18 اکتبر 2019 - 15:54

مسیر هموار گردشگری در اتریش

18 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/pz8c5

مسیر هموار گردشگری در اتریش
تیشینه
کاخ شون برون در اتریش

اهداف گردشگری #اتریش، ارتقای کیفیت و رقابت پذیری صنعت #گردشگری و حمایت از #توسعه پایدار گردشگری است.

بنا بر قانون اتریش، اختیار قانونی امور گردشگری تنها به دولت فدرال سپرده نشده است، بلکه 9 ایالت کشور نیز در این موضوع صاحب قدرت هستند. با این حال، به خاطر ماهیت بین بخشی گردشگری، هم قانون فدرال و هم قانون اتحادیه اروپا در امور گردشگری ایالت ها تاثیر دارند. در سال 2006، مجلس اتریش کمیته پارلمانی گردشگری را تاسیس کرد. در سطح ملی، خط مشی گردشگری در حوزه اختیارات وزیر فدرال اقتصاد، خانواده و جوانان قرار می گیرد. این وزارتخانه به منظور هماهنگی نزدیک و راهبردی در موضوعات گردشگری، ساختاری را برای تعامل نمایندگان هر سه ایالت و وزارتخانه فدرال تشکیل داده است. اداره گردشگری ملی اتریش، سازمان مسوول بازاریابی گردشگری است. این اداره 75 درصد بودجه خود را از این وزارتخانه و 25 درصد باقی مانده را از اتاق بازرگانی فدرال اتریش دریافت می کند. اداره گردشگری ملی اتریش، حدود 30 دفتر و نمایندگی در نقاط مختلف دنیا دارد که مسوولیت بازاریابی در 10 منطقه و 40 بازار را بر عهده دارند. این سازمان فعالیت های بازاریابی راهبردی خود را بر مبنای تحلیل محصول و تحلیل روند بازار انجام می دهد. از سال 2008 برنامه تبلیغاتی جدیدی با هدف ترفیع اتریش به کار گرفته شده است.

اهداف گردشگری ملی، ارتقای کیفیت و رقابت پذیری صنعت گردشگری و حمایت از توسعه پایدار گردشگری است. در این راستا، حمایت بخش دولتی از صنعت گردشگری مبتنی بر مشارکت بین بخش خصوصی و دولتی در دستور کار قرار دارد و وزارت اقتصاد، خانواده و جوانان، بانک توسعه گردشگری را که نهادی خصوصی است برای مدیریت وجوه حمایتی از واحدهای کوچک و متوسط تعیین کرده است. اهداف وزارتخانه برای برنامه های تامین مالی عبارتند از: تشویق سرمایه گذاری، بهبود کیفیت، بهبود اندازه واحدهای گردشگری، ارتقای کیفیت نرم افزاری، آموزش، افزایش همکاری، بهینه سازی ساختار مالی شرکت ها، حمایت از بنگاه های نوپا و جذب منابع مالی جدید برای موسسات گردشگری.

همچنین اتریش برای ارتقای صنعت گردشگری، از سال 1999 جایزه ملی گردشگری را تعریف کرده است که هر دو سال یک بار از سوی وزارت اقتصاد به فعالان نوآور صنعت گردشگری اعطا می شود. وزارت اقتصاد، تحقیقات، شبکه سازی و نوآوری در صنعت گردشگری را نیز ارتقا می دهد و ذی نفعان این صنعت را با هدف تعمیق یا تسهیم دانش در موضوعات منتخب یا حمایت از توسعه نوآورانه محصول گردهم می آورد. همچنین فعالیت های ویژه ای در زمینه انتخاب مقاصد صورت پذیرفته که هدف آن ایجاد الگوی بهترین شیوه ها و اشاعه دانش در میان دیگر مقاصد است. علاوه بر اینها، وزارت اقتصاد، پروژه ها و اقداماتی نیز برای تسهیل فعالیت های گردشگری و تفریحی برای همه (همگانی کردن سفر) انجام داده است. از میان این اقدامات می توان به اعطای یارانه های ویژه به هتل ها و تاسیسات اقامتی مشابه، کمک های مالی به ایستگاه های برخط سفر بدون مرز، انتشار بروشورها، سازماندهی آنی رویدادهای اطلاع رسانی و جایزه «فرند آو فیرنس» اشاره کرد.

