سرمایه 10 میلیاردی، برای مرمت گراندهتل قزوین

14 فوریه 2017 - 10:00 dsfr.ir/2m3xl

سرمایه 10 میلیاردی، برای مرمت گراندهتل قزوین
کبریا حسین زاده
گراند هتل قزوین اولین هتل ایران

چندی پیش احیا و بهره برداری از اولین #هتل ایران به یکی از سرمایه گذاران #گردشگری رسید و حالا قرار است از آن بهره برداری مجدد صورت گیرد.

محمدرضا پوینده در این باره به «ایلنا» گفت: «شرکت سمگا در مزایده گراند هتل قزوین برنده شده است. این شرکت اکنون در مرحله دادن ضمانت نامه است تا پس از آن طرح مرمتی بنا تهیه شود. این بهره بردار قرار است حدود 2 سال این بنای تاریخی را مرمت و سپس به مدت 20 سال از آن بهره برداری کند.»

به گفته مدیرعامل صندوق احیا، کاربری آن نیز همچنان هتل خواهد بود و به عنوان یک هتل سنتی از آن بهره برداری خواهد شد.

وی درباره الزامات مرمتی این بنای تاریخی نیز تصریح کرده است: «شرکت بهره بردار باید با کمک شرکت های ذی صلاحیت طرح مرمتی گراند هتل را تدوین کند. پس از آن طرح توسط اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین و صندوق احیا بررسی و در صورت تایید تحت نظارت اداره کل استان و معاونت فنی صندوق مرمت آن آغاز می شود، سپس مجوز بهره برداری متناسب با شأن اثر صادر می شود.»

به گفته پوینده، حدود 10 میلیارد تومان برای مرمت این اثر و 5 الی 6 میلیارد تومان نیز برای تجهیز و راه اندازی آن، سرمایه نیاز است که در توان هرکسی نیست؛ اما از آنجا که این شرکت توان مالی بالایی دارد، جزو ذی صلاح ترین سرمایه گذاران در این زمینه به حساب می آید.

گراند هتل قزوین پیش از این در سال های گذشته با مشکل برای مرمت روبه رو بود و چند بار نیز برای بهره برداری از سوی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن فرهنگی - تاریخی به مزایده گذاشته شد؛ اما به دلیل نیاز به حجم گسترده ای از سرمایه گذاری مزایده و واگذاری این بنا محقق نشده است. این بنای تاریخی اولین هتل به سبک اروپایی در کشور است که طی سال های پایانی دوره قاجار ساخته شده است و در بافت تاریخی شهر قزوین قرار دارد.

1