22 ژوئن 2024 - 23:32

بررسی سیاست های قیمت گذاری گردشگری در دنیای دیجیتال

19 فوریه 2017 - 14:30 dsfr.ir/os1ut

بررسی سیاست های قیمت گذاری گردشگری در دنیای دیجیتال
jpcsolutions.com
پیام رسانی؛ بزرگ ترین برنده صحنه تکنولوژی در پنج سال اخیر

محصولات #گردشگری به ندرت با یکدیگر یکسان هستند و این عدم همسانی غالبا به دلیل تفاوت در مکان و زمان ارائه این خدمات است.

قیمت گذاری برای کسب و کار، یک تلفیق پیچیده از سیاست های بازاریابی و تحلیل های مالی است. این موضوع در دنیای دیجیتال بالطبع نیازمند درک کامل و صحیح از بازاریابی دیجیتال و تحلیل های مالی در این عرصه خواهد بود. اما سوالی که همیشه در مورد قیمت گذاری مطرح می شود این است که آیا فرمول و شیوه مشخصی برای ایجاد سیاست های قیمت گذاری در کسب و کارهای گردشگری و به خصوص در دنیای دیجیتال وجود دارد؟ پاسخ واقعی این سوال «خیر» است. محصولات گردشگری به ندرت با یکدیگر یکسان هستند و این عدم همسانی غالبا به دلیل تفاوت در مکان و زمان ارائه این خدمات است. گوناگونی انواع مخاطبان و بازارهای هدف و نیز تفاوت در اجزای تشکیل دهنده تجارب و خدمات گردشگری در دنیای دیجیتال از دیگر دلایل تفاوت در سیاست های قیمت گذاری است.

سیاست های قیمت گذاری می توانند همگام با توسعه کسب وکار گردشگری دیجیتال و با رشد بازار آن تکامل یابند. به طور مثال با رشد و تکامل سیستم های امتیازدهی آنلاین به خدمات گردشگری مانند هتل ها یا تورها، می توان سیاست های مشخص تری را برای قیمت گذاری در مورد این خدمات ترسیم کرد. تا زمانی که از هرچند میهمان یک هتل، یک نفر در وب سایت هتل امتیاز مورد نظر را به هتل بدهد، این سیستم امتیازدهی تکامل نمی یابد و نمی توان از آن به عنوان ابزاری برای قیمت گذاری استفاده کرد. اما زمانی که تمام میهمانان هتل بعد از استفاده از خدمات اقامت در هتل در امتیازدهی برای اقامت خود به وب سایت هتل یا وب سایت جامع دیگری در مورد هتل ها مراجعه کنند، می توان این امتیازها را ملاکی برای تعیین قیمت هتل در نظر گرفت. به هر حال برای سیاست گذاری در مورد قیمت خدماتی که ارائه می دهید باید به موارد زیر توجه کافی داشته باشید. موارد زیر، کلیدی ترین نکات برای قیمت گذاری به حساب می آیند.

  1. نکته اول پاسخ به این سوال است که به چه میزان خدمات و محصولاتی که آن ها را ارائه می کنید، منحصر به فرد و یکتا هستند، هرقدر محصول و خدمتی که در حوزه گردشگری ارائه می کنید منحصربه فردتر و سفارشی شده تر باشد، می توانید انعطاف بیشتری را در تصمیم گیری برای قیمت گذاری خود داشته باشید.
  2. مورد دوم که باید مورد توجه باشد این است که چه خدمات ارزش افزوده ای در محصول یا خدمت مورد ارائه شما وجود دارد؟ به عبارت ساده تر، چه چیزی اضافه تر از محصولات و خدمات موجود در بازار ارائه می کنید که نیاز به قیمت گذاری متفاوتی داشته باشد؟ مزیت رقابتی شما چیست؟
  3. سوال سوم که پاسخ آن بسیار مهم است این است که چه بازاری را مورد هدف قرار داده اید؟ و در این بازار هدف چه موقعیتی را می خواهید به دست آورید؟ تفاوت در بازار هدف به وضوح می تواند تفاوت در قیمت را به دنبال داشته باشد. پیش از این در مطالب قبلی، در مورد بازارهای هدف متفاوت به لحاظ سنی صحبت به میان آمد و اشاره شد که تفاوت در سن مخاطبان، چگونه رفتارهای آنان را در دنیای دیجیتال تغییر می دهد.
  4. مورد چهارم این است که هزینه های عملیاتی شما چیست؟ به هر حال هر کسب و کاری چه در دنیای واقعی و چه در دنیای دیجیتال، با هزینه های عملیاتی ثابت و متغیر روبه رو است، بنابراین در نظر گرفتن این هزینه های ثابت و متغیر در کسب وکار، می تواند صحت قیمت گذاری محصولات و خدمات را تایید کند. هزینه های عملیاتی در کسب و کار آنلاین شما در حوزه گردشگری هم تا حدود زیادی مشخص و واضح هستند و بنابراین از همان قواعد کسب و کارهای دنیای واقعی پیروی می کنند.
  5. نکته پنجمی که باید به آن دقت کرد این است که برای اکثر کسب و کارهای گردشگری، چه در حوزه دیجیتال و چه در دنیای واقعیت، تنظیم قیمت مبتنی بر بازار بسیار بااهمیت تلقی می شود. اینکه به هر حال قیمت ارائه شده، قابلیت رقابت در بازار را داشته باشد، نکته ای است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

کاربست در دنیای دیجیتال

حال بعد از بیان نکات مهم در قیمت گذاری، به صورت اجمالی استراتژی های قیمت گذاری در دنیای دیجیتال را با هم مرور خواهیم کرد. استراتژی قیمت گذاری می تواند ترکیبی از اجزای زیر و برای هر دو عرصه حقیقی و مجازی قابل استفاده باشد.

  • نرخ اعلامی اتحادیه: اگر در مورد سرویس یا محصول مورد نظر اتحادیه ای وجود دارد و نرخ قطعی و رسمی اعلام می کند، در سیاست قیمت گذاری باید مورد توجه قرار گیرد.
  • قیمت گذاری فصلی: کسب وکارهای گردشگری به شدت به فصل وابسته هستند، بنابراین تغییر قیمت ها با تغییر فصول سال و کاهش و افزایش تعداد گردشگران باید رابطه جدی و قابل توجهی داشته باشد.
  • قیمت گذاری لحظه آخری: به دلیل ماهیت غیرقابل ذخیره بودن خدمات گردشگری، باید در لحظات آخر مهلت استفاده از یک سرویس یا محصول، شاهد قیمت گذاری متفاوتی باشیم؛ کما اینکه در حال حاضر سیستم های آنلاین مبتنی بر قیمت گذاری لحظه آخری در دنیا وجود دارند.

در نظر گرفتن موارد بالا برای قیمت گذاری در کنار نکاتی همچون تخفیف و فروش انبوه می تواند دیدگاه صحیح تری را در مورد قیمت گذاری سرویس ها و محصولات صنعت گردشگری در دنیای دیجیتال برای عرضه کنندگان ایجاد کند.

1