گزارش الجزیره از تهدیدات آب و هوایی برای "تخت جمشید"

11 فوریه 2017 - 18:40 dsfr.ir/413ey

گزارش الجزیره از تهدیدات آب و هوایی برای "تخت جمشید"
میثم رودکی / دنیای سفر
بازدید گردشگری خارجی از تخت جمشید

شبکه خبری الجزیره در گزارشی به تهدیدهایی اشاره کرده است که تخت جمشید، دروازه باستانی و #گردشگری #ایران را به مخاطره انداخته اند.

الجزیره در این گزارش آورده است: نشست زمین، خشکسالی و رشد جلبک ها و باکتری ها از جمله تهدیدهایی است که میراث جهانی پرسپولیس (تخت جمشید) را همزمان با افزایش شمار گردشگران تهدید می کند.

بیش از یک سال است که تحریم های غرب علیه ایران برداشته شده و به طور نمادین دروازه های کشور برای برای سایر کشورهای جهان بازگشایی شده است، در این میان یکی از صنایعی که بیش ترین سود را از بهبود روابط ایران برده، گردشگری بوده است که در سال گذشته با رشد 18 درصدی ورود گردشگران بین المللی به ایران همراه شد.

بر اساس اعلام موسسه تحقیقاتی «ForwardKeys»، در حد فاصل ژاویه تا دسامبر سال 2016، گردشگرانی از آمریکای شمالی، اروپا و خاورمیانه بیش از یک چهارم از مجموع گردشگران ورودی به ایران را به خود اختصاص دادند.

یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در ایران پرسپولیس یا همان تخت جمشید شهر باستانی 2500 ساله هخامنشیان است که زمانی پایتخت امپراطوری پارسی محسوب می شد. بقایای این شهر تاریخی پس از حمله اسکندر مقدونی در شمال شهر شیراز قرار دارد.

آنچه از این شهر تاریخی بر جای مانده، سال هاست که جاذبه گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی است، بویژه پس از این که این محوطه در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در سال های اخیر فعالیت های کشاوری موجب شده زمین های اطراف پرسپولیس به دلیل خالی شدن منابع آبی زیرزمینی و خشکسالی نشست کنند و همچنین رشد جلبک ها و باکتری ها بسیاری از آثار و بناهای باستانی این محوطه که در طرف کوه رحمت (چمگان) واقع شده اند را با تهدید رو به رو کرده است.

به گزارش الجزیره، با لغو تحریم ها متخصصانی از ایتالیا و ژاپن برای کمک به حفظ این محوطه باستانی دست به کار شده اند تا آن را برای حجم گردشگران بازدیدکننده در سال های آینده آماده کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1