وزارت اقتصاد اتریش به توسعه مطلوب بازار نیروی کار گردشگری، بهبود تصویر ذهنی و رقابت پذیری مشاغل گردشگری هم اهمیت زیادی می دهد. برای تحقق همین هدف، کتابچه راهنمایی با عنوان مشاغل صنعت گردشگری جذاب و امیدبخش منتشر شد که حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره فرصت های آموزش و تحصیل در زمینه گردشگری است. همچنین این وزارتخانه در تلاش است تا آگاهی دانش آموزان را در زمینه پتانسیل اقتصادی گردشگری در کشور و فرصت های شغلی این صنعت افزایش دهد. به این منظور یک جزوه آموزشی برای استفاده معلمان و دانش آموزان در کلاس درس منتشر کرده است. همچنین اداره اشتغال دولت اتریش طرح های آموزشی ویژه ای را برای کارکنان صنعت گردشگری به اجرا می گذارد.

توسعه پایدار و چالش های تغییرات اقلیمی

در چند سال گذشته، گردشگری پایدار و واکنش به تغییرات اقلیمی با هدف ارتقای کیفیت گردشگری و کاهش فصلی بودن از اولویت های خط مشی گردشگری اتریش بوده است. به منظور آگاه کردن فعالان صنعت گردشگری از پیامدهای تغییرات اقلیمی و استراتژی های واکنشی ممکن در قبال این تغییرات، وزارت اقتصاد این کشور در همکاری با دیگر ذی نفعان اصلی از اقدامات آگاهی بخشی در این زمینه حمایت می کند. برای نمونه می توان به انتشار مطالب آموزشی درخصوص بهترین شیوه های عملکرد، ارائه یارانه به فعالان گردشگری در حوزه های انرژی پاک، آب و ساخت وساز اشاره کرد که با همکاری وزارتخانه فدرال کشاورزی، جنگل داری، محیط زیست و مدیریت آب اتریش صورت می پذیرد. همچنین این وزارتخانه از برنامه های پژوهش ملی درخصوص تغییرات اقلیمی و اثرات آن حمایت می کند و از سال 2007، با استفاده از «صندوق اقلیم و انرژی» به بازسازی و اصلاحات پایدار (مطابق با اصول پایداری) در اقامتگاه های آلپ پرداخته است تا مصرف انرژی را به حداقل رسانده و از این طریق به توازن اقلیمی کمک کند.

آمارها و برآوردها

در اتریش، آمار گردشگری و مطالعات توسعه اقتصادی و روندهای صنعت گردشگری به طور منظم به عنوان مبنای تصمیمات راهبردی در اختیار فعالان صنعت گردشگری قرار می گیرد. از سال 2001، سالانه حساب اقماری گردشگری تهیه شده و تحلیل اقتصادی بخش گردشگری در سطح ملی را همراه داده هایی درخصوص اثرات اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم گردشگری ارائه می دهد. همچنین اطلاعات یادشده به تفکیک منطقه ای برای 9 ایالت اتریش نیز ارائه می شوند. در سال 2004، تی مونا (سامانه نوآورانه رصد میهمان) به عنوان سامانه مدیریت اطلاعات مبتنی بر شبکه راه اندازی شد که رفتار مسافران و داده جمعیت شناختی آنها را جمع آوری کرده و تصویری به روز از گردشگران داخلی و خارجی اتریش در سطوح ملی، ایالتی و مقاصد ارائه می دهد.

نویسندگان: حميد ضرغام بروجنى / على اصغر شالبافيان
منبع: كتاب سياست هاى گردشگرى کشورها (مطالعه تطبیقی)

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1