دبیر گردشگری دیلی تلگراف مطرح کرد

6 توصیه برای گردشگری ایران

18 فوریه 2017 - 08:00 dsfr.ir/i44np

6 توصیه برای گردشگری ایران
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران در آتشکده زرتشتیان یزد

گردشگری، مکان ها را با سرعت بسیار زیادی تغییر می دهد، لذا بهتر است بر #گردشگری و جذب توریست هایی که کیفیت بالایی داشته باشد تمرکز کرد.

"دبیر گردشگری دیلی تلگراف"

صنعت گردشگری در ایران در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و نگاهی به برنامه ریزی ها برای افزایش ورود گردشگران به کشور نشان می دهد که گردشگری در حال تقویت شدن به عنوان یک صنعت است؛ هر چند سرعت آن شاید کمی کند باشد. البته در این توجه عواملی مانند کاهش بهای نفت و در نتیجه درآمدهای دولت نیز نقش داشته و به طور غیرمستقیم بر عزم دولت بر توسعه گردشگری اثر گذاشته است. به باور کارشناسان و فعالان گردشگری، ایران به دلیل پتانسیل های فراوانی که در حوزه میراث تاریخی و فرهنگی دارد قابلیت جذب گردشگران بسیاری را خصوصا از اروپا دارد که به رغم رشد ورود گردشگران بین المللی هنوز نتوانسته است آنچنان که باید در این زمینه رشد کند.

در این میان در رسانه های خارجی نیز گفتمانی برای معرفی ایران و جاذبه های گردشگری آن و همچنین دعوت اروپایی ها و آمریکایی ها برای سفر به این کشور شکل گرفته است؛ گفتمانی که رسانه های متعددی از سی ان ان گرفته تا دیلی تلگراف را در بر می گیرد. دبیر بخش گردشگری روزنامه معتبر دیلی تلگراف در انگلستان که پیش از این در یکی دوسال اخیر، رسانه اش گزارش هایی را برای معرفی ایران کار کرده، در گفت و گویی با «دنیای اقتصاد» برخی از چالش های سفر به ایران را مطرح کرده و ایران را کشوری با فرهنگ غنی ارزیابی می کند. نیک ترند که اخیرا روندهای سفر در سال گذشته و پیش بینی برای سال 2017 را نیز نوشته، معتقد است ایران در دو سال 2016 و 2017 برای گردشگران بریتانیایی مقصدی پربحث بوده است و در این خصوص به تنش های بین المللی و درکی که از پیشرفت گفت و گوها و مذاکرات هسته ای در سال های اخیر به وجود آمده، اشاره می کند.

دیلی تلگراف در سال گذشته میلادی در گزارشی 18 دلیل دیدن ایران را برشمرده و در قالب آن گزارش، به معرفی برخی جاذبه های ایران مانند برج آزادی، کاخ گلستان، میدان نقش جهان، مسجد جامع اصفهان، مسجد نصیرالملک و باغ ارم در شیراز، تخت جمشید، پاسارگاد، پیست اسکی شمشک، میراث باستانی شوش، خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، حرم رضوی، چغازنبیل، بیستون، مسجد امیر چخماق در یزد و مناطقی همچون رامسر و کیش پرداخته و توضیحات مختصری در مورد آن ها ارائه کرده بود. در ادامه گفت و گوی کوتاه «دنیای اقتصاد» را با این روزنامه نگار انگلیسی خواهید خواند که در آن توصیه هایی درباره جذب توریست های با کیفیت، کنترل سرعت گسترش توریسم، ایجاد هتل ها و رستوران ها، آسان سازی سفر در سراسر کشور، تسهیل اخذ ویزا و پیچیده نکردن فرآیند سفر به ایران را مطرح می کند.

