6 دسامبر 2019 - 13:36

چرا تخت جمشید در بارندگی و سیل روزهای گذشته آسیب ندید؟

20 فوریه 2017 - 10:00 dsfr.ir/pj2yf

چرا تخت جمشید در بارندگی و سیل روزهای گذشته آسیب ندید؟
نامشخص
جمع شدن آب باران در محوطه تخت جمشید

هیچ یک از آثار تاریخی #فارس در بارندگی های اخیر خراب نشد چون آنها را ما نساخته ایم.

«هیچ یک از آثار تاریخی فارس در بارندگی های اخیر خراب نشد چون آن ها را ما نساخته ایم.» این را عبدالرضا نصیری معاون میراث فرهنگی فارس می گوید و تاکید می کند: فرسودگی امری ذاتی در بناهای تاریخی است و تخریب این آثار با رویدادهایی چون سیل و زلزله، اصلا عجیب نیست.

وی در حاشیه برگزاری نخستین کنگره معماری و شهرسازی استان فارس در جمع خبرنگاران، گفت: خوشبختانه سیلاب ها و بارندگی های اخیر به هیچ یک از آثار تاریخی استان، آسیبی جدی وارد نکرد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در رابطه با آب گرفتگی در مجموعه جهانی تخت جمشید نیز گفت: جمعه گذشته بارندگی در تخت جمشید شدت بیشتری گرفت و به دلیل آنکه حجم آب بسیار زیاد بود دفع آن از آبراه ها و کانال ها زمان بر شد که این موضوع آب گرفتگی مختصری را در مجموعه به همراه داشت.

وی افزود: در سال های 90 و 91، کانال ها و آبراه های تخت جمشید مورد لایروبی، پاکسازی و احیا قرار گرفته و عمده مشکل دفع آب ها حل شد به طوری که هم اینک این کانال های دفع آب هیچ مشکلی ندارند و فعالند.

وی با بیان اینکه کانال ها و آبراهه های تخت جمشید هنگام وقوع سیلاب به خوبی آب را تخلیه می کند، گفت: بارندگی سیل آسای اخیر هیچ زیانی به مجموعه های کهن و سنگی تخت جمشید، نقش رستم و یادمان های پارسه وارد نکرده است.

نصیری در خصوص تصاویری که از جمع شدن آب در مجموعه تاریخی تخت جمشید منتشر شده نیز اشاره کرد و افزود: جمع شدن آب یکی دو ساعت بیشتر طول نکشید، تخت جمشید دارای سامانه تخلیه آب است و به خوبی در مواقع وقوع سیلاب آب را تخلیه می کند.

وی با بیان اینکه اکنون حتی یک قطره آب در محوطه تخت جمشید نیست، گفت: ستون ها و سرستون های تخت جمشید نیز در بارندگی اخیر سالم مانده و بارندگی سیل آسا زیانی به این مجموعه وارد نکرده است.

وی با اشاره به اینکه نظارت ها و بررسی های دقیق آثار پس از بازنگری ها، امری ضروری و در حال انجام است، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته، خانه تاریخی حسن نژاد در شهرستان فسا دچار آسیب شده که هم اینک برنامه ریزی ها برای مرمت و رفع آسیب دیدگی ها و خسارت ها صورت گرفته است.

نصیری در ادامه در خصوص خسارت بارندگی های اخیر به بازار تاریخی جهرم نیز اشاره کرد و افزود: در موج اول بارندگی ها، قسمتی از بازار جهرم دچار آسیب شد که برای حفاظت از چهارسو و طاق های آسیب دیده، پلاستیک بر روی این بنا کشیده شد و هم اینک مشکلی وجود ندارد.

معاون میراث فرهنگی فارس در ادامه گفت: در حال حاضر احتمال تخریب بناهای خشتی و آجری بعد از بارندگی ها وجود دارد و باید هرچه سریع تر این آثار مورد بررسی، مرمت و حفاظت قرار گیرد.

در این رابطه مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به وجود آبشاری در کنار مجموعه فرهنگی تاریخی نقش رستم گفت: این آبشار نیز حاصل تجمع آب در کانال های بالا دست بوده و موقتی است، با پر شدن کانال ها به علت حجم بارندگی آبشار از این ناحیه سرازیر می شود، همه راه آب ها در نقش رستم نیز باز است و آب ها تخلیه شده است، بارندگی به این آثار باستانی نیز آسیبی وارد نکرد.

رضایی منفرد با بیان اینکه نقش رستم با پدیده شکاف زمین روبرو است، گفت: این مساله نیز در حال تثبیت است و ترک های ایجاد شده در برخی از مناطق زمین در حال ترمیم و تثبیت است و مشکلی خاصی این اثر را تهدید نمی کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبر جنوب » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1