6 دسامبر 2019 - 13:36

یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد

11 فوریه 2017 - 19:00 dsfr.ir/ht7lm

یکی از ژئوسایت های ارس ثبت ملی شد
وبلاگ قاضی جهان
چشمه معدنی شورسوی دهستان قاضی جهان و تشکیل تراورتن

مدیرکل میراث فرهنگی و #گردشگری استان #آذربایجان شرقی گفت: چشمه «تروارتن» منطقه آزاد #ارس در فهرست ملی میراث #طبیعی ثبت شد.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور اعضای کمیته و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی، پرونده این چشمه، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با تصویب اعضای حاضر به عنوان یکی از آثار طبیعی و ارزشمند استان آذربایجان شرقی، ثبت ملی شد.

به گفته او، پرونده این چشمه که با همکاری سازمان منطقه آزاد ارس تهیه شده، قبلا در جلسه شورای ثبت آثار استان به منظور ثبت، بررسی و تصویب شده بود و پس از ارسال پرونده نهایی آن به سازمان میراث فرهنگی کشور و انجام اقدامات لازم از سوی کارشناسان این اداره کل، در جلسه امروز کمیته ثبت آثار، به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

چشمه تراورتن به عنوان یکی از ژئوسایت ها، ژئوپارک پیشنهادی ارس است که شامل ژئوسایت های زمین شناسی، مناطق فسیلی، چشمه های معدنی و آبشارهای مختلف است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب استان آذربایجان شرقی و در امتداد رود ارس، هم مرز با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان، بخش هایی از شهرستان های جلفا و کلیبر قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1