14 اکتبر 2019 - 02:44
به دنبال استقبال از موزه ها در 21 بهمن

روزهای رایگانِ بازدید از موزه ها افزایش می یابد

12 فوریه 2017 - 09:40 dsfr.ir/ev2fy

روزهای رایگانِ بازدید از موزه ها افزایش می یابد
میثم رودکی / دنیای سفر
مجموعه جهانی کاخ گلستان

تلاش می کنیم روزهای بیشتری در طول سال #موزه های زیر نظر سازمان #میراث #فرهنگی و #گردشگری را رایگان کنیم.

"مدیر اداره کل موزه ها"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روز 21 بهمن ماه به مناسبت 22 بهمن بازدید از موزهای زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایگان شد و به گفته ی مدیر اداره کل موزه ها، بازدید از این موزه ها با استقبال بی نظیری مواجه شد،استقبالی که این فکر را در ذهن مسئولان موزه ها ایجاد کرده تا اگر شرایط مهیا باشد، روزهای بازدید رایگان را برای موزه ها افزایش دهند.

به گفته مسعود نصرتی، رئیس مجموعه جهانی فرهنگی تاریخی گلستان براساس کاتالوگ های تهیه شده توسط روابط عمومی کاخ گلستان و ارائه آن ها به گردشگران، میزان آمار بازدید از این مجموعه تاریخی در روز 21 بهمن ماه حدود 6 هزار نفر تخمین زده شد.

به گفته او در این روز، رئیس جمهور مالدیو و وزیر گردشگری و ورزش تایلند نیز از مجموعه جهانی گلستان دیدن کردند.

از سوی دیگر به گفته محمدرضا کارگر، سرپرست مجموعه ی فرهنگی تاریخی در روز 21 بهمن حدود 11 هزار و 723 نفر از این مجموعه تاریخی بازدید کردند. او نیز این آمار را از اشخاصی که به دستور وی در ابتدای ورودی های این مجموعه با همین هدف مستقر بوده اند، اعلام کرد.

«کارگر» در این زمینه می گوید: برای ارزیابی و به دست آوردن این که رایگان بودن موزه ها در برخی شرایط چه تاثیری می تواند در میزان بازدیدها داشته باشد و چه اتفاقی رخ می دهد، تصمیم به شمارش تعداد بازدیدکنندگان در مجموعه سعدآباد گرفتیم.

به گفته وی، دیگر موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز هر کدام برنامه ای برای شمارش تعداد بازدیدکنندگان از موزه های خود داشته اند. او حتی تعداد آمار بازدیدکنندگان از کل مجموعه های سعدآباد را ارقامی بیش از این می داند و می گوید: با توجه به این که سعدآباد حدود ۱۵ موزه و کاخ برای بازدید دارد اگر هر بازدید کننده دست کم از 10 موزه در مجموعه بازدید کرده باشد، باید 11 هزار و 700 بازدید کننده را در عدد 10 ضرب کرد، در این شرایط آمار دقیق تری از بازدیدکنندگان مجموعه سعدآباد به دست می آید.

سرپرست مجموعه سعدآباد توضیح می دهد: تعداد بازدیدکنندگان از سعدآباد به این روش شمارش می شود، چون هر موزه از این مجموعه مانند دو موزه مستقل از یکدیگر مشابه موزه ملی ایران و موزه فرش هستند که اگر در یک روز یک نفر از هر دو موزه بازدید کند، به طور جداگانه برای هرکدام از موزه ها شمارش می شوند. بنابراین این موزه ها هویت های مستقلی از یکدیگر دارند.

وی با بیان این که بازدید از موزه های مختلف زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بسیار چشمگیر بوده به گونه ای که در برخی از موزه ها تقریبا این حضور غیرقابل کنترل بیان شده است، گفت: این میزان استقبال انگیزه ی اداره کل موزه ها را برای افزایش مدت زمان های رایگان بودن موزه ها در صورت موافقت رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیشتر می کند.

او توضیح می دهد: برای انتخاب یک روز رایگان برای موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به اختیاراتی که به عنوان معاون رئیس جمهور دارد می تواند تحت شرایط خاص و به صورت موردی با این اقدام موافقت کند، به عنوان مثال برای ورود اعضای کمیته امداد یا گروه های خاص می توان چنین کاری را بدون مصوبه هیات وزیران انجام داد.

کارگر بیان می کند: هرچند بازدید از موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با مبلغی هرچند اندک انجام می شود، اما براساس تجربه های به دست آمده رایگان بودن موزه ها در شرایطی خاص احساس بهتری برای بازدید از موزه ها ایجاد می کند و در نتیجه میزان مراجعه به موزه ها نیز گسترش پیدا می کند، در واقع می توان این اقدام را به عنوان یک عامل تشویقی برای مردم و مخاطبان موزه ها در نظر گرفت.

مدیر اداره کل موزه ها بیان می کند: اگر بتوانیم این اجازه را بگیریم که دست کم در هر فصل یک روز را برای بازدیدِ مردم رایگان اعلام کنیم، یک اتفاق خوب است و به نظر می رسد زمینه و شرایط خوبی در این زمینه ایجاد می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1