30 سپتامبر 2023 - 20:11

تهران با پل طبیعت بار دیگر جهانی شد

20 آوریل 2015 - 04:30

پل طبیعت بی‌تردید به یکی از نمادهای پایتخت تبدیل شده‌ است. پلی که در کنار مصلی جان گرفته است و چشم‌اندازی شکوهمند و فراخ دارد به ساحت دینی مردم. پل طبیعت نمادی از هوش، توان و علم و باور تهران است.

هر شهر با نمادهایش به جهانیان معرفی می‌شود. اگر نماد پاریس برج ایفل است، بیش از هر چیز این نماد بیانگر ورود انسان به عصر مدرن است و دوران چیرگی آهن و فولاد بر زندگی مدرن. اگر نماد مسکو، میدان سرخ است، این میدان نشانه تفکر مردم آن سرزمین یخ زده است. اگر مجسمه عیسی مسیح بر فراز ریودوژانیرو برافراشته است، نشانه فتح قاره آمریکای جنوبی توسط مسیحیت است. اگر نماد توکیو، بزرگراه‌های تودرتو و خانه‌های چوبی است، بیانگر زندگی منظم و در عین حال آرام و بی‌دغدغه مردم این شهر است.

نماد هر شهر بیانگر سبک زندگی شهروندان آن شهر است. اگرچه این نماد به‌تدریج شکل گرفته است و مردم یک شهر به دیده یک نشانه به آن توجه کرده‌اند، اما روح زندگی در شهرها با نمادهایشان عجین است. میدان آزادی تا سال‌ها به نشانه آزادی خواهی مردم این مرز و بوم نماد شهری پایتخت بود. در روزگار معاصر نیز برج میلاد نشانه دستاوردهای فنی ایرانیان است و باور و خود اتکایی.

اکنون پلی در هم تنیده با طبیعت در دل تپه‌های عباس‌آباد احداث شده است که توانسته باز‌هم رتبه‌ای دیگر در عرصه جهانی کسب کند؛ پلی که بیش از هر چیز بیانگر روح توسعه همراه با حفظ طبیعت است. این پل بی‌تردید این روزها به یکی از نمادهای پایتخت تبدیل شده‌است و دست‌کم یکی از نمادهای معروف پایتخت ایران. پلی که در کنار مصلی جان گرفته است و چشم‌اندازی شکوهمند و فراخ دارد به ساحت دینی مردم. پل طبیعت نمادی از هوش، توان و علم و باور شهری است که تهران می‌نامیمش.

معاون معماری و شهرسازی شرکت نوسازی عباس‌آباد جایزه A+ برای پل طبیعت را بیشتر بهانه‌ای می‌داند برای سخن گفتن در مورد فضاهای شهری. سیدجواد میرحسینی می‌گوید: شاخص‌ترین اتفاقی که در این پروژه افتاد حس احترام به انسان در این پروژه بوده است. قبل از آنکه در مورد مسابقه A+ سخن گفته شود، باید از رفتار اجتماعی درستی که اتفاق افتاد سخن به میان‌ آید. اتفاقی که در این پروژه افتاد احترام به فضای زیست انسانی است. اینکه عابر پیاده در این شهر برای عبور از یک پل لازم نیست حتما از پله‌ها پایین برود. اگر کسی بخواهد وارد پل شود، به راحتی و با امنیت کامل وارد پل طبیعت می‌شود، روی آن مکث می‌کند و از طبیعت اطراف لذت می‌برد. این راز و رمز موفقیت این پل است.

اگر کسی در تهران یا شهرهای دیگر از فراز یک پل می‌خواست عبور کند، با سرعت از آن می‌گذشت اما در پل طبیعت اتفاق دیگری در حال وقوع است. در آنجا شهروندان می‌توانند کوه‌های البرز را به راحتی ببینند. شهر تهران را می‌توانند ببینند. کمتر اتفاق می‌افتد که در شهر تهران بتوان چنین منظره‌ای زیبا از البرز را پیش روی شهروندان گذاشت. این پل و این پروژه به انسان احترام می‌گذارد.

شاخصه اصلی این پل، شاید به لحاظ اجتماعی دارای ارزش و اعتبار باشد. شاید بتوان گفت که پل طبیعت یک فضای شهری به‌وجود آورده است؛ عرصه‌‌ای مناسب برای ارائه یک تجربه نو به مردم. فارغ از مسابقه و بحث‌های فنی، بیشتر از احساس خوب مردم در این پروژه رضایت داریم و اینکه مردم در کمال امنیت و آرامش از یک فضای شهری مناسب استفاده می‌کنند.

