5 دسامبر 2019 - 20:36

گردشگری باکلاس؛ گردشگری بی کلاس

20 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/c58wm

کلاس درس آماده اقامت مسافران می شود

اقامت در مدارس و با آن شکل مرسوم، به هیچ وجه در شأن #مسافران و به ویژه عزیزان #فرهنگی کشور نیست.

با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز خانواده های ایرانی در تدارک برنامه ریزی و بستن چمدان سفر هستند. در این میان، محل اقامت به عنوان یکی از ملزومات سفر، گزینه ای است که پای مسافران دلخوش نوروزی را به مدارس باز می کند. سال هاست که در بازار سفرهای نوروزی ایران آموزش و پرورش یکه تاز میدان است و هتل داران متضرر و شاکی. در این خصوص مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش روز گذشته با اعلام زمان آغاز ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان اعلام کرد: امسال29 میلیارد تومان برای اسکان نوروزی فرهنگیان در نظر گرفته شده که 6 برابر سال گذشته است.

باقری در ادامه گفت: وظیفه ذاتی آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت است و چرا در اسکان وارد می شویم؟ چون سیستم گردشگری کشور پاسخگوی حجم مسافر نوروزی نیست. در بعضی شهرها فقط آموزش و پرورش هست؛ یعنی حتی یک مسافرخانه وجود ندارد. وی ادامه داد: اگر در بعضی استان ها مثل خراسان رضوی، فارس، اصفهان و هرمزگان نباشیم، فاجعه به وجود می آید؛ مشاهده می شود مردم حتی در حیاط و اطرف مدرسه چادر می زنند که بتوانند از امکانات مدرسه استفاده کنند. مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: ما قصد ورود نداشتیم ولی وقتی همکاران ما از مدارس استفاده می کنند، هرچند ناقابل و محدود است، این مکان ها را در اختیارشان قرار می دهیم و برای مردم هم این امکانات محدود را در نظر می گیریم و می دانیم مدرسه جای اسکان نیست اما سعی می کنیم در سفر همکاران حداقل امکانات فراهم باشد و آنها نیز می گویند مدارس امنیت دارند.

سود 13 میلیاردی اسکان نوروزی برای آموزش و پرورش

این در حالی است که در نوروز 95 وزارت آموزش و پرورش با اجاره دادن 105 هزار کلاس درس، 13 میلیارد تومان سود برد، در حالی که طبق آمار ستاد هماهنگی خدمات سفر، سهم هتل ها از اقامت مسافران در این ایام تنها 8 درصد و خانه مسافرها 5 درصد بوده است.

اقامت در مدارس در شأن مسافران نیست

به هر حال اقامت در مدارس و با آن شکل مرسوم، نه تنها به هیچ وجه در شأن مسافران و به ویژه عزیزان فرهنگی کشور نیست، کما این که کار آموزش و پرورش هتل داری نیست و این مسئله صنعت هتلداری کشور را متضرر کرده است.

مدارس کار و کاسبی هتل ها را کساد کردند

رئیس جامعه هتل ها و هتل آپارتمان داران قم در این خصوص می گوید: در استان قم 110 هتل، 180 خانه مسافر، 40 مهمان پذیر و 62 دفتر خدمات مسافرتی فعال است اما آنچه مجموعه های اقامتی را با مشکل مواجه کرده، اسکان آموزش وپرورش و فعالیت 600 خانه مسافر غیرمجاز است. به هر تقدیر ورود آموزش و پرورش به این عرصه صدمات زیادی به صنعت هتلداری و به دنبال آن گردشگری کشور وارد کرده است؛ صنعتی که قرار است به عنوان یکی از صنایع پیشران در اقتصاد مقاومتی جایگزین درآمدهای نفتی شود. کما این که آموزش و پرورش می تواند با ارائه بن و تسهیلات سفر، امکان سفری در شأن فرهنگیان و کارکنان خود فراهم کند.

گسترش و ساخت وساز هتل های کم ستاره و خانه مسافرها، ارائه تخفیف به فرهنگیان و اقشار دیگر جامعه از سوی هتل داران و فرهنگ سازی در بین مسافران برای افزودن بر سطح کیفی سفر می تواند راهکاری برای حل معضل اقامت مسافران و رونق صنعت گردشگری کشور باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « توریسم آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1