23 ژوئن 2024 - 19:43
سلطانی فر در جریان سفر به استان کردستان خبر داد

توسعه گردشگری کردستان با اجرای طرح گردشگری آبیدر

20 ژوئیه 2015 - 17:00 dsfr.ir/ks9zx

توسعه گردشگری کردستان با اجرای طرح گردشگری آبیدر
روستای هورامان کردستان
روستای هورامان- کردستان

مسعود سلطانی فر در بازدید از منطقه آبیدر استان کردستان خواستار اجرای 35 طرح گردشگری، اقامتی و پذیرایی در این منطقه شد، طرح هایی که به گفته وی می تواند زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرده و بیش از 1000 میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران بومی استان را در منطقه جذب کند.

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سفر به استان کردستان از اماکن تاریخی و گردشگری این استان اعم از روستای هورامان تخت شهرستان سروآباد، دریاچه زریوار مریوان، آبیدر سنندج، عمارت تاریخی خسروآباد، موزه سنندج، خانه كرد، خانه صنایع دستی و كارگاه مجسمه سازی استاد هادی ضیاء الدینی بازدید کرد.

سلطانی فر در بازدید از روستای هورامان اظهار داشت: بحث ثبت جهانی این روستا در فهرست یونسکو در سازمان مطرح است و در این سفر از مسوولان محلی استان خواسته شد اقدامات لازم را به منظور حفظ سیما و منظر و بافت تاریخی این روستا انجام دهند چراکه روستای هوارمان از کاندیداهای سازمان برای ثبت جهانی در 2 تا 3 سال آینده در یونسکو است.

سلطانی فر همچنین با اشاره به بازدید خود از دریاچه زریوار مریوان، اظهار داشت: در طرحی که بررسی شد قرار است با مسوولین استان هماهنگی لازم به عمل آید تا ضمن استفاده از جاذبه های گردشگری این دریاچه، موانع سرمایه گذاری در این حوزه برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به بازدید از 2 هتل در حال ساخت استان کردستان گفت: در این سفر برای تامین تسهیلات مورد نیاز 10 هتل و هتل آپارتمان در حال ساخت در استان کردستان از محل صندوق توسعه ملی یا منابع داخلی بانک ها اقدامات لازم انجام شد به گونه ای که با این اقدامات، پروژه های مذکور ظرف 2 سال آینده بهره برداری شود.

سلطانی فر همچنین در بازدید از خانه آصف که قسمتی از خانه کرد است، اظهار داشت: برای پیشبرد پروژه های توسعه و مرمت این خانه تاریخی و نیز عمارت تاریخی خسروآباد تصمیمات لازم اتخاذ شد.

وی با اشاره به بازدید از منظر ه آبیدر در سنندج  اظهار داشت: با توجه به جاذبه کم نظیر طبیعی آبیدر در کنار سنندج، این مجموعه می تواند باعث سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد مراکز اقامتی و گردشگری در این منطقه شود، اما با توجه به توقف این سرمایه گذاری ها، از مدیران محلی خواستیم تا موانع این سرمایه گذاری ها در آبیدر برطرف شود و این مراکز دوباره در این منطقه فعال شوند تا باعث جذب گردشگر بیشتر و فعال شدن بخش خصوصی در این بخش شوند.

سلطانی فر در این بازدید خواستار اجرای 35 طرح گردشگری، اقامتی و پذیرایی در منطقه آبیدر شد که در طرح مطالعات توسعه آبیدر دیده شده بود. طرح هایی که به گفته وی می تواند زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرده و بیش از 1000 میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران بومی استان را در منطقه جذب کند. وی در ادامه بیان داشت: استان كردستان دارای قابلیت ها و پتانسیل های بسیار خوب و ارزشمندی برای توسعه گردشگری است و با ورود سرمایه گذاران خارجی و همچنین حمایت و هدایت آنها می توان گردشگری در استان كردستان را رونق بخشید.

سلطانی فر با اشاره به سفر پیش روی رییس جمهور و هیات دولت به استان کردستان اظهار داشت: با توجه به سفر قریب الوقوع رییس جمهور و هیات دولت به استان و برنامه ریزی انجام شده، بخش گردشگری می تواند موتور محرکه اقتصاد استان باشد و امیدواریم در این سفر، روند تخصیص اعتبارات به بخش های مذکور در استان کردستان به سرعت رشد کند و زمینه توسعه هرچه بیشتر کردستان و تامین معیشت جوانان این استان را فراهم آورد.

1