23 ژوئن 2024 - 00:39

گردشگری چگونه از تبلیغات کلامی دیجیتال نفع می برد؟

19 فوریه 2017 - 17:00 dsfr.ir/3h98p

گردشگری چگونه از تبلیغات کلامی دیجیتال نفع می برد؟
battenhall.co
اینترنت و تجارت الکترونیکی راهکاری با اولویت بالا در توسعه گردشگری است.

سرویس های #گردشگری از منظر پتانسیل #بازاریابی تعاملی و ارتباطی و نیز تناسب با رسانه های اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارند.

در دنیای امروز کمتر کسی وجود دارد که به نقش حیاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی روزمره، واقف نباشد یا آن را کمرنگ انگارد. فناوری اطلاعات و ارتباطات روز به روز نقش خود را در زندگی پررنگ تر و مهم تر می کنند. با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان اطلاعات موجود در زمینه سرویس های پیشنهادی را بهبود بخشید و نیز به درک درستی از نوع رفتار مصرف کننده و نیازهای او نایل شد. این موضوع باعث پیشرفت تمام بخش های گردشگری در جایگاه خود می شود و افزایش سوددهی و بازده مناسب قسمت های مختلف را چه در بخش تولید، چه در بخش مصرف و چه در بخش واسطه ها در پی خواهد داشت.

مزایای ارتباط مستقیم اجزای سرویس های گردشگری

مهم ترین نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید، تحلیل، ذخیره، جست و جو، توزیع و استفاده مناسب از اطلاعات در این صنعت خواهد بود. این مهم با استفاده از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب قابل دستیابی است. تحقیقات نشان می دهد سرویس های گردشگری از منظر پتانسیل بازاریابی تعاملی و ارتباطی و نیز تناسب با رسانه های اجتماعی در جایگاه بالایی قرار دارند.

با توجه به این مفاهیم، یکی از فعالیت های بسیار مناسب و مورد نیاز، فراهم کردن بستر تبادل اطلاعات به صورت مجازی و الکترونیکی و از طریق وب سایت و مشاهده عکس و نظرات مسافران و متقاضیان سفر در یک فضای تعامل اجتماعی است. این ارتباط مستقیم اجزای مختلف سرویس های گردشگری مزیت های بسیاری را از جمله صحت مندرجات، کاهش هزینه ها، کاهش ریسک خرید برای مصرف کنندگان و افزایش سود برای تولید کنندگان به همراه خواهد داشت. در این میان با توجه به افزایش سرعت و پهنای باند استفاده از اینترنت، فراگیر شدن استفاده از کامپیوتر و افزایش مدت زمان آنلاین بودن افراد در رسانه های اجتماعی، افزایش مشارکت در رسانه های اجتماعی در جهان به حد اعلای خود رسیده است. استفاده از تکنولوژی های رسانه ای برای هویت بخشی فردی که از نتایج جهانی سازی است، افراد جامعه را از منابع سنتی، رسمی و همگانی تا حدود زیادی جدا کرده است. یکی از تاثیرات بسیار عمیق این رسانه ها در زمینه رفتارهای پس از خرید و تبلیغات کلامی خود را نشان می دهد.

تبلیغات کلامی ویژگی های منحصربه فردی دارد؛ از جمله اینکه این تبلیغات روی رفتار متقاضی سرویس تاثیر جدی می گذارد. غالب مردم در زمینه رفتارهای جمعی تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند. در زنجیره افزایش سود، رضایت مندی باعث افزایش تبلیغات کلامی می شود و افزایش تبلیغات کلامی، سودآوری بیشتری را در پی خواهد داشت. منبع فردی و تبلیغات کلامی مهم ترین منبع اطلاعات برای کاهش ریسک در استفاده از یک سرویس است. نکته مهم این است که تبلیغات کلامی در حوزه خدمات موثرتر از حوزه محصولات به حساب می آید. مردم تمایل دارند به کسانی که به آنها شبیه هستند، بپیوندند و ارتباط نزدیک تری را با آنها برقرار کنند. از گذشته مکالمات و تبلیغات چهره به چهره یکی از منابع مهم تبلیغات به شمار می رفت، اما این موضوع امروزه در دنیای دیجیتال تاثیر بیشتری روی افراد می گذارد. دلیل این تاثیر بیشتر هم این است که رسانه های دیجیتال اجتماعی، گمنامی افراد را افزایش داده اند، در این شبکه ها تعداد بیشتری نظر و دیدگاه و ارزیابی وجود دارد و نیز عدم لزوم همزمانی در ارسال نظرات وجود دارد؛ به این معنا که دیدگاه ها می توانند ساعت ها بعد از ارسال خوانده شوند.

گواهی آمار

توجه به آمار های اعلام شده از سوی موسسات تحقیقاتی، تاثیرگذاری تبلیغات کلامی در دنیای دیجیتال را به نمایش می گذارد؛ به طوری در حدود 30 درصد از کاربران همیشگی رسانه های اجتماعی هنگام استفاده از یک سرویس به دیدگاه های کسانی که با آنها در ارتباط هستند اعتماد دارند و تنها 10 درصد به تبلیغات اعتماد می کنند. 40 درصد از کاربران رسانه های اجتماعی بیان کرده اند که از این رسانه ها برای بیشتر دانستن در مورد برندها و محصولات مورد نظرشان استفاده می کنند. 77 درصد از خریداران اینترنتی، قبل از خرید نظرات و امتیازات خریداران قبلی را مشاهده می کنند. 43 درصد از مصرف کنندگان غالبا بعد از خواندن نظرات منفی از خرید محصول یا سرویس مورد نظر خودداری خواهند کرد. 28 درصد از کسانی که نظر مثبتی در مورد محصول یا سرویسی می خوانند، آن را می خرند.

این آمارها همه از اهمیت موضوع تبلیغات کلامی یا دهان به دهان در فضای مجازی سخن می گویند. مهم ترین انگیزه هایی که برای این نوع تبلیغات وجود دارند نیز عبارت است از؛ انگیزه اشتراک احساسات اجتماعی، افزایش شخصیت اجتماعی، ناشناخته بودن در دنیای آنلاین و ارائه مستقیم حقایق از زبان مصرف کنندگان. مواردی که امروز برشمرده شدند، همه یک انگیزه را در ارائه دهندگان سرویس های گردشگری باید به وجود آورد و آن ایجاد بستری برای ارائه اطلاعات و تبلیغات کلامی و در نتیجه افزایش رقابت، افزایش کیفیت و در نهایت افزایش سود آوری است.

1