا این صنعت نقش اش را به خوبی و منسجم ایفا کند.

رحمانی موحد ادامه داد: تنها راه موفقیت آن است که در یک مجموعه به هم پیوسته همکار و پشتیبان به این صنعت نگاه کنیم تا در این حالت سیاست ها تنظیم شود و فعالیت های تعریف شده نتیجه بخش باشد.

او سپس به اقداماتی که برای تثبیت جایگاه راهنمایان گردشگری انجام شده اشاره کرد و افزود: به روز شدن آیین نامه راهنمایان گردشگری و تنظیم دستورالعمل اجرایی آن از جمله اقداماتی بوده که می تواند ضمن توزیع نیروی انسانی، به ارتقاء کیفی آموزش کمک کند. در همین راستا نیز کمیته آموزشی تشکیل شده است.

وی همچنین اظهار کرد: در کنار این فعالیت های تقویمی، ما با چالش هایی در حرفه راهنمایان گردشگری مثل بلاتکلیفی شغل آن ها و یا فعالیت افراد غیرمجاز مواجهیم که برنامه ریزی های مشترکی برای ساماندهی این وضعیت در حال انجام است.

رحمانی موحد تأکید کرد: باور ما بر این است که جایگاه و مسئولیت راهنمایان گردشگری به قدری حائز اهمیت است که باید کمک کنیم که با هم این صنعت و برنامه ریزی در آن را به نتیجه برسانیم.

قرارداد راهنمایان بررسی شود

مسعود عبداللهی رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در ادامه این مراسم از معاونت گردشگری درخواست کرد قرارداد راهنما با تورگردان ها بررسی و اصلاح شود چرا که تا وقتی راهنما قرارداد رسمی نداشته باشد هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

او همچنین به برگزاری کارگاه های آموزشی برای ارتقاء دانش راهنمایان گردشگری اشاره کرد و افزود: ما در هر حوزه ای به تعامل نیاز داریم مانند تأمین امنیت گردشگر که خوشبختانه ناجا در این زمینه بسیار همراه بوده و ما امیدواریم در آینده همکاری های بیشتری برای صدور مجوزهای تردد گردشگران صورت گیرد.

عبداللهی گفت: جامعه تورگردانان تاکنون به صورت تخصصی فعالیت کرده و ما ترجیح می دهیم با همین شیوه به کار خود ادامه دهد تا پلی باشیم بین راهنمایان قدیم و جدید چرا که حفظ وحدت و دوری از تفرقه انگیزی برای ما اهمیت بیشتری دارد.

ایران هراسی درونی از بین رفته است

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز در سخنانی اظهار کرد: چندین عامل باعث توسعه پایدار گردشگری می شود که یکی از آن ها راهنمایان تور است. در صنعت گردشگری ما به کمیّت خیلی توجهی نداریم. مثلا در حال حاضر 3700 آژانس مسافرتی در کشور داریم که فقط 150 آژانس در تورآوری فعال هستند. این تعداد می تواند در آینده به 200 واحد افزایش پیدا کند، چرا که ما از سال 75 با سه آژانس جامعه را تأسیس کردیم. ولی مسئله ما اضافه شدن این جمعیت نیست. همان طور که دنبال راهنمایانی صاحب علم و دانش و فرهنگ هستیم که ایران را بشناسند و کسانی که با ذهن منفی وارد می شوند را با ذهنیتی مثبت روانه کشورشان کنند.

او تأکید کرد: راهنمای گردشگری نماینده 80 میلیون نفر جمعیت ایران است. آن ها هستند که می توانند اثبات کنند آنچه گردشگر تا الان درباره ایران شنیده درست نبوده است. اگر راهنما متوجه این نقش مهم در توسعه گردشگری شود، عاشقانه و با مطالعه این کار را انجام می دهد.

پورفرج سپس به همراهی دستگاه های امنیتی با گردشگری اشاره کرد و افزود: در هیچ یک از گردهمایی های مشترک ما هیچ نهاد و سازمانی نیست که با گردشگری مخالف باشد. هر چند اشکالاتی وجود دارد، مسائل قابل حل است. به طور نمونه طی یکی، دو سال اخیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بسیار با ما همراه و روابط صمیمی بوده است.

وی همچنین گفت: یکی از نهادهایی که می توانست با گردشگری مخالفت کند وزارت اطلاعات بود، ولی در تمام این دوران واقعا همکاری مثبتی داشت. حتی در شرایطی که بسیاری از وزارتخانه ها به ما سخت می گرفتند وزارت اطلاعات با ما همکاری می کرد. این روابط با پلیس مهاجرت نیز برقرار است. در واقع آن ترس و ایران هراسی که درون خودِ ما وجود داشت از بین رفته است.

