28 سپتامبر 2023 - 13:35
به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور صورت می گیرد

نشست بررسی برندسازی در صنایع دستی

11 فوریه 2017 - 15:10 dsfr.ir/6l5sp

نشست بررسی برندسازی در صنایع دستی
دستینو
نشست تخصصی برندسازی صنایع دستی

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی، با همکاری گروه جامعه شناسی #هنر، نشست تخصصی #برندسازی در صنایع دستی را برگزار می کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این نشست که دوشنبه 25 بهمن در سالن جلسات معاونت صنایع دستی برگزار می شود، زینب شفیعی دانشجوی مقطع دکتری جامعه شناسی اقتصادی، درباره برندسازی و راه های توسعه و ترویج آن سخنرانی می کند.

آنچه ما امروز در بخش صنایع دستی شاهد آن هستیم با دوره پیش از آن بسیار متفاوت است. صنایع دستی به صورت سنتی همواره وجود داشته و بخشی هرچند کوچک از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است و به صورت سنتی فروشگاه ها در سطح شهر، آن نوع از صنایع دستی را توزیع می کردند که بیشتر جنبه تزیینی، غیرکاربردی در زندگی روزمره و کارکرد سوغاتی و توریستی داشته است. این صنایع دستی سنتی غالبا فاقد لوگو، مارک، واترمارک، عکس های تبلیغاتی، نام تولیدکننده یا نام خالق اثر هستند و ما هیچ اطلاعی از خالق این اثر هنری نداریم که چه کسی است، کجاست، به چه کاری مشغول است؟ و به عنوان خریدار هیچ گونه تعاملی با خالق اثر نداشته و نخواهیم داشت.

همچنین، در مقابل صنایع دستی به شکل کلاسیک آن، ما شاهد ظهور برندهای صنایع دستی مدرن در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 شمسی تا به امروز هستیم. فعالیت این برندها در شبکه های اجتماعی آغاز شده است. تعداد محدودی از برندها در ابتدا از امکانات شبکه های اجتماعی برای شروع یک کسب و کار خانگی کم هزینه یا بی هزینه و دیده و شناخته شدن توسط شبکه مخاطبان استفاده می کنند و به تبلیغ و بازاریابی محصولات خودشان می پردازند. بعدها با رونق گرفتن کسب و کار و شهرت این پرچم داران اولیه که عمدتا خانم هایی در طیف سنی 20 تا 35 سال و فارغ التحصیل رشته های هنری هستند، سایر فارغ التحصیلان رشته های هنری هم تشویق می شوند که به این کسب و کارها بپردازند.

زینب شفیعی، دانشجوی مقطع دکتری جامعه شناسی اقتصادی دانشگاه تهران، عنوان رساله خود را جامعه شناسی کنش اقتصادی زنان کارآفرین با تأکید بر برندهای صنایع دستی» انتخاب کرده و از سال 93 نیز بر روی این موضوع کار می کند.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند دوشنبه 25 بهمن، ساعث 14، به سالن جلسات معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خیابان آزادی تقاطع یادگار امام (ره) مراجعه کنند.

1