25 فوریه 2020 - 15:54

هر گردشگر خارجی 1580 دلار وارد کشور می کند

16 فوریه 2017 - 15:00 dsfr.ir/1f2im

هر گردشگر خارجی 1580 دلار وارد کشور می کند
میثم رودکی / دنیای سفر
راهنمایان گردشگری در امامزاده هلال بن علی آران و بیدگل

هر #گردشگر خارجی با #سفر به #ایران بطور متوسط 1580 دلار ارز وارد کشور می کند.

"مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزار ایرنا؛ محسن رنجبر روز چهارشنبه در همایش بین المللی گردشگری پایدار مبتنی بر ظرفیت های فرهنگی اقوام در گرگان، اظهار داشت: توسعه صنعت گردشگری باعث خواهد شد تا این درآمد در دورترین نقاط مقصد توزیع شود و به ماندگاری روستاییان در روستاها، حفظ منابع طبیعی و استفاده بهینه از منابع کمک کند. وی اضافه کرد: توسعه گردشگری در جهان از سال 1950 سیر صعودی داشته و در کشور ما این روند سالانه چهار درصد رشد دارد.

به گفته وی؛ درآمد صنعت گردشگری در واقع راهکار برون رفت از اقتصاد ساکن است.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بعد از آغاز بکار دولت یازدهم به حوزه گردشگری به عنوان یکی از محورهای اساسی توسعه توجه شد و در برنامه ششم توسعه نیز لحاظ شده است. گردشگری بعد از برجام در کشور رشد مطلوبی داشته است، بطوری که براساس آمارهای موجود در سال 2015 نسبت به سال قبل آن میزان گردشگران ورودی از کشورهای فرانسه و آلمان به ایران به ترتیب 110 و 40 درصد افزایش داشت و این روند را در حوزه گردشگران دیگر کشورهای اروپائی نیز مشاهده می کنیم.

به گفته وی؛ امروزه صنعت گردشگری به عنوان یک شغل با کمترین میزان هزینه و سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال بوده و بیشترین بازدهی را دارد. وی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری صنعتی 300 تا 400 میلیون ریال کافی است، یادآور شد: در شرایط کنونی اقتصادی و مشکلات در حوزه اشتغال، ایجاد مشاغل در حوزه صنعت گردشگری یکی از راه های برون رفت از این وضعیت است.

وی؛ گردشگری را به عنوان یک نیاز روحی بیان کرد و گفت: یکی از اثرات گردشگری توسعه تعاملات فرهنگی است و به نوعی دیپلماسی عمومی محسوب می شود. رنجبر؛ استان گلستان را کلکسیون و موزائیکی از اقوام مختلف دانست که ظرفیت بالائی در بخش های مختلف صنعت گردشگری دارد و افزود: توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در میان اقوام ساکن در استان و تعاملات میان فرهنگی دیده می شود.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش میراث فرهنگی کشور همچنین گفت که با وجود محدودیت های جدید اعلام شده از سوی رئیس جمهور آمریکا ، بسیاری از مردم این کشور ایران را به عنوان مقصد گردشگری بیان کرده و این مساله نشات گرفته از ظرفیت و تنوع قومی فرهنگی در ایران و زندگی مسالمت آمیز اقوام مختلف است. وی در بخش دیگری با بیان اینکه در ایران 2 هزار و 560 نوع غذا وجود دارد، اما در رستوران ها تعداد معدودی از آن طبخ و توزیع می شود، عنوان کرد: این تنوع غذایی در واقع یک ظرفیت و فرصت است که به جذب بیشتر گردشگران کمک کند.

رنجبر فراهم کردن امکان بهره مندی گردشگران از همه مکان های کشور را از برنامه های این سازمان اعلام کرد و گفت: ساماندهی تعطیلات با معرفی مقاصد مختلف از دیگر برنامه ها بوده که از آن به عنوان 'همه زمانی کردن گردشگری' نام برده می شود.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش سازمان میراث فرهنگی به مساله گردشگری کم شتاب نیز اشاره کرد و گفت: هدف از این گردشگری در واقع جلوگیری از تخریب محیط زیست، فراهم کردن حداکثر بهره وری و استفاده بهینه از محیط زیست است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1