17 اکتبر 2019 - 10:01

کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن

10 فوریه 2017 - 17:00 dsfr.ir/9w81l

کاروانسراهای زنجیره ای ایران در راه جهانی شدن
فرمانداری جاجرم
کاروانسرای رباط قلی در جاجرم

پرونده #کاروانسرا های زنجیره ای برای ثبت در فهرست آثار جهانی در دستور کار قرار گرفت.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری"

به گزارش معاونت روابط عمومی میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان که روز پنج شنبه (21 بهمن ماه) از مهم ترین آثار تاریخی شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی بازدید کرد، گفت: کاروانسراهای متمایز در استان خراسان شمالی با مدیریت صحیح و مرمت مناسب می توانند در این فهرست قرار گیرند.

او پس از بازدید از رباط قِلی، خانه های تاریخی در روستای تاریخی خراشا، روستای کرف، بافت تاریخی جاجرم، خواجه علی بن مهذیار، آب انبار جاجرم و مسجد جامع این شهرستان مرمت و حفاظت از این بناهای تاریخی را در اولویت اعلام کرد.

وی با تاکید بر این که بافت تاریخی جاجرم به عنوان قدیمی ترین و منسجم ترین بافت تاریخی خراسان شمالی محسوب می شود از همین رو، حفاظت از آن باید مورد توجه جدی مردم و تمامی دستگاه ها قرار گیرد، افزود: بافت تاریخی جاجرم با 18 هکتار وسعت نیازمند ساماندهی بیشتر است.

طالبیان ادامه داد: هر چند که در گذشته به این بافت ارزشمند جفای بسیاری شده، اما لازم است این بافت با مطالعه و حفاظت بیشتر شناسایی و معرفی شود و زمانی که لازم است جلوی مداخلات آن نیز گرفته شود.

معاون میراث فرهنگی پس از بازدید از کاروانسرای رباط قلی، مرمت این کاروانسرا توسط استادکاران بومی را مورد تحسین قرار داد و گفت: سال گذشته که از کاروانسرای قلی بازدید کردم وضعیت بسیار اسفناکی داشت، اما امسال با تجربه استادکاران بومی، سقف ها و ستون های آن بی نظیر مرمت شده است.

وی بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی کشور تمام تلاش خود را می کند تا با تخصیص اعتبار، زمینه ای فراهم کند تا مرمت این کاروانسرا تمام شود و دیگر کاروانسراهای این شهرستان نیز مورد کاوش و مرمت قرار گیرند.

طالبیان افزود: بناها و محوطه هایی که در شهرستان جاجرم واقع شده است ثروت فرهنگی مردم این منطقه به شمار می روند و لازم است با مشارکت میراث فرهنگی، مردم و تمام دستگاه های شهری این مواریث فرهنگی حفظ شوند.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین پس از بازدید از خانه بنی هاشم (شاه نشین) در روستای تاریخی خراشا که مرمت آن سال گذشته به اتمام رسیده و خانه فخر نبوی، خواستار مرمت سریع بناهای مهم و شاخص این روستای تاریخی شد.

به گفته وی، 300 روستای تاریخی در برنامه ششم توسعه قرار گرفته اند که قرار است با مساعدت بنیاد مسکن احیاء شوند. با توجه به اهمیت روستای تاریخی خراشا لازم است که این روستا نیز در این فهرست قرار گیرد.

طالبیان در ادامه مسجد جامع جاجرم را یکی از بناهای مهم خراسان شمالی دانست و اضافه کرد: مسجد جامع جاجرم به عنوان قدیمترین مسجد جامع خراسان شمالی حکایت از معماری دوره صفوی دارد و لازم است حفاظت از این بنای تاریخی ارزشمند بیش از پیش انجام شود.

معاون میراث فرهنگی تاکید کرد: شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی یکی از مهم ترین مناطق تاریخی کشور است که از میراث ملموس و ناملموس قابل توجهی برخوردار است، از همین رو لازم است با حفاظت از این مواریث به نیاکان خود و آثار بر جای مانده از گذشته که بیانگر هویت مردم این منطقه هستند احترام بیشتری گذاشته شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1