محیط‌ زیست اولویت اول ساخت پل
کار مطالعاتی پل طبیعت در سال 88 آغاز شد. در همان سال فراخوانی از سوی شرکت نوسازی عباس‌آباد در رسانه‌ها منتشر شد و طراحی این پل در قالب یک مسابقه انجام و عملیات اجرایی آن از اواخر ۶‌ماه دوم سال ۸۹ آغاز شد. قبل از اینکه مسابقه طراحی پل طبیعت برگزار شود، کارشناسان شرکت نوسازی عباس‌آباد مطالعات اولیه‌ای را در خصوص ویژگی‌های این پل انجام دادند. کارشناسان این شرکت چند مسئله مهم را در طراحی این پل مدنظر قرار دادند که نخستین اولویت توجه به مسائل محیط ‌زیست در طراحی این پل بود. با توجه به اینکه پل طبیعت در نقطه‌ای واقع شده است که تمامی شاهراه‌های پایتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت از بالای این پل به خوبی دید دارد، محل جانمایی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهم‌ترین نکته پل طبیعت تغییر نگرش عمومی مردم نسبت به پل‌های عابر پیاده نه فقط در تهران بلکه در کشور و خاورمیانه است. اگر نگاهی کوتاه به پل‌خواجو یا سی‌و‌سه‌پل در اصفهان بیندازیم، می‌بینیم که این پل‌ها به غیر از آنکه یک مسیر رفت‌وآمد برای مردم محسوب می‌شوند به‌عنوان یک مقصد گردشگری برای شهروندان این شهر است. در نتیجه در طراحی پل طبیعت به این مسئله توجه شد که این پل به غیراز آنکه امکان دسترسی ۲ بوستان طالقانی و بنادر را در 2 سوی بزرگراه مدرس تأمین می‌کند، امکان تامل شهروندان و استفاده از نمای پل و فضای سبز اطراف آن را برای پایتخت‌نشینان فراهم می‌آورد.

پلی برای ثبت خاطرات
نوروز 94چهره‌ای تازه از منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد آشکار کرد. چهره‌ای که فعالیت‌ فرهنگی آن توسعه بیشتری یافت و پل طبیعت نیز مکانی تازه شد برای گردشگری شهری. معاون اجتماعی و فرهنگی شرکت نوسازی عباس‌آباد از استقبال گسترده مردم از منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد در نوروز 94خبر می‌دهد. ایام نوروز امسال، بیش از 350هزار شهروند تهرانی و مردم کشور از منطقه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد بازدید کردند. هر چند ارائه ویژه برنامه عیدشرقی نیز توانست بیش از پیش حضور مردم در عباس‌آباد را با برنامه‌های فرهنگی متعدد همراهی کند، اما استقبال مردم از پل طبیعت بسیار مشهود بود.

پلی برای جذب اذهان گردشگر
مصطفی بهزادفر، طراح شهری و مهندس شهرساز احداث پل طبیعت را در منطقه عباس‌آباد موجب توسعه گردشگری در پایتخت می‌داند. او با اشاره به ویژگی تاریخی پایتخت می‌گوید: یک شهر هنگامی می‌تواند به‌طور متوازن رشد کند که پایگاه اقتصادی، اجتماعی، محیطی، سیاسی همه با هم به‌طور سیستماتیک کار کنند.

یکی از شاخصه‌های ساختاری کردن که زیست‌بوم پایدار تهران را حفظ می‌کرد، رود دره‌ها و برخی مناطق تهران مثل تپه‌های عباس‌آباد بود که بعد از توسعه آن درون مجموعه شهری تهران جای گرفت. ایجاد فضاهای متعدد در تپه‌های عباس‌آباد و احداث مراکزی که بتوانند جاذب گردشگر باشند در راستای عملکرد تاریخی تهران است. پل طبیعت نیز می‌تواند عرصه‌ای موافق و همراستا با توان اکولوژیکی باشد که در این منطقه وجود دارد. چرا که منطقه عباس‌آباد به‌عنوان یک تنفسگاه شهری کارکرد گردشگری و تفریحی و فضای سبز را نیز دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1