1 مارس 2024 - 12:01
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران تبیین کرد

چرا تعطیلی دو روزه؟

12 فوریه 2017 - 13:30 dsfr.ir/qq5fz

چرا تعطیلی دو روزه؟
فردانیوز
گردشگران در شیراز

رئیس کمیسیون #گردشگری اتاق #تهران بر تعیین تکلیف تعطیلی روزهای پنج شنبه تاکید کرد.

به گزارش وب سایت خبری اتاق تهران، محسن مهرعلیزاده در راستای پیگیری طرح ساماندهی تعطیلات از سوی کمیسیون متبوعش اظهار کرد: «نیمه تعطیل بودن پنج شنبه ها درحالی که اجازه استفاده از مزایای یک روز تعطیل را برای افراد فراهم نمی کند، در همان حال ضررهای اقتصادی روزهای تعطیل را نیز به دنبال دارد.» او در ادامه خاطرنشان کرد: «در روزهای تعطیل، خانواده ها در کنار هم هستند و ارتباط فرهنگی بین خانواده و اجتماع برقرار و امکان دیدن مکان های مختلف نیز فراهم می شود. بنابراین دو روز تعطیلی کامل، به خانواده ها اجازه می دهد در این باره برنامه ریزی کنند.»

مهرعلیزاده با بیان اینکه، ایران در کنار دو کشور افغانستان و جیبوتی، یکی از سه کشور دنیا است که تعطیلی آخر هفته آن یک روزه است، گفت: «البته بنا بر مصوبه چندماه گذشته در افغانستان، این کشور نیز تا یکی دوماه آینده تعطیلات دو روزه خواهد داشت.»

او در ادامه به فواید انتخاب شنبه به عنوان روز تعطیلی دوم اشاره و تصریح کرد: «در بعد اقتصادی، 97 درصد صادرات ایران به 25 کشوری انجام می شود که این کشورها در دو روز شنبه و یکشنبه تعطیل هستند. از این 25 کشور، دو یا سه کشور هستند که جمعه و شنبه تعطیلند. در عین حال که اغلب کشورهای اسلامی جمعه و شنبه را به عنوان تعطیلات آخر هفته خود انتخاب کرده اند.»

به گفته مهرعلیزاده این مسائل همچنین از بعد گردشگری، تنظیم وقت هتل ها و تنظیم زمان توریست هایی که از کشورهای دیگر به ایران می آیند، حائز اهمیت است. او در این خصوص تصریح کرد: «مطابقت تعطیلات آخر هفته گردشگران خارجی با ایران می تواند باعث استفاده بیشتر از امکانات و سرویس های هتلینگ شود. در آینده گزارش دقیق تری درباره این موضوع ارائه خواهد شد.»

1