رئیس جامعه تورگردانان ایران همچنین با اعتراض به برخی سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که سرمایه سرمایه گذاران را به مخاطره انداخته است، افزود: میراث فرهنگی وظیفه دارد مجوزهای ما آژانس دارها را به عنوان سرمایه گذار، طولانی مدت صادر کند. حالا هر کسی که تخلف کرد، می تواند کارشناسی و مجوز آن را باطل کند. مگر می توان اعتبار سرمایه گذاری را یک ساله تأمین کرد. این اصلا در نظر خارجی ها قابل اعتماد نیست. یک بار برای همیشه این موضوع را به دولت ببرید و تکلیف اش را روشن کنید.

کلیت ناجا به سمت بدرفتاری با گردشگران نیست

در ادامه این پنل تخصصی سرگرد محمدی، نماینده ناجا درباره برخوردهای پلیس و تغییر رفتارها و قوانین تحت تأثیر تردد گردشگران سخنانی گفت و اظهار کرد: برخوردهای برخی همکاران ما را به حساب کلیت پلیس نگذارید. هرچند بابت برخی رفتارهای نامناسب اگر وجود داشته باشد عذرخواهی می کنم، اما درخواست دارم مسائلی که اتفاق می افتد را منعکس کنید و قول می دهم پیگیری کنیم.

وی همچنین گفت: ما همیشه از سوی دو طرف جامعه آماج حملات بوده ایم، مثلا به ما خرده می گیرند که چرا به حجاب گردشگر خارجی توجهی نمی کنید و چرا برخی از مباحث را ساده می گیرید؟ در حالی که ما به عنوان پلیس 80 میلیون نفر جمعیت به تأمین امنیت بیشتر اهمیت می دهیم، شعار هم نمی دهیم.

سرگرد محمدی در ادامه بر لزوم همکاری دست اندرکاران دولتی با ناجا اشاره کرد و افزود: در این 13 ماهی که این مسئولیت را پذیرفتم، برخی از آقایان مسئول در گردشگری را حتی یک بار ندیدم. شاید به این خاطر باشد که ما آنقدر خوب پیش رفته ایم که آن مسئولان پای کار نیامده اند، چون وقتی دست انداز باشد آن ها سراغ ما می آیند.

او همچنین در پاسخ به برخی سوالات راهنمایان گردشگری درباره برخوردهای سلیقه ای پلیس به ویژه در جاده ها با وسایل نقلیه گردشگران اظهار کرد: خیلی از سخت گیری ها در نهایت به نفع ما است، اما کلیت ناجا به این سمت رفته که در گردشگری روی خوش از خود بروز دهد. هیچ کس دوست ندارد در اذهان عمومی مستبد و دیکتاتور جلوه کند. البته قبول دارم که برخی از این رفتارها سلیقه ای است، اما کلیت ناجا به سمت بدرفتاری با گردشگران به ویژه خارجی ها نیست.

وی اضافه کرد: اتفاقا تأکید ما همیشه بر آن است که صنعت گردشگری بویژه خارجی ها را جدی بگیرند چون رفتار ما برای پلیس تبلیغ است.

سرگرد محمدی گفت: تغییراتی در پیش است که در صورت عملی شدن آن شاهد برخوردهای آزاردهنده نخواهیم بود.

مهدی عنبر مدیر بخش آموزشی اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران که به جای رجبعلی خسروآبادی مدیر این استان حضور یافته بود با اشاره به آیین نامه راهنمایان گردشگری گفت: بر این اساس دوره های بازآموزی راهنمایان الزامی خواهد بود که طی این دوره اعتبار کارت راهنمایان سه ساله خواهد بود و آن مشکلی که آژانس ها در محدودیت اعتبار دارند شامل حال راهنمایان گردشگری نیست.

عباس پیرمرادیان، عضو جامعه راهنمایان گردشگری نیز خطاب به نیروی انتظامی گفت: وضعیت گردشگری تغییر کرده است. پیشنهاد می شود پلیس هم متناسب با آن در قوانین خود تغییراتی ایجاد کند. به فکر باشید و با وضعیت گردشگری به روز شوید.

در ادامه راهنمایان گردشگری درباره دغدغه های خود که بیشتر مربوط به برخورد سلیقه ای پلیس با گردشگران، تأمین امنیت شغلی، وضعیت تورهای آمریکایی، دستمزد، بیمه و سرویس های بهداشتی پرسش هایی را مطرح کردند که به فراخور پاسخ هایی داده شد.

این گردهمایی که از صبح دیروز (دوشنبه) در موزه دوران اسلامی آغاز شده بود، با تقدیر از فعالان جامعه راهنمایان گردشگری و مدیران موزه های ملی و علوم و فناوری خاتمه یافت.

1