  • آقای ترند، با توجه به حرفه ای که دارید و اینکه تاکنون به ایران سفر نداشته اید، درباره این کشور و سفر به آن چه شنیده اید؟ کشورما را با چه عنوانی می شناسید؟

من به این کشور به عنوان کشوری بزرگ با تاریخچه فرهنگی بسیار طولانی فکر می کنم که در طول 40 سال گذشته کمتر توسط گردشگران غربی مورد بازدید قرار گرفته است. این کشور در دو سال 2016 و 2017 برای گردشگران بریتانیایی مقصدی پربحث بوده است. با این همه هر کسی که از این کشور بازدید کرده، با اشتیاق بسیاری بازگشته و در مورد استقبال و خوشامدگویی که از طرف ایرانیان دریافت کرده، صحبت می کند. از سوی دیگر، فکر می کنم ایران بیشتر برای مسافران ماجراجو مقصدی هیجان انگیز است. درواقع، مردم ایده کشف چنین فرهنگ تاریخی و عظیمی را که تا چند دهه دیدن آن با مشکلاتی رو به رو بوده است، دوست دارند. ما پیش از این گزارشی با عنوان 18 دلیل بازدید از ایران در روزنامه دیلی تلگراف چاپ کردیم و نشان دادیم چرا مردم باید به کشور شما سفر کنند.

  • همان طور که می دانید کشور ما در ابتدای مسیر توسعه گردشگری قرار دارد. چه توصیه ها و پیشنهادهایی در این زمینه برای سیستم گردشگری ایران و هر کشوری که شروع به رقابت و توسعه گردشگری می کند، دارید؟

باید بدانید که گردشگری مکان ها را با سرعت بسیار زیادی تغییر می دهد. به همین خاطر، بهتر است بر گردشگری و جذب توریست هایی که کیفیت بالایی داشته باشد تمرکز کرد و بسیار سریع به گسترش آن دست نزد تا تغییرات ایجاد شده بهتر قابل مدیریت کردن باشند.

  • خاورمیانه منطقه ای است که اقتصاد آن اساسا مبتنی بر صادرات نفت است. پس از بحران در قیمت نفت، دولت های این منطقه به گردشگری همچون ابزاری برای افزایش درآمدها نگاه می کنند. به رغم معضلات امنیتی و تروریسم در این منطقه، ایران تاکنون دچار حمله تروریستی نشده است. آیا این موضوع برای گردشگران اهمیت دارد و ایران می تواند گردشگرانی را که پیش تر به ترکیه و مصر می رفتند جذب کند یا خیر؟

احتمال دارد این طور شود، اما بیشتر گردشگرانی که به ترکیه و مصر می روند به دنبال گذران تعطیلات در سواحل هستند؛ این در حالی است که من چیز زیادی در مورد سواحل ایران نشنیده ام.

  • به نظر شما، زیرساخت ها تا چه حد برای توسعه گردشگری در کشور ما اهمیت دارند و در چه بخش هایی اهمیت بیش تر می شود؟

به باور من و با توجه به تجارب کشورهای دیگر در جریان توسعه گردشگری، ایجاد هتل ها و رستوران هایی با کیفیت خوب اهمیت بسیار زیادی دارند. از طرف دیگر، آسان سازی سفر به صورت مستقل در سراسر کشور نیز می تواند به بهبود گردشگری در کشور کمک کند.

  • با توجه به همه مواردی که ذکر شد، به نظر شما آیا ایران می تواند گردشگران غربی به خصوص بریتانیایی ها را پس از توافق هسته ای، بهبود روابط با بریتانیا و بازگشایی سفارت این کشور و همچنین با از سرگیری پروازهای بریتیش ایرویز به خود جذب کند؟ و اساسا برای جذب بیشتر گردشگران غربی چه می توان کرد؟

من فکر می کنم یک مساله کلیدی آسان تر کردن فرآیند دریافت ویزا باشد. درواقع هرگونه مانعی که سفر به ایران را پیچیده تر کند، انگیزه افراد را برای رزرو و سفر به این کشور از میان خواهد برد. همان طور که اشاره کردم همین موضوع کلیدی می تواند راهگشای شما در جذب هرچه بیشتر گردشگران غربی به ایران باشد.

  • در شرایط حاضر که ایران سعی کرده روابطش را با جهان بهتر کند و درهایش را به روی دنیا باز کند، به نظر می رسد وضعیت آن از نظر گردشگری تا حدودی شبیه کوبا باشد. آیا کشور دیگری را می شناسید که پس از بهبود ارتباطات با غرب در گردشگری به توسعه دست یافته باشد؟

گمان می کنم لیبی و لبنان را می توان مثال هایی از این دست دانست. اما هر دو این کشورها از زمان نخستین بازگشایی درهای خود برای ورود گردشگران موانع و شکست هایی را تجربه کرده اند. بنابراین نمی توان انتظار داشت مسیر ایران نیز پس از گشایش درهایش کاملا هموار باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1