سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید:

تخت جمشید خشک است

17 فوریه 2017 - 18:00 dsfr.ir/rl823

تخت جمشید خشک است
میثم رودکی / دنیای سفر
محوطه جهانی تخت جمشید

آب گرفتگی در تخت جمشید به چند ساعت اول صبح مربوط است و در حال حاضر این مشکل برطرف شده است.

"سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید"

مسعود رضایی منفرد در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: با بارش باران در مرودشت، در ساعات اولیه صبح آب گرفتگی در ورودی تخت جمشید ایجاد شد که خوشبختانه با حضور ماموران آتش نشانی، مشکل برطرف شد و در حال حاضر هیچ مشکلی برای این محوطه جهانی وجود ندارد.

وی با بیان این که در چند ساعت گذشته از تخت جمشید دیدن کردم، ادامه داد: خوشبختانه قبلا کانال ها را لایروبی کرده بودیم، به همین دلیل در حال حاضر تخت جمشید تقریبا خشک است و مشکل آب گرفتگی لوله ها نیز با حضوران ماموران آتش نشانی در ورودی این محوطه جهانی برطرف شده است.

به گفته ی او، از ساعت 14:30 امروز، بازدیدکنندگان به این محوطه جهانی وارد شده اند.

رضایی تاکید کرد: از ظهر امروز هوای مرودشت آفتابی است و دیگر مشکلی این منطقه را تهدید نمی کند.

حدود سه ماه پیش، روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به نقل از رضایی اعلام کرد: با کشف آبراهه های تخت جمشید که در بخش خزانه با شیب بالای 30 درجه قرار دارد، آب های سطح بنای خزانه به بیرون از محوطه هدایت می شود.

او هم چنین یکی از بزرگ ترین پروژه های اجرا شده تا کنون در تخت جمشید را پروژه دفع آب های سطحی تخت جمشید اعلام کرد و گفت: احیای کانال های زیرزمینی براساس مجوزهای باستان شناسی، علاوه بر دستیابی به پلان اصلی نظام آبراهه های تخت جمشید در زمان هخامنشیان، رویکردی حفاظتی را برای مجموعه تخت جمشید به همراه داشت.

وی همان زمان با اشاره به این که در حال حاضر تمام آبراهه های تخت جمشید و نقش رستم لایروبی شده است، افزود: در این راستا، آمادگی کامل وجود دارد تا این دو بنا هیچ گونه آبگرفتگی را نداشته باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1