ضربان سفر به قاره سبز در سال 2017

19 فوریه 2017 - 12:30 dsfr.ir/543z5

ضربان سفر به قاره سبز در سال 2017
nbcnews.com
گردشگران در برج ایفل

کمیسیون سفر اروپا در تازه ترین گزارش خود به بررسی روندهای #سفر به #اروپا در سال 2017 پرداخته است.

سال 2016 با رشد گردشگری در اروپا همراه بود؛ به طوری که تعداد گردشگران بین المللی وارد شده به مقاصد اروپایی در این سال بین ماه ژانویه تا سپتامبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 2 درصدی را نشان می دهند. بازارهای اصلی خارج از اروپا نقشی کلیدی در این رشد ایفا کرده که از جمله آنها می توان از کشورهای چین و ایالات متحده آمریکا نام برد؛ کشورهایی که بیشترین گردشگر خروجی در دنیا را نیز به خود اختصاص می دهند. اما آیا چنین روندی در سال 2017 نیز وجود خواهد داشت؟ مسافران در مورد بیش ترین تعطیلات خود در اروپا و اهداف شان چه فکر می کنند؟ کمیسیون سفر اروپا برای پاسخ دادن به چنین پرسش هایی دست به مطالعه ای از اعضای کشورهای مختلف زده است که نشان می دهد احساس مسافران برای بازدید از اروپا در سال آینده نزدیک به چه شکل است و ترجیحات و احساسات آنان را برای سفر مشخص می کند.

دورنمای چهار ماه نخست 2017

طبق تحقیقات انجام شده، دورنمای چهارماه اول سال 2017 در اکثر بازارها مثبت به نظر می رسد. آمریکایی ها، ژاپنی ها و چینی ها در سال 2017 نسبت به سفر به اروپا مشتاق تر از سال گذشته خواهند بود. در روسیه، علائم خوش بینانه ای از بهبود وضعیت و اقبال مجدد آنان به سفر به اروپا دیده می شود؛ اما برعکس آن، در مورد بازدیدکنندگان برزیلی نااطمینانی وجود دارد. اطلاعات حاصل از این پژوهش نشان می دهد مقاصد اروپایی معتبر و شناخته شده همچنان در فصل بهار سال 2017 نیز جایگاهی مناسب در ذهن افراد خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، بالاترین مقادیر شاخص علاقه به سفر به اروپا در میان آمریکایی ها دیده می شود که سطوح علاقه آن ها نسبت به بازدید از این قاره 6 درصد بالاتر از سال 2016 خواهد بود. در روسیه نیمی از مخاطبان شرکت کرده در این تحقیق، سفر کردن به اروپا در سال 2017 را در برنامه خود دارند و سفر آنان به اروپا در حال بازگشت به روند سابق خود است. درعین حال در ژاپن، روند مثبت سفر باید با دقت مورد تفسیر قرار گیرد. به رغم روند صعودی، کمتر از 25 درصد مخاطبان مورد بررسی این کشور در 12 ماه آینده قصد سفر به اروپا را در سر می پرورانند.

مهم ترین مقاصد اروپایی

طبق بررسی های کمیسیون سفر اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جمهوری چک، بریتانیا و پرتغال از برترین مقاصد اروپایی هستند که مسافران بالقوه را از سراسر جهان به خود جذب می کنند. در این تحقیق برخی از مخاطبان بیش از یک مقصد را برای سفر برگزیده اند یا مقاصد دیگری را نیز انتخاب کرده اند و به همین دلیل مجموع این درصدها لزوما برابر با 100 نیست. بر این اساس، حدود 40 درصد از افراد مورد تحقیق که گردشگران خروجی ایالات متحده هستند، اظهار کرده اند از فرانسه دیدن می کنند؛ 23درصد ابراز کرده اند که از بریتانیا بازدید می کنند و 27 درصد از آنان نیز ایتالیا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اند. در همین حال، روس ها متقاضیان خوبی برای آلمان خواهند بود و 18 درصد از مخاطبان روسی مورد بررسی در تحقیق کمیسیون سفر اروپا، این کشور را به عنوان مقصد سفر خود برگزیده اند. 17 درصد روس ها نیز از ایتالیا دیدن می کنند و انتظار می رود 15 درصد از نمونه مورد نظر نیز از جمهوری چک بازدید به عمل آورند. 42 درصد از مخاطبان برزیلی هم اعلام کرده اند از پرتغال دیدن می کنند؛ کشوری که با آن ارتباطات زبانی و فرهنگی دارند.

41 درصد از آنان هم فرانسه را به عنوان مقصد مورد نظر خود برگزیده اند. 42 درصد از برزیلی های نمونه نیز تمایل خود را برای سفر به ایتالیا اعلام کرده اند. در این بین، مخاطبان چینی علاقه فراوانی نسبت به فرانسه دارند و 63 درصد از آنان اظهار کرده اند که در سال 2017 از این کشور دیدن خواهند کرد. 40 درصد از آنان نیز نسبت به انتخاب آلمان برای سفر ابراز علاقه کرده و 31 درصد به ایتالیا تمایل نشان داده اند. در میان ژاپنی ها نیز سفر به آلمان از محبوبیت خوبی برخوردار است؛ به نحوی که 39 درصد از آنان ابراز تمایل به سفر به آلمان کرده اند، در صورتی که 39 درصد از آنان فرانسه را مقصد محبوبی برای سفر می دانند و 30 درصد از آنان نیز از ایتالیا به عنوان کشوری یاد می کنند که در سال 2017 برنامه ای برای سفر به آن خواهند داشت. کمیسیون سفر اروپا پیش بینی می کند که در فصل بهار سال 2017، فرانسه با بیشترین تقاضا از سوی چینی ها (63 درصد)، آمریکایی ها (40 درصد) و ژاپنی ها (39 درصد) روبه رو خواهد بود؛ البته اگر شرایط امنیتی طبیعی و عادی باقی بماند.

بازدیدکنندگان تکراری و نخستین سفرها

علاوه بر اینها، این گزارش تاکید می کند که اروپا جذابیتش را در بازارهای توسعه یافته نیز حفظ و سطوح بالایی از بازدیدکنندگانی را جلب خواهد کرد که برای بار چندم به این کشورها سفر می کنند. در میان برزیلی هایی که قصد بازدید از اروپا را دارند، 68 درصد از آنها برای نخستین بار این کار را انجام می دهند و 32درصد از آنان نیز این دیدار را تکرار می کنند. با این همه، نسبت نخستین بار سفر در بین چینی ها بیشتر است و به 74 درصد می رسد؛ در حالی که نسبت سفرهای مکرر در بین چینی ها به مقصد اروپا 26 درصد است. آمریکایی ها اما تمایل کمتری برای بازدید چندباره از اروپا دارند. 61 درصد آمریکایی هایی که قصد بازدید از اروپا را دارند، برای نخستین بار این کار را انجام می دهند و 39 درصد دیگر نیز برای بار چندم است که از این قاره دیدن می کنند. ژاپنی ها و روس هایی که از قاره سبز دیدن کرده اند نیز، تمایل بیشتری برای سفر مجدد به آن دارند؛ نسبت به کسانی که برای نخستین بار سفر به این قاره را انتخاب می کنند. حدود 31 درصد از ژاپنی ها و 27 درصد از روس هایی که تمایل به سفر به اروپا را دارند، برای نخستین بار به انجام این کار دست می زنند، در حالی که 69 درصد ژاپنی ها و 73 درصد روس هایی که از این قاره دیدن می کنند، برای بار چندم است که به سفر به آن دست زده اند.

ترکیب گردشگران

39 درصد از مخاطبان این بررسی که قصد دارند بین ژانویه تا آوریل سال جاری میلادی به اروپا سفر کنند، قصد داشتند به صورت زوجی و بدون فرزند از این قاره دیدن کنند؛ در حالی که 32 درصد تمایل دارند به صورت خانوادگی و با فرزند به این سفر بروند. 15 درصد نیز ذکر کرده اند که این سفر را به تنهایی انجام خواهند داد و 11 درصد با دوستانشان به این سفر می رفتند. در عین حال 3 درصد نیز پاسخی به این سوال نداده بودند. همچنین تحقیقات نشان می دهد در بین ملل مختلف، ژاپنی ها بیشتر از بقیه به سفرهای تنها به اروپا علاقه دارند. 24 درصد از این مخاطبان تمایل دارند برنامه شخصی خود را دنبال و علایق خاصی را در طول سفر ماجراجویانه خود به این منطقه تعقیب کنند. برعکس، چینی ها، برزیلی ها و روس ها علاقه کمتری نسبت به این کار داشتند.

شدیدتر شدن رقابت در بازارهای رقیب

نگاهی به روند گردشگری 2017 نشان می دهد علاقه مخاطبان برزیلی نسبت به سفر به مقاصدی مانند آمریکای شمالی، کشورهای حوزه کارائیب و اقیانوسیه افزایش داده اند. به غیر از اروپا، 47درصد آنان در این تحقیق علاقه به سفر به آمریکای شمالی داشتند؛ در حالی که این نسبت برای کشورهای حوزه دریای کارائیب 27 درصد و برای اقیانوسیه تنها 7 درصد بود که نشان دهنده تشدید رقابت در مناطق مختلف است. در عین حال، مخاطبان چینی علاقه زیادی به اقیانوسیه و آسیای جنوبی پیدا کرده اند؛ به طوری که صرف نظر از اروپا، 42 درصد از مخاطبان چینی، اقیانوسیه و 41 درصد آنها، آسیای جنوبی را به عنوان مقصد سفر احتمالی خود در سال 2017 قلمداد کرده اند. آمریکای شمالی نیز با 9 درصد در رده بعدی قرار داشت. ژاپنی ها به اقیانوسیه علاقه زیادی پیدا کرده اند و فارغ از اروپا، 47 درصد از آنان این منطقه را به عنوان منطقه سفر دلخواه انتخاب کرده بودند. آمریکای شمالی با کسب 27 درصد از مخاطبان و آسیای جنوبی با به دست آوردن 7 درصد از مخاطبان ژاپنی در رده های بعدی قرار داشتند. مخاطبان آمریکایی نیز پس از اروپا، منطقه کارائیب را به عنوان دومین منطقه محبوب خود انتخاب کرده اند. 47 درصد از آمریکایی ها سفر به این منطقه را دوست دارند و پس از برقراری مجدد روابط با کوبا، روندهای سفر به این کشور و منطقه بیش از سال 2016 نیز خواهد شد. پس از این منطقه، آمریکایی ها، به آمریکای مرکزی علاقه دارند و این منطقه برای 27 درصد از آنها محبوب است؛ در حالی که آمریکای جنوبی تنها برای 7 درصد از ساکنان آمریکا محبوبیت دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1